• rozwiń
  • WIG20 2180.99 -1.19%
  • WIG30 2479.90 -1.18%
  • WIG 57899.72 -0.94%
  • sWIG80 11653.05 +0.37%
  • mWIG40 3758.83 -1.33%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 11:06

Dostosuj

Temat: Motoryzacja

Ponad tysiąc miejsc pracy. Powstanie nowa fabryka

Siedem tysięcy miesięcznie, ale chętnych brak. Potrzeba stu tysięcy pracowników Odtwórz: Siedem tysięcy miesięcznie, ale chętnych brak. Potrzeba stu tysięcy pracowników
Siedem tysięcy miesięcznie, ale chętnych brak. Potrzeba stu tysięcy pracowników "Źródło: TVN Turbo"

W Brzeskiej Strefie Gospodarczej koło Włocławka powstanie fabryka firmy motoryzacyjnej Kongsberg Automotive, która zatrudni do 2020 roku ponad tysiąc osób - poinformowali w piątek marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki oraz przedstawiciel norweskiego koncernu.

W czerwcu zostaną wydane decyzje administracyjne konieczne do rozpoczęcia budowy fabryki. W tym miesiącu mają ruszyć również prace budowlane. Rozpocznie się także rekrutacja pracowników. W pierwszym etapie zatrudnienie znajdzie 150 osób z regionu - głównie z Włocławka oraz okolic. Zakończenie prac budowlanych planowane jest do końca roku.

W 2018 roku odbędzie się kolejny etap rekrutacji, obejmujący 350 miejsc pracy. Docelowo w fabryce norweskiej firmy zatrudnienie ma znaleźć do 2020 roku ponad 1000 osób. W 2018 roku ma zakończyć się wyposażanie parku maszynowego.

Plusy regionu

O lokalizacji kolejnej fabryki firmy Kongsberg w Polsce w Brzeskiej Strefie Gospodarczej zadecydowały między innymi lokalizacja gotowego pod inwestycje terenu inwestycyjnego przy autostradzie A1, bliskość dużego miasta - Włocławka, korzystniejsze w porównaniu z innymi regionami Polski koszty pracy, a także dobrze rozwinięta w regionie sieć szkół zawodowych średnich i wyższych.

- Zaangażowanie tak poważnego inwestora to dowód, że prowadzona przez nas polityka otwarcia na biznes i wspierania przygotowania terenów pod inwestycje jest trafna i przynosi rezultaty. Powstanie tego zakładu jest dobrą wiadomością dla gospodarki regionu i dla rynku pracy, a tym samym ludzi - wskazał marszałek Całbecki.

O firmie

Kongsberg Automotive to norweski holding działający w branży motoryzacyjnej od ponad 50 lat. Firma zajmuje się produkcją m.in. mat grzewczych, systemów wentylowania foteli samochodowych oraz regulacji podparcia lędźwiowego. Odbiorcami są największe marki motoryzacyjne na świecie. W Polsce koncern działa od 2000 roku w Pruszkowie i zatrudnia ok. 1200 osób. Drugi zakład koncernu od ubiegłego roku zlokalizowany jest w Koluszkach pod Łodzią.

"To świetna wiadomość dla naszego miasta. Może w końcu nie będą stąd uciekali młodzi ludzie. Dawne zakłady, m.in. cukrowania, już nie istnieją i z pracą nie jest u nas lekko. Cieszymy się, że władze lokalne coś robią w tym temacie” - powiedział PAP pan Marek, mieszkaniec Brześcia Kujawskiego. (PAP)

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane