• rozwiń

Za tydzień wrócą kontrole na granicach. "Prowadzone będą wyrywkowo"

10 lat Polski w Schengen. Co zyskaliśmy dzięki UE? Odtwórz: 10 lat Polski w Schengen. Co zyskaliśmy dzięki UE?
10 lat Polski w Schengen. Co zyskaliśmy dzięki UE? "Źródło: Fakty TVN"

Od 22 listopada do 16 grudnia zostanie przywrócona kontrola na granicach Polski z Czechami, Niemcami, Litwą, Słowacją - poinformowała rzecznik Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej Joanna Konieczniak. Ma to związek z organizowaną w Polsce Konferencją Klimatyczną COP24.

Dodała, że rozporządzenie w tej sprawie podpisał minister spraw wewnętrznych i administracji. Celem przywrócenia kontroli jest zapewnienie bezpieczeństwa i niezakłóconego przebiegu konferencji COP24, która odbędzie się w Katowicach.

Doraźna, wyrywkowa kontrola

- Tymczasowe kontrole na granicach prowadzone będą w oparciu o patrole Straży Granicznej, wykorzystujące mobilne terminale oraz tzw. schengenbusy tj. specjalistyczne pojazdy z dostępem m.in. do baz danych. Kontrole prowadzone będą wyrywkowo w oparciu o analizę ryzyka – wyjaśniła Konieczniak.

Dodała, że kontrole będą doraźne, co oznacza, że w rejonie granicy nie będą prowadzone w stałych miejscach i o stałych porach. Natomiast na autostradach będą realizowane na zasadzie typowania pojazdów i kierowania ich do punktów kontrolnych na tzw. MOP-ach (Miejscach Obsługi Podróżnych).

W okresie obowiązywania kontroli podróżni przekraczający granice Polski muszą posiadać przy sobie dokumenty potwierdzające tożsamość i obywatelstwo – np. dowód osobisty lub paszport. Z kolei obywatele państw trzecich, tak jak dotychczas, muszą mieć przy sobie dokumenty uprawniające do przekraczania granicy (paszport) oraz potwierdzające prawo pobytu, np. wizy.

Rzecznik przekazała, że będzie to czwarty przypadek przywrócenia tymczasowej kontroli granicznej w naszym kraju. Po raz pierwszy miało to miejsce w 2012 roku z uwagi na EURO 2012, potem w 2013 r. w związku z Konferencją Klimatyczną i w 2016 r. z uwagi na szczyt NATO w Warszawie i Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane