• rozwiń

Podwyżki dla emerytów i rencistów. Jest decyzja komitetu rządowego

Rewolucja w oszczędzaniu na emeryturę Odtwórz: Rewolucja w oszczędzaniu na emeryturę
Rewolucja w oszczędzaniu na emeryturę "Źródło: Fakty TVN"

Komitet Społeczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował projekt ustawy dotyczący podwyżek rent i emerytur w 2019 roku. Projekt zakłada między innymi wzrost minimalnych emerytur i rent do 1100 złotych brutto, a najmniejszą waloryzację na poziomie 70 złotych.

W pierwszych dniach listopada minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska informowała o skierowaniu projektu dotyczącego przyszłorocznej waloryzacji rent i emerytur do konsultacji międzyresortowych i konsultacji społecznych.

Podwyższenie świadczeń

"#KomitetSpołecznyRM pozytywnie zaopiniował projekt ustawy dot. waloryzacji rent i emerytur w 2019 roku" – podano w środowym tweecie komitetu.Zmiany mają polegać na podwyższeniu świadczeń do 1100 zł w przypadku najniższej emerytury i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy (obecnie to 1029,80 zł) .

Z kolei najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy ma wynosić 825 zł (obecnie to 772,35 zł). Nowy mechanizm przewiduje, że emeryci dostaną minimum 70 zł podwyżki.

Minister Rafalska informowała na początku listopada, że zaproponowane rozwiązania będą kosztowały 8 mld 443 mln zł. Mają objąć 4 mln 842 emerytów i rencistów (spoza rolniczego systemu ubezpieczeń społecznych), 114 tys. osób, które pobierają zasiłki i świadczenia przedemerytalne, 280 tys. osób, które pobierają renty socjalne i 1 mln emerytów z KRUS.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane