• rozwiń

Sanatoria zawieszają działalność

Rzecznik NFZ o zawieszeniu działalności sanatoriów Odtwórz: Rzecznik NFZ o zawieszeniu działalności sanatoriów
Rzecznik NFZ o zawieszeniu działalności sanatoriów "Źródło: tvn24"

W związku z ogłoszeniem w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego, od soboty do odwołania sanatoria w całym kraju zawieszają czasowo swoją działalność - poinformował w komunikacie Narodowy Fundusz Zdrowia.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN24.PL

Rzecznik Prasowy Centrali NFZ Sylwia Wądrzyk-Bularz w rozmowie z TVN24 wyjaśniła, że osoby, które przebywają w sanatoriach mogą dokończyć swój pobyt. - Pacjenci, którzy wyrażą taką wolę, to oczywiście mogą powrócić do domów bez ponoszenia żadnych dodatkowych kosztów - dodała.

Skierowanie do sanatorium

Jeżeli pacjent posiada potwierdzone przez oddział wojewódzki NFZ skierowanie na leczenie uzdrowiskowe, które ma rozpocząć się po 14 marca br., powinien pozostać w domu.

"Skierowanie do sanatorium będzie mogło być zrealizowane w późniejszym terminie, z zachowaniem obecnego miejsca w kolejce oczekujących" - zapewniono w komunikacie.

Jak dodano, szczegółowych informacji udzielą oddziały wojewódzkie NFZ. Pracownicy oddziałów Funduszu telefonują do osób, które miały w najbliższych dniach rozpocząć turnus leczniczy w uzdrowisku, aby poinformować ich o sytuacji.

Koronawirus a uzdrowiska

Wcześniej z powodu zagrożenia koronawirusem z apelem o rozważenie zawieszenia działalności sanatoriów zwróciła się do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego Izba Gospodarcza Uzdrowiska Polskie (IGUP), mająca siedzibę w Sopocie.

"Uzdrowiska są ogromnymi skupiskami ludzi przyjeżdżających z całej Polski, w tym z terenów, w których występuje koronawirus. Uważamy, iż pomimo bardzo restrykcyjnych procedur, które stosowane są przy przyjęciu kuracjusza do sanatorium istnieje realne ryzyko, że nie zostaną wychwycone wszystkie przypadki zakażenia" - napisał w liście do szefa resortu zdrowia prezes IGUP dr Waldemar Krupa.

"Uważamy, iż w zaistniałej sytuacji, głównie ze względu na to, że na leczenie uzdrowiskowe przyjeżdżają przede wszystkim osoby starsze, należy rozważyć zawieszenie działalności leczniczej w uzdrowiskach. Naszym zdaniem zapobiegnie to rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Równocześnie oczekujemy, iż straty poniesione przez podmioty prowadzące lecznictwo uzdrowiskowe zostaną nam (przynajmniej w pewnym zakresie) zrekompensowane" - mogliśmy przeczytać w liście do ministra Szumowskiego.
Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane