• rozwiń

Wytyczne dla sklepów. Ministerstwo przygotowało listę

Premier o zamykaniu części sklepów Odtwórz: Premier o zamykaniu części sklepów
Premier o zamykaniu części sklepów

Jak najmniejsza ekspozycja w punktach handlowych żywności nieopakowanej, płatności bezgotówkowe, częste mycie rąk - to tylko kilka z wielu wytycznych dla placówek handlowych i usługowych. Zalecenia Ministerstwa Rozwoju zostały przygotowane w szczególności dla sklepów spożywczych, drogerii, placówek pocztowych, piekarni i pralni.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN24.PL

W obiektach handlowych i usługowych Ministerstwo Rozwoju zaleca:

1. By zwracać klientom uwagę na konieczność zachowania bezpiecznej odległości w kolejkach i przy kasie (przynajmniej 1-1,5 m).

2. By zwracać uwagę współpracownikowi i klientowi, żeby nie kasłał i nie kichał w naszym kierunku ani na produkty spożywcze.

3. Promowanie płatności bezgotówkowych.

4. Regularne i dokładne mycie rąk lub ich dezynfekcję środkiem na bazie alkoholu (min. 60 procent), w szczególności:

- przed rozpoczęciem pracy;

- przed kontaktem z żywnością;

- po obróbce lub kontakcie z żywnością surową, nieprzetworzoną;

- po zajmowaniu się odpadami/śmieciami;

- po zakończeniu procedur czyszczenia/dezynfekcji;

- po skorzystaniu z toalety;

- po kaszlu, kichaniu, wydmuchaniu nosa;

- po jedzeniu, piciu lub paleniu;

- po kontakcie z pieniędzmi;

5. Jak najmniejszą ekspozycję w punktach handlowych żywności nieopakowanej, przeznaczonej do bezpośredniego spożycia - szczególnie pieczywa, ciast, a tam gdzie żywność jest pakowana przez konsumenta - zwracać uwagę na właściwą higienę.

6. Ograniczenie możliwości przebierania i dotykania produktów, które są przeznaczone do spożycia bez mycia i obróbki termicznej (np. pieczywo, bułki, wyroby cukiernicze).

7. Promowanie używania rękawic foliowych oraz torebek do pakowania.

8. Wywieszenie w widocznym miejscu informacje, jak skutecznie myć ręce.

9. Upowszechnianie wśród pracowników wiedzy z zakresu BHP.

10. By w placówkach handlowych nie dotykać dłońmi okolic twarzy - zwłaszcza ust, nosa i oczu.

11. Przestrzeganie higieny kaszlu i oddychania - podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką - jak najszybciej wyrzucić chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce.

12. By zapewnić czystość pomieszczeń handlowych:

- powierzchnie dotykowe takie jak: kasy samoobsługowe, blaty, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze i inne przedmioty (np. telefony, klawiatury, terminale płatnicze), a także wózki i koszyki muszą być regularnie wycierane środkiem dezynfekującym lub przecierane wodą z detergentem;

- wszystkie obszary często używane, takie jak toalety, pomieszczenia wspólne, powinny być regularnie i starannie sprzątane z użyciem wody z detergentem.

Jednocześnie przypomina, że nie zaleca się noszenia maseczek ochronnych przez osoby zdrowe. Wskazuje, że maseczki ochronne powinny nosić osoby chore, osoby opiekujące się chorymi oraz personel medyczny pracujący z pacjentami podejrzewanymi o zakażenie koronawirusem.

Stan zagrożenia epidemicznego

Od weekendu w Polsce obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego. W związku z zagrożeniem koronawirusem rząd zdecydował m.in. o ograniczeniu funkcjonowania centrów i galerii handlowych. Sklepy spożywcze, apteki, drogerie i pralnie będą czynne. Inaczej działać będą restauracje i bary – zamówienia możliwe tylko na wynos lub z dowozem.
Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane