• rozwiń

Komorowski: kończy się etap rozwoju w oparciu o niskie koszty pracy. Czas na innowacje

Komorowski: kończy się etap rozwoju w oparciu o niskie koszty pracy. Czas na innowacje Odtwórz: Komorowski: kończy się etap rozwoju w oparciu o niskie koszty pracy. Czas na innowacje
Foto: PAP/ Paweł Supernak | Video: TVN24 BiS Foto: Prezydent Komorowski zwrócił uwagę, że Polska znajduje się obecnie na odległym 25. miejscu w rankingach dotyczących innowacyjności gospodarek UE | Video: Komorowski: kończy się etap rozwoju w oparciu o niskie koszty pracy. Czas na innowacje

W jakiejś mierze wygasa mechanizm rozwoju gospodarczego Polski w oparciu o niskie koszty pracy - powiedział prezydent Bronisław Komorowski w środę podczas debaty na GPW poświęconej innowacyjności. Dodał, że liczy na odpowiednie tempo pracy Sejmu nad regulacją proinnowacyjną.

- Na szczęście już w Sejmie (...) ruszy praca nad projektem ustawy proinnowacyjnej czy regulacji proinnowacyjnej, którą złożyłem do laski marszałkowskiej i z deklaracji pana marszałka Sikorskiego, którą dzisiaj usłyszałem, wynika, że to będzie jeden z priorytetów pracy polskiego parlamentu - powiedział Komorowski podczas debaty.

W sercu rynku

"Innowacyjność fundamentem konkurencyjnej gospodarki" zorganizowanej w siedzibie GPW. - Bardzo na to liczę, że będzie odpowiednie tempo działania na rzecz rozwiązań ustawowych, które mogą Polskę uzbroić w mechanizmy proinnowacyjne. Liczę na współpracę z parlamentem - dodał.

Sejm zajmie się prezydenckim projektem dot. wspierania innowacyjności w środę. Celem zaproponowanych rozwiązań jest wsparcie innowacyjności polskiej gospodarki, zarówno od strony sektora nauki, jak i przedsiębiorczości. Propozycja zakłada m.in. ułatwienia w uzyskiwaniu ulg podatkowych za wydatki na badania i rozwój.

- Wszyscy mamy świadomość, że w jakiejś mierze wygasa mechanizm rozwoju gospodarczego Polski w oparciu o niskie koszty pracy - powiedział prezydent. - To się kończy, to był ten okres, który dał dam bardzo wiele, kiedy mogliśmy przyciągać tym inwestycje zewnętrzne, także i miejsca pracy, nie należy o tym zapominać, ale niewątpliwie ten prosty dosyć mechanizm wspierający rozwój gospodarczy naszego kraju gdzieś się kończy (...). Trzeba więc myśleć o nowym etapie, o nowych narzędziach sprzyjających rozwojowi. Wiemy także, że polska gospodarka, by skutecznie konkurować z innymi, musi stawać się konkurencyjna, a więc innowacyjna - zaznaczył.

Komorowski zwrócił uwagę, że Polska znajduje się obecnie na odległym 25. miejscu w rankingach dotyczących innowacyjności gospodarek UE. Według Komorowskiego, "to absolutny ogon". Jak jednak wskazał, Polska ma realny plan działania. Zdaniem prezydenta, realne jest, by Polska znalazła się na 10. miejscu w tych rankingach w ciągu 10 lat.

"Wyraźny efekt"

Zdaniem prezydenta, wejście w życie przygotowanego w jego kancelarii projektu "powinno dać bardzo szybko wyraźne efekty", jeśli chodzi o lokowanie Polski pod względem innowacyjności w rankingach europejskich. - W moim przekonaniu projekt ustawy to jest taki bardzo istotny krok na tej drodze - dodał.

Komorowski podkreślił też, że innowacyjność nie może udać się bez edukacji, lecz w tej dziedzinie należy nadrobić zapóźnienia dotyczące otwarcia uczelni wyższych na doktorantów z zagranicy, także spoza Unii Europejskiej. Także w tym przypadku odniósł się do swojego projektu ustawy o innowacyjności, w której mówi się m.in. ułatwieniach kariery naukowej dla osób ze stopniem doktora i doświadczeniem praktycznym spoza Polski i UE.

Prezydencka propozycja obejmuje nowelizację dziewięciu ustaw: o szkolnictwie wyższym, instytutach badawczych, Polskiej Akademii Nauk, stopniach naukowych i tytule naukowym, promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, cudzoziemcach, podatku CIT, podatku PIT i rachunkowości.

Projekt prezydencki

Przygotowany w kancelarii prezydenta projekt zakłada zniesienie opodatkowania wkładu w postaci własności intelektualnej i przemysłowej; ma to zwiększyć zakres komercjalizacji badań naukowych i współpracy nauki z biznesem. Według prezydenckiego ministra Olgierda Dziekońskiego takie posunięcie przyczyni się do rozwoju venture capital (forma inwestowania w innowacyjne, a przez to obarczone podwyższonym ryzykiem projekty).

Celem prezydenckiej propozycji jest wprowadzenie definicji venture capital tzw. spółki kapitałowej podwyższonego ryzyka oraz zwolnienie dochodów takiej spółki z CIT z tytułu zbycia udziałów. Według projektodawcy definicja ta powinna preferować małe fundusze (o wartości aktywów nieprzekraczającej 50 mln euro) i dotyczyć tylko prowadzenia działalności inwestycyjnej na nieregulowanym rynku.

Prezydencka propozycja zakłada też wspieranie prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej w Polsce, ma do tego prowadzić m.in. zastąpienie ulgi na nabycie nowych technologii ulgą na prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane