• rozwiń
  • WIG20 2344.03 +0.97%
  • WIG30 2681.21 +0.94%
  • WIG 60902.04 +1.18%
  • sWIG80 11928.15 +0.52%
  • mWIG40 4035.38 +0.48%

Ostatnia aktualizacja: 2019-07-19 17:15

Dostosuj

Zakup alkoholu może być trudniejszy. Projekt ma zielone światło od sejmowych komisji

Jak Polacy piją alkohol? Odtwórz: Jak Polacy piją alkohol?
Jak Polacy piją alkohol? "Źródło: TVN24 BiS"

Sejmowe komisje pozytywnie zaopiniowały projekt nowelizacji ustawy, która wprowadza m.in. możliwość ograniczenia przez gminy nocnej sprzedaży alkoholu w sklepach i zakaz picia alkoholu w miejscu publicznym, za wyjątkiem wyznaczonych do tego miejsc.

We wtorek, na posiedzeniu komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej, odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz niektórych innych ustaw.

Projekt ma doprecyzować i uregulować przepisy w sprawie sprzedaży alkoholu tak, by umożliwić gminom działania związane z ograniczaniem jego dostępności. Wcześniej nowelizację pozytywnie zaopiniowała komisja zdrowia.

Jakie zmiany?

Zmiany dotyczą m.in. wprowadzenia do limitu udzielania zezwoleń na sprzedaż wszystkich napojów alkoholowych, także tych do 4,5 proc. W obecnym stanie prawnym rada gminy określając liczbę punktów sprzedaży napojów alkoholowych w limicie nie uwzględnia piwa i alkoholu do 4,5 proc.

Nowelizacja reguluje też problem dotyczący zezwoleń na sprzedaż alkoholu na terenie gminy. Gmina w drodze uchwały, będzie mogła ustalić maksymalną liczbę zezwoleń odrębnie dla poszczególnych jednostek pomocniczych (sołectwa, dzielnic, osiedli), które jej podlegają.

Przedstawiciel wnioskodawców Szymon Szynkowski vel Sęk podkreślił, że jeszcze jako samorządowiec wielokrotnie spotykał się z problemem związanym z "koncentracją dużej liczby punktów sprzedaży alkoholu w jednym miejscu". Zaznaczył, że problem jest szczególnie dotkliwy dla centrów dużych miast oraz kurortów turystycznych.

Koniec sklepów całodobowych?

- Jednostka samorządu terytorialnego będzie posiadała kompetencje nie tylko do określania liczby punktów sprzedających alkohol w odniesieniu do całości terenu miasta, czy gminy, ale w odniesieniu do części, konkretnie do jednostek pomocniczych gminy. Chodzi o ty, by stworzyć limit w miejscach, w których ten problem gęstości punktów sprzedających alkohol jest szczególnie dolegliwy - tłumaczył Sękowski.

Zgodnie z projektem, gmina będzie miała też możliwość ograniczenia godzin nocnej sprzedaży alkoholu w sklepach. Ograniczenia mogą dotyczyć sprzedaży między godziną 22 a 6.

Szynkowski podkreślił, że "jest to możliwość, a nie zobowiązanie". - To będzie w gestii radnych, którzy jako władza lokalna znają oczekiwania mieszkańców - powiedział. Dodał, że samorząd będzie mógł "zawężać godziny", by zakaz mógł obowiązywać np. od północy.

Zakaz picia w miejscach publicznych

Nowelizacja wprowadza też zakaz picia alkoholu w miejscach publicznym, z wyjątkiem miejsc do tego przeznaczonych. Jak tłumaczył Szynkowski, zgodnie z obecnym stanem prawnym zabronione jest spożywanie alkoholu na ulicach, placach i skwerach, "co powoduje liczne dyskusje interpretacyjne".

Zapis - jak wyjaśnił - wprowadza generalny zakaz picia alkoholu w miejscach publicznych, jednocześnie dając samorządom możliwość wyznaczania miejsc przeznaczonych do jego spożywania".

- Zapis sprawi, że to samorząd ostatecznie wyjaśni w swojej uchwale, czy np. bulwar wiślany jest miejscem przeznaczonym do spożycia alkoholu, czy jest objęty generalnym zakazem - wyjaśnił przedstawiciel wnioskodawców.

Obecni na sali przedstawiciele branż alkoholowych przekonywali, że przepis mówiący o spożywaniu alkoholu w miejscach publicznych nie jest precyzyjny. Ponadto, w ich ocenie ograniczenie sprzedaży alkoholu w nocy może przyczynić się do powstania "szarej strefy".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
zbigniew_sitek0bdm
A CO CI PRZY KORYCIE ZNOWU PLANUJA PRZEMY Z ROSJI CALYMI TIRAMI I CELNICY NIE BEDA SPRAWDZAC JAK TO BYLO JESZCZE PARE LAT TEMU ,CO JUZ PRZEZARLI KASE
 • 0
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
bazar
Wrócą ponownie babcie sprzedające alkohol. Jeśli idzie o miejsca publiczne to przed gminnym sklepem nie można wypić piwa ale już w dużym mieście na głównym deptaku w tzw ogródku obok którego przechodzi setki ludzi i dzieci można chlać do woli, przeklinać i jeszcze inne rzeczy robić i to jest zgodne z prawem
 • 2
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Majkiel_999
Tymi godzinami, to jedynie utrudnią ludziom życie. Zapobiegliwi kupią napoje wcześniej i tak naprawdę uderzą w małe sklepiki osiedlowe, w których połowa utargu to alkohol.
 • 0
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
ram
Loading...
ram
Czyli jak w PRL całodobowa będzie jakaś przysłowiowa babcia Adelajda , a dzielne hufce policyjne wyruszą do zwalczania babcinego procederu.
 • 1
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane