• rozwiń
  • WIG20 2299.69 -0.30%
  • WIG30 2634.78 -0.40%
  • WIG 59787.72 -0.31%
  • sWIG80 11866.04 -0.10%
  • mWIG40 4007.13 -0.73%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:21

Dostosuj

500 plus na spłatę długów? Zadłużeni otrzymali pomoc

Ruszają kontrole ws. 500 plus Odtwórz: Ruszają kontrole ws. 500 plus
Foto: Shutterstock | Video: tvn24 Foto: Na mocy działającego od 1 kwietnia programu "Rodzina 500 plus" świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie przysługuje, niezależnie od dochodu, na drugie i kolejne dzieci do ukończenia przez nie 18 lat. | Video: Ruszają kontrole ws. 500 plus

Świadczenie z programu 500 plus nie może wpływać na wysokość alimentów, nie zajmie go też komornik. Dla osób otrzymujących świadczenia niepodlegające egzekucji będą specjalne subkonta - przewiduje nowela, którą w piątek uchwalił Sejm.

Projekt nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz niektórych innych ustaw (m.in. Prawa bankowego) został zgłoszony przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Za przyjęciem noweli głosowało 422 posłów, nikt nie głosował przeciwko, siedmioro posłów wstrzymało się od głosu.

Wyraźny zapis

Jak podkreślali autorzy projektu, w ustawie o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (która wprowadziła program 500 plus) nie przesądzono w sposób wyraźny o relacji pomiędzy świadczeniem wychowawczym a obowiązkiem alimentacyjnym, co może w praktyce budzić wątpliwości, czy należy je uwzględniać przy ustalaniu alimentów. Dlatego ustawa prezydenta przewiduje wyraźne zapisanie w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, że świadczenia na dzieci nie mogą wpływać na wysokość alimentów.

Chodzi m.in. o świadczenia wychowawcze, świadczenia z pomocy społecznej lub funduszu alimentacyjnego, świadczenia rodzinne oraz świadczenia i inne środki pieniężne przysługujące na dzieci umieszczone w pieczy zastępczej.

Ograniczenia dla komorników

Ustawa doprecyzowuje również, że świadczenia z programu 500 plus nie podlegają egzekucji komorniczej prowadzonej z rachunku bankowego. Choć w ustawie o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci są zapisy mające na celu wyłączenie świadczenia spod egzekucji, mogą one być nieskuteczne w przypadku prowadzenia egzekucji z rachunku bankowego, który zajęty jest przez komornika, ponieważ komornik nie wie, jakie środki znajdują się na zajętym rachunku oraz skąd one pochodzą.

Na ostatnim etapie prac legislacyjnych na wniosek PiS wprowadzono do projektu poprawki, na mocy których dla osób otrzymujących różnego rodzaju świadczenia będą mogły być tworzone specjalne subkonta - bezpłatne, wyodrębnione rachunki rodzinne, do których komornicy nie będą mieli dostępu.

Potrójne zabezpieczenie

Podczas prac komisji zarówno przedstawiciele banków, jak i komorników wskazywali, że zaproponowane w projekcie rozwiązania mogą nie być skuteczne. Przekonywano, że najskuteczniejszym rozwiązaniem byłyby właśnie subkonta.

Wcześniej wprowadzenie takiego rozwiązania zapowiadał resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Wiceminister Bartosz Marczuk mówił PAP, że subkonta muszą jednak być absolutnie bezpłatne i nie wiązać się z żadnymi uciążliwościami dla użytkowników.

Marczuk przypominał, że MRPiPS wprowadziło co najmniej trzy poziomy zabezpieczenia świadczeń 500 plus przed zajęciem przez komornika: w ustawie zapisano, że nie podlegają one egzekucji, a osobom zadłużonym gmina na ich życzenie ma obowiązek wypłacić je w gotówce. Dodatkowo w kwietniu MRPiPS wysłało do wszystkich banków numery kont, z jakich wypłacane są świadczenia wychowawcze, a gminom zlecono opatrywanie przelewów specjalnym tytułem, co umożliwia zarówno bankom, jak i organom egzekucyjnym identyfikację świadczeń wychowawczych. Ocenił jednak, że czwarty rodzaj zabezpieczenie powinien wyeliminować wszelkie problemy związane z egzekucją.

Na mocy działającego od 1 kwietnia programu "Rodzina 500 plus" świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie przysługuje, niezależnie od dochodu, na drugie i kolejne dzieci do ukończenia przez nie 18 lat. W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę (lub 1200 zł dla rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi), wsparcie przysługuje także na pierwsze dziecko w wieku do 18 lat.

Jeśli poprawnie wypełniony wniosek o świadczenie zostanie złożony do 1 lipca włącznie, pieniądze będą wypłacone z wyrównaniem od kwietnia.

Zobacz. Ruszył program „Rodzina 500 plus”. Co należy wiedzieć, by uzyskać świadczenie? (01.04.2016)


Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Obserwator7
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Brain Scientist
Do więzienia z Ziobrą, który otwarcie publicznie zapowiedział, że nie będzie przeznaczał 500 złotych przeznaczonych na swoje dziecko na ten właśnie cel, tylko odda komuś innemu. Prawo jest dla wszystkich.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
zdelegalizować myślistwo
Zabijany jest sens alimentów, bo to jest świadczenie na dziecko jeśli matka nie ma pieniędzy, alimentów nie powinno być w ogóle jeśli dziecko ma pieniądze na wszystko. Jeśli ktoś dostaje dodatkowe pieniądze to złodziejskim tylko prawem nie będzie spłacał narobionych długów, to straszne, komunistyczne, chore ...
 • 1
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane