• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: 2019-08-23 17:15

Dostosuj

"Węgiel to skarb, stać nas na jego wykorzystanie"

Kopacz: stać nas na wykorzystanie skarbu, jakim jest węgiel Odtwórz: Kopacz: stać nas na wykorzystanie skarbu, jakim jest węgiel
Foto: PAP/ Maciej Kulczyński | Video: tvn24 Foto: Kopacz podkreśliła, że jej rząd konsekwentnie realizuje politykę wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego Polski | Video: Kopacz: stać nas na wykorzystanie skarbu, jakim jest węgiel

Polskę stać na wykorzystanie skarbu, jakim jest węgiel i jednocześnie na inwestowanie w nowe technologie, które obniżą zanieczyszczenie powietrza – powiedziała w poniedziałek w Bogatyni premier Ewa Kopacz, podczas inauguracji budowy bloku energetycznego w Elektrowni Turów.

Kopacz podkreśliła, że jej rząd konsekwentnie realizuje politykę wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego Polski. Przypomniała, że do roku 2030, ze względu na wymagania ochrony środowiska i wiek, zostanie wygaszonych wiele instalacji o łącznej mocy 12 gigawatów.

"Inwestowanie w nowe technologie"

Dodała, że w związku z tym jednocześnie realizowanych jest szereg inwestycji związanych z budową nowych bloków energetycznych.

- Blok w Elektrowni Turów to bardzo ważna inwestycja, ponieważ jest oparta na kompleksie wydobywczo-energetycznym. Jej zakończenie spowoduje, że będziemy dostarczać do około 1,5 mln gospodarstw domowych tanią energię - mówiła Kopacz.

Szefowa rządu przypomniała, że oprócz inwestycji w Elektrowni Turów, prowadzone są również m.in. inwestycje w Elektrowni Kozienice. - Budujemy także dwa bloki węglowe w Opolu, budujemy blok parowo-gazowy w Stalowej Woli. Dziś spółki z udziałem Skarbu Państwa do roku 2030 zainwestują ponad 30 mld zł w budowę nowych bloków energetycznych - mówiła premier.

Kopacz przypomniała, że ustalenia szczytu klimatycznego oraz wymogi UE nakazują, by bloki energetyczne były innowacyjne. - Ten powstający w Elektrowni Turów będzie najnowocześniejszym w świecie, będzie emitował o 25 proc. mniej CO2 niż te działające w Polsce do tej pory - powiedziała.

Premier zaznaczyła, że jej intencją jest, aby bezpieczeństwo energetyczne Polski było oparte na węglu. - Stać nas na wykorzystanie skarbu, jakim jest węgiel i jednocześnie na inwestowanie w nowe technologie, które obniżą zanieczyszczenie powietrza - powiedziała.

7 proc. energii

Budowa nowego bloku energetycznego ma się zakończyć w połowie 2019. Koszt tej inwestycji to ponad 4 mld zł. Nowy blok będzie mieć moc 450 MW i i zastąpi trzy wycofane z eksploatacji bloki o łącznej mocy 618 MW.

Blok wybuduje konsorcjum firm Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe GmbH (MHPS) Europe, Budimex i Tecnicas Reunidas Energia. Ma być opalany przede wszystkim węglem brunatnym. Blok będzie miały sprawność ponad 45 proc. brutto, przy obecnej średniej krajowej rzędu 30-35 proc. Będzie spełniać wymagania związane z ochroną środowiska, wynikające z przepisów krajowych i dyrektyw unijnych.

Elektrownia Turów jest położona na styku granic Polski, Czech i Niemiec. Głównym paliwem wykorzystywanym przez siłownię jest węgiel brunatny. Elektrownia produkuje około 7 proc. energii elektrycznej w kraju.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
SEBBAX
skoro to skarb - to dlaczego kopalnie z udziałem skarbu państwa są nierentowne i ciągle wymagają dofinansowania ??? moim zdaniem wszystkie nierentowne firmy państwowe nalezy oddać w ręce prywatne - tam skończą się "partyjne stołki" i jest zatrudniony tylko taki personel, który jest potrzebny...
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
qi gong
cały świat rezygnuje z węgla na rzecz odnawialnych żródeł tylko w polsce decyzje gospodarcze podejmują politycy i dalej będą nas truli węglem zamiast te pieniądze dołożone do górnictwa przeznaczyć na elektrownie wiatrowe
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane