• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Polska armia kupi kolejny tysiąc rakiet. Kontrakt warty 602 mln zł

Polska armia kupi kolejny tysiąc rakiet. Kontrakt warty 602 mln zł
Foto: Wikipedia/GNU/ Natan Flayer Foto: Pocisk Spike LR

Tysiąc kierowanych pocisków przeciwpancernych Spike kupi polska armia od zakładów Mesko – zakłada umowa podpisana w czwartek w podwarszawskim oddziale firmy między zakładami Mesko a Inspektoratem Uzbrojenia.

Wartość kontraktu na 1000 rakiet to 602 mln zł, dostawy będą realizowane w latach 2017-2020 – powiedział szef działu marketingu firmy ze Skarżyska Kamiennej Tomasz Sztompke.

Pierwsza transza wypłacona jeszcze w tym roku

Z kolei szef Inspektoratu Uzbrojenia gen. bryg. Adam Duda poinformował, że jedna czwarta wartości kontraktu zostanie wypłacona producentowi w formie zaliczki jeszcze w tym roku. Mesko ma dostarczyć 100 pocisków w 2017 r. i po 300 w kolejnych latach obowiązywania kontraktu.

Zamówione w czwartek pociski Spike są przeznaczone dla kołowych transporterów opancerzonych Rosomak, które do tej pory nie były wyposażone w tej klasy broń przeciwpancerną. Chodzi o integrację zarówno z już używanymi załogowymi wieżami tych pojazdów, jak i z przyszłymi wieżami bezzałogowymi. Wojsko nie ma zamiaru używać tych pocisków w wyrzutniach przenośnych, mimo że będą one kompatybilne.

Pociski Spike główną bronią polskich wojsk

Pociski Spike to główna broń polskich Wojsk Lądowych do zwalczania celów opancerzonych, w tym czołgów. Mogą razić cele na dystansie do 4 km. Pierwszy kontrakt na zakup tej broni od izraelskiej firmy Rafael zawarto w 2003 r. W przetargu, rozstrzygniętym latem 2002, startowały także firmy z RPA, Rosji i Francji. Polska kupiła wtedy 264 wyrzutnie i 2675 pocisków za ponad miliard złotych.

Część produkcji przeniesiono do Polski, w Mesku na licencji wytwarza się m.in. silniki i głowice bojowe, tu odbywają się montaż końcowy i testy rakiet. Jak powiedział gen. Duda, umowa prócz pocisków obejmuje także koszty wznowienia produkcji i recertyfikacji linii produkcyjnej. W kontrakt wliczono też aparaturę pozwalającą na przedłużanie żywotności Spike'ów bez utraty parametrów bojowych.

Zakupione teraz pociski to wersja Spike-LR. Od już używanej w Wojsku Polskim różni się zmodyfikowanym silnikiem, który zostawia za sobą mniejszą smugę, co utrudnia zlokalizowanie miejsca wystrzelenia.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
ZAK
Loading...
ZAK
A po co im te zabawki dla pozyskania kasy dla przeżerania a za kilka lat poddania utylizacji???????????? - banda oszustów./
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane