• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

"Polska została bez importu". Celnicy uspokajają: awaria systemu jest naprawiana

Foto: Wojiech Pacewicz/PAP Foto: Po dwóch dniach wydaje się, że wreszcie kończą się bowiem problemy związane z systemem Celina

Z ulgą mogą odetchnąć wszyscy przedsiębiorcy. Po dwóch dniach wydaje się, że wreszcie kończą się bowiem problemy związane z systemem Celina, który wspomaga pracę celników. Jak poinformowała na swojej stronie Służba Celna, system "biorąc pod uwagę tempo jego naprawy, winien zostać uruchomiony w czwartek, w godzinach porannych".

System Obsługi Deklaracji Celina jest krajowym systemem służącym w administracji celnej do rejestracji i przetwarzania danych ze zgłoszeń celnych i innych dokumentów dotyczących towarów importowanych na obszar celny Unii Europejskiej.

Problemy przedsiębiorców

Jego awaria w konsekwencji oznaczała zatem problemy także dla przedsiębiorców, co zgłaszano na Kontakt24.

"Wysiadł w Polsce system odpowiedzialny za odprawy celne towarów importowanych Celina. Sytuacja trwa już dwa dni. Straty ogromne dla wszystkich importerów! (...) od kilku dni Polska została bez importu" - pisze nasz czytelnik.

Jak się później okazało przyczyną problemów była awaria zasilania w Krakowie.

Jak poinformowało bowiem ministerstwo finansów, w poniedziałek "ok. godziny 7.00 rano miała miejsce bardzo poważna awaria zasilania w Izbie Celnej w Krakowie. W jej wyniku doszło do niekontrolowanego (wygaszenia) wyłączenia systemu Celina wraz z modułem Intrastat, co w konsekwencji spowodowało uszkodzenie kluczowych komponentów warstwy centralnej systemu w tym bazy centralnej".

Ponowny start

Ograniczenia mają zakończyć się w czwartek. Zgodnie z komunikatem na stronie Służby Celnej, system Celina "biorąc pod uwagę tempo jego naprawy, winien zostać uruchomiony w czwartek, w godzinach porannych". Choć "w początkowej fazie pracy mogą nie posiadać pełnej wydajności".

Tymczasem, w środę w godz. 18-19 włączono system Intrastat. Lecz na razie "przesyłanie zgłoszeń do systemu Intrastat jest możliwe tylko przez stronę internetową".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane