• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Temat: Podatki

Kopacz o obniżce VAT: szczegóły przedstawimy na początku września

Kopacz o obniżce VAT: szczegóły przedstawimy na początku września Odtwórz: Kopacz o obniżce VAT: szczegóły przedstawimy na początku września
Foto: PAP/ Radek Pietruszka | Video: tvn24 Foto: Na początek września premier Ewa Kopacz zapowiedziała ogłoszenie szczegółów obniżki VAT | Video: Kopacz o obniżce VAT: szczegóły przedstawimy na początku września

Na początek września premier Ewa Kopacz zapowiedziała ogłoszenie szczegółów związanych z obniżeniem stawek VAT. - Nasze zespoły programowe pracują. Cały program (Platformy Obywatelskiej - red.) będziemy chcieli zaprezentować tuż po wakacjach - poinformowała szefowa rządu.

Obniżkę stawki VAT umożliwia rządowi decyzja podjęta w czerwcu przez Komisję Europejską, która postanowiła zdjąć z Polski procedurę nadmiernego deficytu.

Wcześniej rząd zapowiadał obniżki stawek VAT od początku 2017 roku. Nie wykluczone jednak, że szefowa polskiego rządu zdecyduje się na przyspieszenie tej decyzji.

Chodzi głównie o najwyższej stawki - m.in. od papierosów, alkoholu, materiałów budowlanych - z obecnych 23 proc. na 22 proc.

Zdjęcie procedury nadmiernego deficytu

Polska była objęta procedurą nadmiernego deficytu od 2009 r., co oznaczało, że musieliśmy się stosować do zaleceń Rady UE, czyli grona unijnych ministrów finansów.

Zdjęcie procedury otwiera drogę do obniżenia przez rząd stawek VAT i wzrostu płac w budżetówce, a także przeznaczanie wyższych kwot np. na badania i rozwój.

Rząd Donalda Tuska planował, że stawki VAT, podwyższone w 2011 r., wrócą do poprzednich poziomów w 2014 roku, o ile w 2013 roku zostanie z Polski zdjęta procedura nadmiernego deficytu. Tak się jednak nie stało, gdyż deficyt w 2012 r. okazał się za wysoki.

Obecnie kierownictwo resortu finansów również łączyło możliwość obniżenia stawek VAT z procedurą nadmiernego deficytu.

Wizyta w Łódzkiem

Premier Kopacz udała się dzisiaj z wizytą do województwa łódzkiego, gdzie odwiedziła zakłady włókiennicze w Aleksandrowie Łódzkim.

Jak poinformował CIR, szefowa rządu w Aleksandrowie Łódzkim weźmie dziś także udział w rodzinnym pikniku oraz spotka się ze strażakami podczas zawodów drużyn Ochotniczych Straży Pożarnych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
marcin_sobolewski
jasne pracujemy nad programem... partie prezentujac program powinny miec juz napisane ustawy gotowe by je tylko przyklepac a nie ze nawciskaja kitu a potem ze sie nie da.....
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane