• rozwiń
  • WIG20 2125.34 +0.82%
  • WIG30 2429.62 +0.81%
  • WIG 56494.18 +0.67%
  • sWIG80 11612.67 +0.18%
  • mWIG40 3777.62 +0.57%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:38

Dostosuj

Polskie startupy rosną w siłę. "Wykonaliśmy zadanie"

Maciej Maciejowski: musimy zapewnić, żeby ludzie wracali na nasze platformy Odtwórz: Maciej Maciejowski: musimy zapewnić, żeby ludzie wracali na nasze platformy
Maciej Maciejowski: musimy zapewnić, żeby ludzie wracali na nasze platformy "Źródło: tvn24"

Przedstawiciele świata biznesu, polityki, administracji i nauki, a także infulencerzy społeczni spotkali się w Krakowie na czwartej edycji Kongresu Impact. Rozmawiali o bieżących wyzwaniach w kreowaniu nowoczesnej gospodarki i omawiali takie tematy jak sztuczna inteligencja, nowe technologie, cyfryzacja czy innowacje.

We wtorek, podczas pierwszego dnia krakowskiej konferencji mowa była m.in. o perspektywach zastosowania na szeroką skalę sztucznej inteligencji, wzmocnieniu konkurencyjności UE np. poprzez rozwój przemysłu bateryjnego oraz o konieczności zmiany modelu energetycznego w oparciu o nowe technologie.

W krwiobiegu globalnej gospodarki

W środę jednym z tematów był program Start in Poland czyli pakiet instrumentów dla innowacyjnych firm. Jak oceniła minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz "system startupowy w Polsce jest wyróżniającym w Europie". - Możemy powiedzieć, że wykonaliśmy zadanie, my zrobiliśmy ramy prawne, a fundusze i startupy zdały egzamin - wyjaśniała.

Zaznaczyła, że w 2017 roku najwyższa wartość inwestycji w tym segmencie w Europie środkowej przypadła na inwestycje w Polsce. - Polska znajduje się na ścieżce, w krwiobiegu globalnej gospodarki. Ci co inwestują w najciekawsze fundusze na świecie, inwestują dzisiaj w Polsce - oceniła szefowa resortu przedsiębiorczości.

Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński podczas prezentacji rezultatów funkcjonowania instytucji PFR Ventures, która zajmuje się organizacją finansowania startupów w Polsce, zaznaczył, że w tej perspektywie finansowej UE na wsparcie startupów będzie przeznaczone w naszym kraju około 4,5 mld zł, z czego 2,7 mld zł stanowią środki publiczne, a 1,8 mld zł - wkład sektora prywatnego.

- To jest największy program wsparcia dla startupów w tej części Europy. Zauważają to organizacje międzynarodowe (…). Niewątpliwie staliśmy się atrakcyjnym rynkiem i zaczynamy przyciągać startupy z całego regionu, a czasem nawet świata i to chcielibyśmy czynić - mówił minister podczas krakowskiej konferencji.

Jak zapowiedział, działania związane ze wspieraniem rozwoju młodych firm technologicznych pozostaną priorytetem rządu na kolejną perspektywę finansową UE. - Pieniędzy na ten obszar będzie więcej, bo jeśli chcemy żeby gospodarka była bardziej konkurencyjna, musimy wspierać innowacje, to jest szansa szczególnie dla młodego społeczeństwa - zaznaczył minister.

W Impact'19 wziął również udział Maciej Maciejowski, członek zarządu TVN Discovery Polska. Jak mówił TVN Discovery Polska jest "potęgą jeżeli chodzi o dostarczanie informacji i rozrywki".

- Dla nas dostęp przez internet do naszych treści czy w modelu subskrypcyjnym czy w modelu reklamowym jest bardzo ważny. My musimy zapewnić, żeby ludzie chcieli i wracali na nasze platformy. To jest też robota przed ludźmi obecnymi w Krakowie. Jest tutaj mnóstwo firm informatycznych, które dla nas te rozwiązania dostarczają - dodał.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane