• rozwiń
  • WIG20 2194.58 -0.57%
  • WIG30 2490.03 -0.77%
  • WIG 58026.68 -0.72%
  • sWIG80 11627.70 +0.15%
  • mWIG40 3749.54 -1.58%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Kompania Węglowa bez prezesa

Kompania Węglowa bez prezesa
Foto: tvn24 Foto: Kompanii Węglowej S.A. odwołała prezesa Krzysztofa Sędzikowskiego

Członek Rady Nadzorczej Kompanii Węglowej Tomasz Rogala będzie przez najbliższe trzy miesiące pełnił obowiązki prezesa tej największej górniczej spółki. W środę Rada odwołała ze stanowiska jej dotychczasowego szefa Krzysztofa Sędzikowskiego, który kierował firmą niespełna 15 miesięcy.


W komunikacie nie podano przyczyn odwołania prezesa Kompanii. Jesienią ubiegłego roku złożył on dymisję i w końcu grudnia 2015 r. miał przestać kierować spółką. Ostatecznie jednak pozostał na stanowisku.

Jednocześnie na okres trzech miesięcy obowiązki prezesa spółki przejął członek Rady Nadzorczej Tomasz Rogala - podała spółka w komunikacie.

Tomasz Rogala jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Ma wieloletnie doświadczenie zawodowe w zarządzaniu i restrukturyzacji przedsiębiorstw. Wcześniej pełnił również funkcję wiceprezesa i członka zarządu Kompanii Węglowej.

Prace przygotowawcze do powołania Polskiej Grupy Górniczej idą zgodnie z przyjętym harmonogramem. Pełniący obowiązki prezesa Tomasz Rogala zadeklarował, że będzie kontynuował dialog ze stroną społeczną, a także uczestniczył w pozyskiwaniu inwestorów do nowej spółki, która powstanie w maju.

Co na to związki?

Odwołanie prezesa Kompanii Węglowej (KW) Krzysztofa Sędzikowskiego było spodziewane – oceniają związkowcy Związku Zawodowego Górników w Polsce i Sierpnia 80. Jak akcentują, prezes ostatnio mówił co innego niż przedstawiciele rządu, a związki czuły się niedoinformowane.

- Nic zaskakującego - ocenił lider „Sierpnia 80” Bogusław Ziętek. - Myślę, że (prezes Sędzikowski – red.) już dawno się pogubił. Jeśli ktoś trzy razy składa rezygnację, a potem ją cofa, mimo że nie ma żadnych nowych pomysłów, najwyraźniej nie ma dobrego pomysłu, co zrobić z Kompanią Węglową - uznał Ziętek.

- Widocznie tak musiało być - skomentował natomiast wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce (ZZG) Wacław Czerkawski. - Skoro sobie nie radził, nie było praktycznie dialogu, strona społeczna była absolutnie nieinformowana o tym, co się dzieje; nie była informowana o planach, a jednocześnie sama załoga była wręcz straszona (...) o zagrożeniach wynikających ze złej kondycji finansowej, wręcz upadłością – powodowało to nienormalną atmosferę - zaznaczył Czerkawski.

- Tak się szamotały: związki niedoinformowane i załoga zastraszona - wyjaśnił wiceszef ZZG. - Tak dalej to nie mogło trwać, więc wcale się nie dziwię, że ktoś to przeciął - dodał.

Inna polityka rządu?

Zdaniem Ziętka ostatnio „dochodziło do tak drastycznych rozbieżności między tym, co robił rząd, a zarząd, że to nie mogło dalej pojechać”. Jego zdaniem jednak również rząd nie bardzo wie, co dalej robić. Oddelegowanie do sprawowania obowiązków prezesa nieznanego dotąd szerzej członka rady nadzorczej spółki lider Sierpnia 80 uznał za „tymczasowe”.

- Nie podejrzewam, by osoba, która jest – najogólniej - mało znana w branży, mogła sobie poradzić z problemami, które stoją przed całym polskim górnictwem - podkreślił Ziętek. - Ale jest inny kontekst. Po tym, do czego doprowadził Sędzikowski, czyli całkowitego załamania dialogu, każdemu następnemu będzie łatwiej. Bo gorzej już być nie może - uznał.

Nawiązując do odwołanego w południe bez podania przyczyn środowego spotkania związkowców z Kompanii z zarządem spółki i ministrem energii Krzysztofem Tchórzewskim Ziętek ocenił, że do takiej rozmowy z ministrem – mimo zmiany w zarządzie KW – powinno dojść. - Interesuje nas, na ile rząd podpisywał się pod tym, co słyszeliśmy z ust prezesa Kompanii Węglowej - wyjaśnił.

Według środowej informacji biura prasowego Ministerstwa Energii Tomasz Rogala, który czasowo ma kierować KW, jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i ma wieloletnie doświadczenie zawodowe w zarządzaniu i restrukturyzacji przedsiębiorstw.

Mimo sformułowania w komunikacie, że Rogala „wcześniej pełnił również funkcję wiceprezesa i członka zarządu Kompanii Węglowej”, Czerkawski i Ziętek nie słyszeli dotąd o nim. - Tu groźnie brzmi też ta restrukturyzacja, bo u nas restrukturyzację sprowadzono do likwidacji – to jest niebezpieczne. Ale trzeba gadać, obojętnie kto to będzie - zaznaczył wiceszef ZZG.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
vivaldik
A jaka to różnica: z prezesem czy bez prezesa, taki sam rezultat będzie również, gdyby pozbyć się t.zw. Rady Nadzorczej, gdzie zasiadają np. byli Dyrektorzy (nominacja "S" !!!), którzy nie posiadali uprawnień do kierowania zakładem górniczym.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane