• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Polacy coraz więcej i chętniej kupują. A przedsiębiorcy chcą inwestować

Polacy coraz więcej i chętniej kupują. A przedsiębiorcy chcą inwestować
Foto: Shutterstock Foto: Nastroje konsumenckie poprawiły się w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Przedsiębiorcy także oceniają koiunkturę pozytywnie

W listopadzie 2015 r. bieżące i przyszłe nastroje konsumenckie zdecydowanie poprawiły się w porównaniu z poprzednim miesiącem. Dyrektorzy przedsiębiorstw także zgłaszają pozytywne oceny koniunktury - podał w piątek GUS, prezentując dane dotyczące koniunktury w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach w listopadzie 2015 roku.

Dla obu wskaźników - zarówno nastrojów przyszłych, jak i bieżących - są to wartości najwyższe od 2008 roku - zauważył GUS.

"Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej wzrósł o 5,5 p. proc. i ukształtował się na poziomie -3,9" - podał urząd w komunikacie..

Lepiej niż w zeszłym miesiącu

Większość składowych wskaźnika znacznie poprawiła się w porównaniu do poprzedniego miesiąca - zaznaczył GUS.

Najbardziej wzrosła wartość wskaźników opisujących przyszłą i bieżącą sytuację ekonomiczną kraju (wzrost odpowiednio o 10,7 i 8,7 p. proc.) oraz przyszłą i obecną sytuację finansową gospodarstwa

domowego (wzrost odpowiednio o 6,5 i 2,3 p. proc.) - stwierdził urząd.

"Na podobnym poziomie pozostała ocena dotycząca możliwości obecnego dokonywania ważnych zakupów (spadek o 0,7 p. proc.)" - głosi komunikat.

W porównaniu do listopada 2014 roku, poinformował GUS, obecna wartość BWUK jest wyższa o 11,0 p. proc.

GUS wskazał także, że wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej poprawił się o 6,7 p. proc. i ukształtował się na poziomie -8,3.

Przewaga optymistów nad pesymistami

"Również w przypadku WWUK, wartość większości składowych wyraźnie wzrosła – najbardziej dla ocen dotyczących przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju oraz przyszłego poziomu bezrobocia (wzrost odpowiednio o 10,7 i 10,1 p. proc.). Warto podkreślić, że wartość wskaźnika odnoszącego się do przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego wzrosła do poziomu 2,6, co oznacza przewagę optymistów nad pesymistami" - czytamy w komunikacie GUS.

W listopadzie br. WWUK osiągnął

wartość o 13,9 p. proc. wyższą, niż w analogicznym miesiącu 2014 r. - dodał urząd.

Lepsze nastroje także wśród przedsiębiorców

Największymi optymistami są przedstawiciele finansów i ubezpieczeń, a największymi pesymistami przedsiębiorcy budowlani i hotelarze - dodaje GUS.

Jednostki z sekcji przetwórstwo przemysłowe od stycznia zeszłego roku (z wyjątkiem grudnia 2014 r.) oceniają koniunkturę optymistycznie, w ostatnich trzech miesiącach – nieznacznie pozytywnie - informuje urząd.

"Podmioty prowadzące działalność w zakresie budownictwa od września 2015 r. formułują coraz bardziej pesymistyczne opinie na temat koniunktury, ale oceny z listopada są mniej negatywne od zgłaszanych w analogicznym miesiącu poprzednich czterech lat" - głosi komunikat urzędu.

GUS dodaje, że od początku ubiegłego roku opinie dotyczące koniunktury handlu hurtowego są pozytywne, w listopadzie 2015 r. – nieco gorsze niż przed miesiącem, ale lepsze od zgłaszanych w listopadzie w poprzednich czterech latach.

"Oceny z zakresu handlu detalicznego są od marca 2015 r. korzystne, od sierpnia do listopada utrzymują się na zbliżonym poziomie, wyższym od odnotowanego w analogicznych miesiącach ostatnich siedmiu lat" - czytamy w komunikacie.

Transport dość pozytywnie, gastronomia raczej pesymistycznie

Z kolei firmy należące do sekcji transport i gospodarka magazynowa, zaznacza GUS, od lutego 2015 r. oceniają koniunkturę gospodarczą optymistycznie, w listopadzie – nieco gorzej niż w październiku, choć lepiej niż w analogicznym miesiącu ostatnich siedmiu lat.

Opinie formułowane przez przedsiębiorców zajmujących się zakwaterowaniem i gastronomią są natomiast pesymistyczne, zbliżone do zgłaszanych przed miesiącem, ale mniej niekorzystne niż w listopadzie ostatnich sześciu lat - dodaje urząd.

"Od początku ubiegłego roku utrzymują się korzystne oceny koniunktury zgłaszane przez dyrektorów jednostek prowadzących działalność w zakresie sekcji informacja i komunikacja" - głosi komunikat.

"Najbardziej optymistyczne opinie spośród badanych rodzajów działalności, nieznacznie lepsze od sygnalizowanych przed miesiącem, formułują jednostki należące do sekcji finanse i ubezpieczenia" - oświadcza GUS.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane