• rozwiń

Fabryka samochodów w Polsce zawiesiła produkcję

Wicepremier Gowin: konieczna będzie korekta budżetu Odtwórz: Wicepremier Gowin: konieczna będzie korekta budżetu
Wicepremier Gowin: konieczna będzie korekta budżetu "Źródło: tvn24"

Fabryka samochodów Fiat Chrysler Automobiles w Tychach zawiesiła w poniedziałek produkcję z powodu zagrożenia koronawirusem. Podobną decyzją podjęto również w większości europejskich zakładów produkcyjnych tego koncernu.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN24.PL

Jak wynika z komunikatu koncernu, produkcja będzie zawieszona do 27 marca.


Początkowo zakład w Tychach - na podstawie zarządzenia dyrekcji - miał wstrzymać pracę jedynie w poniedziałek i wtorek w celu przeprowadzenia w fabryce kompleksowej dezynfekcji. Załoga miała pójść głównie na urlop.

W poniedziałek zapadła jednak decyzja na szczebli koncernu o wprowadzeniu dłuższego przestoju w większości europejskich zakładów. Firma nie podała jak dotąd, jakie będą zasady wynagradzania pracowników w okresie zawieszenia produkcji.

Fabryka zatrudnia około 2,2 tysiąca pracowników.

Oprócz fabryki w Tychach, decyzja o czasowym wstrzymaniu produkcji dotyczy także zakładu Kragujevac w Serbii oraz włoskich fabryk: Melfi, G. Vico (Pomigliano), Cassino, Mirafiori Carrozzerie, Grugliasco i Modena.

Przedstawiciele Grupy FCA liczą wskazują, że zawieszenie produkcji jest częścią działań związanych z epidemią koronawirusa, a przy tym reakcją na związane z nią zakłócenia popytu, co - jak wskazano w komunikacie - wymaga także optymalizacji podaży.

Grupa deklaruje współpracę ze swoimi dostawcami i partnerami biznesowymi, aby przygotować się do nadrobienia ubytków w produkcji, gdy sytuacja na rynku ustabilizuje się i popyt powróci do oczekiwanego poziomu.

Największe fabryki w Polsce

Jak wynika z raportu KPMG i Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, w 2018 roku ze wszystkich fabryk w Polsce wyjechało 632,7 tysiąca samochodów osobowych i lekkich dostawczych.

Największą fabryką w Polsce jest Volkswagen Poznań. Jego udział w krajowej produkcji samochodów przekroczył 42 procent. Z taśm zakładu w Poznaniu i we Wrześni zjechało łącznie 266,8 tysiąca aut osobowych i lekkich dostawczych.

Zakład Fiat Chrysler Automobiles Poland w Tychach wyprodukował 259,4 tysiąca aut. Tyska fabryka w ubiegłym roku wyprodukowała w sumie ponad 263 tysiące samochodów.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane