• rozwiń

Czy Polska jest gotowa na walkę z koronawirusem? Pilna kontrola NIK

Jak chronić się przed koronawirusem? Rozmowa z Magdaleną Rybicką Odtwórz: Jak chronić się przed koronawirusem? Rozmowa z Magdaleną Rybicką
Jak chronić się przed koronawirusem? Rozmowa z Magdaleną Rybicką "Źródło: TVN24 BiS"

Najwyższa Izba Kontroli zdecydowała o natychmiastowym rozpoczęciu kontroli systemu ochrony zdrowia. Kontrolerzy mają sprawdzić, czy Polska jest przygotowana na wystąpienie chorób szczególnie niebezpiecznych i wysoce zakaźnych. Działania zostały zaplanowane już w zeszłym roku, jednak w związku z pojawieniem się koronawirusa w Europie, prezes NIK zdecydował o ich przyspieszeniu.

Kontrola znalazła się w planie pracy NIK na 2020 r. opublikowanym w środę na stronie Izby. Obejmie wszystkie kluczowe elementy systemu ochrony przed tego rodzaju zagrożeniami. Przeprowadzona zostanie w wytypowanych szpitalach, na lotniskach, w portach morskich, w jednostkach ratownictwa medycznego i stacjach sanepidu.

"Natychmiastowa kontrola"

Skontrolowane zostanie także Ministerstwo Zdrowia i wojewodowie, którzy odpowiadają za przygotowanie i koordynację działań w takich sytuacjach.

Jak poinformował w rozmowie z PAP kierownik wydziału prasowego NIK Zbigniew Matwiej, kontrola przygotowania systemu ochrony zdrowia do wystąpienia szczególnie niebezpiecznych i wysoce zakaźnych chorób była zaplanowana w zeszłym roku.- Izba przewidziała zagrożenia tego typu, jednak w związku z pojawieniem się koronawirusa w Europie, zapadła decyzja o natychmiastowej kontroli - wyjaśnił Matwiej.

Koronawirus

Nowy typ koronawirusa pojawił się po raz pierwszy w grudniu w Wuhanie. Towarzyszące mu objawy, w tym kaszel i gorączka, a w ciężkich przypadkach zapalenie płuc, są podobne do wielu innych chorób.

W środę na oddział zakaźny szpitala w Łodzi trafiła pacjentka z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Kobieta nie jest obywatelką Polski. Do jednego ze szpitali w województwie kujawsko-pomorskim zgłosił się również mężczyzna z objawami grypopodobnymi. Podróżował do Australii przez Chiny i podejrzewał u siebie nowego koronawirusa. Lekarze zdecydowali o pozostawieniu pacjenta na obserwacji w szpitalu.

W Polsce do tej pory nie potwierdzono żadnego przypadku zakażenia koronawirusem.

Według oficjalnych danych na koniec dnia we wtorek w Chinach potwierdzono dotąd 5974 zakażenia i 132 zgony spowodowane wirusem. Chińskie władze praktycznie odcięły od świata liczący 11 mln mieszkańców Wuhan i wprowadziły ograniczenia w przemieszczaniu się w szeregu okolicznych miast. W różnych krajach na świecie odnotowano łącznie dziesiątki przypadków zakażenia koronawirusem.

WIĘCEJ NA TVNMETEO.PL >>>

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane