• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Temat: Gospodarka

Przemysł priorytetem rządu? Kopacz: działania przełożą się na utrzymanie zatrudnienia

Przemysł priorytetem rządu? Kopacz: działania przełożą się na utrzymanie zatrudnienia
Foto: PAP/ Radek Pietruszka Foto: Działania rządu w ramach m.in. przyjętego programu "Śląsk 2.0" przełożą się na utrzymanie zatrudnienia w przemyśle ciężkim - mówiła premier Ewa Kopacz

Działania rządu w ramach m.in. przyjętego programu "Śląsk 2.0" przełożą się na utrzymanie zatrudnienia w przemyśle ciężkim - mówiła premier Ewa Kopacz w czasie poniedziałkowej wizyty w krakowskiej hucie.

- Dla mojego rządu dzisiaj wspieranie przemysłu ciężkiego jest priorytetem - podkreśliła premier. Przypomniała, że rząd pod koniec czerwca przyjął program "Śląsk 2.0. Program wsparcia przemysłu Województwa Śląskiego i Małopolski Zachodniej".

Zwiększenie wydajności

W pakiecie dla przedsiębiorstw energochłonnych znalazły się m.in. przewidziane przez UE zwolnienia z części dodatkowych opłat. Program zakłada zwolnienie firm energochłonnych (w skali całego kraju) z części kosztów finansowania wsparcia odnawialnych źródeł energii (obowiązek zakupu zielonych certyfikatów, od 2016 r. opłata OZE) – łącznie do 450 mln zł. Planowane jest też częściowe zwolnienie z akcyzy na prąd dla tych przedsiębiorstw (w skali kraju ponad 3,5 tys. firm).

Zdaniem premier podjęte przez jej rząd działania "spowodowały również reakcję ze strony przedsiębiorcy". - ArcelorMittal zdecydował zainwestować ponad 500 mln zł przede wszystkim w remont pieca - mówiła.

Kopacz odwiedziła oddział ArcelorMittal Poland w Krakowie. - To jest ta część, która stanowi trzon naszego przemysłu stalowego, ta firma jest największym wytwórcą stali w Polsce - mówiła.

W jej ocenie działania rządu przełożą się również na utrzymanie zatrudnienia w firmie. - To zatrudnienie nie jest małe, bo w sześciu oddziałach tejże firmy w trzech województwach, śląskim, małopolskim i opolskim, zatrudnionych jest ok. 11 tys. osób - mówiła Kopacz.

Jak podkreśliła, firma deklaruje, że będzie zwiększać swoją wydajność z 2,2 mln ton wyrobów ze stali do 3,3, a w perspektywie do ok. 4 mln ton.

Premier dziękowała firmie za współpracę. - Ale też usłyszałam wiele ciepłych słów od prezesa tejże firmy, który mówił, że zrozumienie ze strony rządu i prawo, które w bardzo krótkim okresie zostało uchwalone, spowodowało decyzje o zainwestowaniu tych pieniędzy - mówiła.

Największy producent stali

ArcelorMittal - według Kopacz - będzie "bardzo chętnie korzystać" z programu "E-Kumulator", który opiewa na 1 mld zł i jest przeznaczony dla przedsiębiorstw zmniejszających ujemny wpływ przemysłu na środowisko. "Firma również skorzysta z pomocy w formie pożyczki w ramach tego programu" - mówiła premier.

ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce, skupiającym ok. 70 proc. potencjału polskiego przemysłu hutniczego. W skład firmy wchodzi pięć hut: w Krakowie, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie. Do koncernu należą też Zakłady Koksownicze Zdzieszowice, największy producent koksu w Europie o zdolności produkcyjnej rzędu 4,2 mln ton koksu rocznie. ArcelorMittal zatrudnia w Polsce ponad 11 tys. osób, a wraz ze spółkami zależnymi - ponad 14 tys.

ArcelorMittal, do którego należy polska spółka, to największy na świecie producent stali, obecny w ponad 60 krajach.

 

Szefowa polskiego rządu na konferencji odpowiedziała także na zarzuty Beaty Szydło:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
SEBBAX
hahaha - dlaczego (jakim prawem) rząd tak na siłę chce utrzymywać nierentowne zakłady ??? dla kolesiostwa zajmującego wysokie stołki w zarządach ??? czy dla podatników, aby mieli co dofinansowywać ??? smutna ta próba utrzymania się za wszelką cenę u władzy... ale jak to mówią "tonący (PO) brzytwy się chwyta"...
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Lucluc
Pani Premierka jak zwykle robi z siebie pośmiewisko, kto ją wybrał na Premierkę na pewno nie reprezentuje społeczeństwa polskiego. Wstyd mi za taka karykature Premiera. Niech wraca do zawodu lekarza.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane