• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Zabawki pod lupą inspekcji handlowej. Niepokojące wyniki

Prezes UOKiK o kontroli zabawek dla dzieci Odtwórz: Prezes UOKiK o kontroli zabawek dla dzieci
Prezes UOKiK o kontroli zabawek dla dzieci "Źródło: tvn24bis"

Działająca na zlecenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta Inspekcja Handlowa zakwestionowała 28,3 procent ze sprawdzonych w pierwszym kwartale 2019 roku partii zabawek - poinformował urząd w komunikacie.

Jak wynika z informacji UOKiK, inspekcja skontrolowała 580 partii zabawek u 82 przedsiębiorców (głównie w sklepach i u sprzedawców hurtowych) z ośmiu województw. Najwięcej zastrzeżeń wzbudziły zabawki dla niemowląt.

Najczęstsze problemy to pękające szwy w pluszakach, drobne elementy w zabawkach dla najmłodszych dzieci i niesolidne węzły, np. w huśtawkach.

Jeśli chodzi o oznakowanie, to pracownicy Inspekcji Handlowej najczęściej kwestionowali brak danych umożliwiających dotarcie do producenta lub importera - zaznaczył Urząd.

Zabawki elektryczne

Inspekcja Handlowa po raz pierwszy zbadała także, czy w zabawkach elektrycznych nie ma niebezpiecznych substancji. Kontrola była częścią międzynarodowego projektu Joint Action 2016 współfinansowanego przez Komisję Europejską i koordynowanego przez organizację PROSAFE. Wzięło w nim udział 15 państw europejskich.

W Polsce kontrola objęła 17 zabawek typu elektryczne auta czy instrumenty muzyczne. Eksperci ze specjalistycznego włoskiego laboratorium w 11 z nich wykryli przekroczenie dopuszczalnych stężeń ołowiu i kadmu, co stanowi zagrożenie dla zdrowia i środowiska naturalnego.

UOKiK wszczął postępowania administracyjne w sprawie zakwestionowanych zabawek, planuje także poinformować o tym wszystkie państwa członkowskie za pomocą unijnego systemu wymiany informacji o produktach niebezpiecznych - RAPEX.

Ważna edukacja

Nawiązując do sobotniego Dnia Dziecka UOKiK przypomniał, że dzieci przed ukończeniem 13 lat dzieci same mogą robić tylko drobne zakupy związane z codziennym życiem.

Gdy kupią np. drogą grę, rodzice mają prawo unieważnić taką transakcję. Nastolatki między 13. a 18. rokiem życia mają już większą samodzielność – mogą wydawać kieszonkowe, ale przy drogich zakupach typu laptop lub rower nadal wymagana jest zgoda rodziców.

- Chociaż młodzi konsumenci jeszcze nie są całkiem samodzielni, to bardzo ważne jest, aby jak najwcześniej zaczęli poznawać swoje prawa. Reklamacja zepsutej zabawki, zwracanie uwagi na ceny w sklepie, możliwość rezygnacji z zakupów zrobionych przez internet - ważne, żeby wyjaśniać dzieciom takie sytuacje z codziennego życia, pokazywać, jak rozwiązywać problemy. Wtedy jest szansa, że wychowamy świadomych konsumentów – podkreślił prezes UOKiK Marek Niechciał

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane