• rozwiń

Temat: Kompania Węglowa w tarapatach

Kopacz zapewnia: żaden górnik dołowy nie będzie pozostawiony sam sobie

Kopacz: żaden górnik dołowy nie będzie pozostawiony sam sobie Odtwórz: Kopacz: żaden górnik dołowy nie będzie pozostawiony sam sobie
Foto: Premier Ewa Kopacz zapewnił, że górnicy nie pozostaną bez pomocy | Video: Kopacz: żaden górnik dołowy nie będzie pozostawiony sam sobie

- Żaden górnik dołowy nie będzie pozostawiony sam sobie. Plan naprawczy polskiego górnictwa ma służyć ratowaniu miejsc pracy, a nie ich likwidowaniu - powiedziała w niedzielę, przed wylotem do Paryża premier Ewa Kopacz. Zapewniła, że Wojciech Kowalczyk ma "wszelkie pełnomocnictwa do prowadzenia negocjacji i zaciągania zobowiązań".

Kopacz zapowiedziała, że jeszcze w niedzielę - po powrocie z Paryża, gdzie weźmie udział w demonstracja przeciwko terroryzmowi - spotka się zespołem ds. naprawy sytuacji w polskim górnictwie.

- Odbiorę od nich raport o przebiegu rozmów, tych, które toczyły się wczoraj i tych, które mam nadzieję będą toczyć się dzisiaj - podkreśliła szefowa rządu.

Górnictwo to węgiel

Zaznaczyła, że to Wojciech Kowalczyk, który jest w tej chwili na Śląsku, ma "wszelkie pełnomocnictwa do prowadzenia tych rozmów i do zaciągania zobowiązań". Wątpliwości co do tego zgłaszali w sobotę związkowcy. - Te rozmowy są bardzo ważne, tak samo jak plan naprawy polskiego górnictwa, które powinno się opierać na polskim węglu - powiedziała Kopacz.

- Żaden górnik dołowy nie będzie pozostawiony sam sobie. Plan naprawczy ma służyć temu, aby stabilność zatrudnienia w polskim górnictwie nie trwała tylko i wyłącznie miesiąc czy dwa. Plan naprawczy ma służyć ratowaniu miejsc pracy a nie ich likwidowaniu - zaznaczyła.

Bez porozumienia

Prowadzone w sobotę w Katowicach rozmowy delegacji rządowej - z udziałem pełnomocnika rządu ds. restrukturyzacji górnictwa Wojciecha Kowalczyka - z przedstawicielami górniczych związków zawodowych, poświęcone planowi naprawczemu dla Kompanii Węglowej (KW), zostały zerwane po niespełna dwóch godzinach. Przedstawiciele związków uznali, że reprezentanci rządu nie mieli pełnomocnictw do podpisania porozumienia w imieniu rządu.

Związkowcy nie zgadzają się na likwidację czterech kopalń należących do KW, co zapowiedział w środę rząd. W kopalniach przeznaczonych do likwidacji trwa protest.

Po zerwaniu negocjacji strony ograniczyły się jedynie do krótkich oświadczeń. - Przyjechaliśmy do Katowic, na Śląsk, w dobrej wierze. Jesteśmy otwarci na dialog. Złożyliśmy deklarację, że wszelkie ustalenia, dojście do konsensusu, nowe rozwiązania będą przedstawione na najbliższej Radzie Ministrów - mówił Kowalczyk dziennikarzom. Ocenił, że "sytuacja jest krytyczna". - Chcemy rozmawiać i zostajemy na Śląsku - zaznaczył.Szef śląsko-dąbrowskiej "Solidarności" Dominik Kolorz przekonywał, że rozmowy zostały zerwane z winy strony rządowej. - Nie możemy rozmawiać z delegacją rządową, która nie ma pełnomocnictw do podpisywania uzgodnień, które byłyby wdrażane w życie - oświadczył. - My również jesteśmy gotowi do rozmów o każdej porze dnia i nocy, ale z ludźmi z rządu, którzy jak z nami coś podpiszą, wchodzi to w życie - dodał związkowiec.

Tymczasem Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie wydanym po zerwaniu rozmów zapewniło, że strona rządowa "ma wszelkie pełnomocnictwa do prowadzenia rozmów", a "wszystkie wypracowane rozwiązania będą w trybie pilnym przedstawione Radzie Ministrów".

Czekają na poniedziałek

W tej sytuacji aktualna pozostaje zapowiedź akcji protestacyjno-strajkowej w regionie, która ma rozpocząć się w poniedziałek. Związkowcy na razie nie chcą zdradzać szczegółów. Zapowiadają jedynie eskalację protestu i nie wykluczają przyłączenia się do niego także zakładów z innych branż.

Rząd zapowiedział w środę, że w ramach planu naprawczego KW zamierza zlikwidować kopalnie: Brzeszcze w miejscowości o tej nazwie, Bobrek-Centrum w Bytomiu, Sośnica-Makoszowy w Gliwicach i Zabrzu oraz Pokój w Rudzie Śląskiej. W zakładach tych protest - pod ziemią i na powierzchni - prowadzi według związkowców ok. 2 tys. pracowników.

W sobotę, jeszcze przed spotkaniem ze związkowcami, na temat planu naprawczego KW delegacja rządowa rozmawiała w Katowicach z parlamentarzystami i samorządowcami z woj. śląskiego i małopolskiego, na terenie których leżą przeznaczone do likwidacji kopalnie.

Prezydenci Gliwic, Bytomia, Rudy Śląskiej i Zabrza, na terenie których działają kopalnie wskazane przez rząd do likwidacji - choć naprawę KW uważają za konieczną - nie zgadzają się ze sposobem, w jaki ten proces chce przeprowadzić rząd.

CZYTAJ RAPORT O PLANIE DLA KOMPANII WĘGLOWEJ

Kolejne etapy

Po rozmowach z samorządowcami, Ministerstwo Gospodarki przekazało, że to pierwsze z cyklu spotkań, które są "etapem przygotowania planu wspierającego rozwój gospodarczy i powstanie nowych miejsc pracy na terenach, w których będą wygaszane kopalnie".

Resort gospodarki podkreśla w komunikacie, że najważniejszym celem programu jest uniknięcie niekontrolowanej upadłości KW oraz ochrona jak największej ilości miejsc pracy. Rząd zapewnia, że w przypadku realizacji programu redukcja zatrudnienia dotknie maksymalnie ok. 3 tys. osób. W przeciwnym razie spółce grozi upadłość, w wyniku której pracę straci aż 49 tys. osób - ostrzega MG.

Według przyjętego w środę przez rząd planu naprawczego dla KW możliwości dofinansowania tej spółki wyczerpały się i bez restrukturyzacji upadnie ona w ciągu miesiąca. Wśród rozwiązań wskazano likwidację czterech kopalń KW, przeniesienie 6 tys. osób do innych zakładów i osłony dla zwalnianych - kosztem ok. 2,3 mld zł.

Plan naprawczy dla KW zakłada sprzedaż nowej zawiązanej przez Węglokoks spółce celowej 9 z 14 kopalń Kompanii. Z pozostałych jedną ma kupić Węglokoks (Piekary), a kolejne cztery mają być zlikwidowane przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń (SRK).

Według zapowiedzi rządu, około 6 tys. pracowników dołowych z kopalń, które mają zostać przekazane do SRK, znajdzie zatrudnienie w innych kopalniach przekazanych do spółki celowej. Zgodnie z planem naprawczym ok. 2100 osób, którym do emerytury zostanie mniej niż cztery lata, będzie mogło przejść na urlopy górnicze.

Plan zakłada też, że z pracy w likwidowanych kopalniach odejdzie za odprawami do 400 górników dołowych (odprawy w wysokości 24-miesięcznych pensji), do 1,1 tys. pracowników przeróbki (odprawy w wysokości 10-miesięcznych zarobków) oraz ok. 1,6 tys. pozostałych osób pracujących na powierzchni (odprawy w wysokości 3,6-krotności miesięcznego wynagrodzenia).

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (51)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
andrzejf13
tak było ze stoczniowcami ze Szczecina ,nachapały się spółki organizujące szkolenia ( chyba jakiś senator był w to zamieszany ) ,szkolili ludzi którzy większość życia przepracowali ciężko fizycznie na fryzjerów, kelnerów,masażystów itp.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
ariadna100
Nigdy nie kupię polskiego węgla. W składnicach celowo pytam skąd jest węgiel i jak mają węgiel z polskich kopalni, idę gdzieś indziej. Nie będę dokładać do tych darmozjadów ani złotówki więcej, bo i tak państwo zabiera moje pieniądze, żeby finansować ich rozpasanie. Dosyć tego!
 • 0
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij
miki_kowalski
Zamiast kopalni zlikwidować, spółki,kompanie,holdingi i jeszcze innych pośredników no i oczywiście dotację- górnicy wykopią węgiel ile i za ile sprzedadzą tyle zarobią i jak dojdą do przekonania, że dalsze fedrowanie im się nie opłaca to sami przestaną
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
reflektor
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
piotrek_musial
może reszta Polaków też powinna jechać do warszawy tak jak górnicy i powiedzieć że jest im źle!!!!!! dajcie im po 50 ton wegla na rok i po 100 tys. barbórki to bedzie lepiej!!!!
A pani Kopacz jest śmieszna
 • 2
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
maja61
" żaden górnik dołowy nie będzie pozostawiony sam sobie "
Dlaczego nie, skoro swego czasu pozostawiono samych sobie miliony pracowników, którzy musieli sobie radzić sami ?
 • 3
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
miszmasz24
Zarabialiście po kilka krajowych, dostawaliście deputaty, "barbórki" i czort wie, co jeszcze i nie macie nic odłożone? Myślicie, że kopalnie są wieczne? A teraz co, z łomami wymuszać? Dziesiątki tysięcy w Polsce jest bez pracy, bez środków do życia albo egzystuje za 1200 zł i jeszcze im chcecie zabrać?
 • 1
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane