• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Kolejny SKOK upada. "Klienci banków zapłacą za to po 150 zł"

Pani zapłaci, pan zapłaci. Kolejny SKOK bliski upadłości Odtwórz: Pani zapłaci, pan zapłaci. Kolejny SKOK bliski upadłości
Foto: Komisja Nadzoru Finansowego zawiesiła działalność SKOK Polska | Video: Pani zapłaci, pan zapłaci. Kolejny SKOK bliski upadłości

Tylko do tej pory na ratowanie SKOK-ów wypłacono z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego ponad 3,2 mld złotych. - Można przyjmować, że każdy właściciel konta w Polsce zapłacił za to 150 zł - mówi w rozmowie z tvn24bis.pl dr Przemysław Barbrich ze Związku Banków Polskich. Komisja Nadzoru Finansowego wystąpiła dziś do sądu z wnioskiem o ogłoszenie kolejnej upadłości spółdzielczej kasy. Wyjaśniamy, jakie będą konsekwencje takiej decyzji dla banków jak i klientów.

Tylko do tej pory na ratowanie SKOK-ów wypłacono z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego ponad 3,2 mld złotych.

W przypadku SKOK Wołomin było to 2 mld 246 mln zł, SKOK Wspólnota - 815 mln 660 tys. zł, a SKOK Kujawiak - 183 mln 877 tys. zł.

Teraz na sektor bankowy spadną dodatkowe obciążenia w związku z upadłością SKOK Polska.

Zawieszenie działalności kasy i wystąpienie z wnioskiem o ogłoszenie upadłości kasy stanowi bowiem formalną przesłankę do uruchomienia wypłat środków gwarantowanych z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Depozyty członkowskie zgromadzone w SKOK Polska wynoszą 172,9 mln zł. Każdy członek Kasy otrzyma swoje środki do wysokości równowartości 100 tys. euro.

- Oznacza to, że banki, które zbudowały Bankowy Fundusz Gwarancyjny po raz kolejny muszą z pieniędzy swoich klientów przeznaczyć środki na ratowanie oszczędności osób, które poza sektorem bankowym w Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych gromadziły środki - mówi Barbrich.

Pod kontrolą KNF

Przypomnijmy, że z dniem 27 października 2012 roku spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe zostały objęte państwowym nadzorem, sprawowanym przez Komisję Nadzoru Finansowego. Co zabezpiecza pieniądze klientów kas poprzez wypłaty ze środków BFG.

- Szkoda tylko, że stało się to tak późno. Gdyby ten nadzór i gwarancje BFG były nałożone wcześniej, to wiele tego typu sytuacji można byłoby uniknąć - zauważa Barbich.

Dotychczas ustanowiono zarządy komisaryczne w 12 kasach. W przypadku 4 z nich miało miejsce przejęcie przez bank, a w 4 innych zawieszenie działalności i złożenie wniosku o upadłość do sądu.

Bez podwyżek

Niedawno SKOK im. kard. Wyszyńskiego przejął Alior Bank, który wcześniej kupił też SKOK im. św. Jana z Kęt. SKOK Kopernik przejął zaś Bank Pekao, a SKOK Wesoła - PKO BP.

- To też kosztuje. Banki biorą pod swoje skrzydła klientów kas, w ten sposób ratują instytucje i klientów przed kłopotami - podkreśla Barbrich.

Jak zapewnia nas jednak Mariusz Mastalerz, dyrektor biura zarządu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego w tym roku nie wzrosną stawki składek wpłacanych przez banki do funduszu.

- Banki mają ustaloną składkę na rok 2016 do końca listopada. Dlatego nie będzie ona podlegać żadnej modyfikacji - mówi.

Odmowa wsparcia

Wcześniej wsparcia SKOK Polska odmówiła zrzeszająca wszystkie kasy Krajowa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa (Kasa Krajowa). - 1 lutego 2016 roku zarządca komisaryczny zwrócił się do Kasy Krajowej o udzielenie pomocy finansowej SKOK Polska ze środków funduszu stabilizacyjnego. 16 lutego 2016 r. zarząd Kasy Krajowej podjął uchwałę o odmowie udzielenia pomocy. W związku z tym niemożliwe stało się samodzielne prowadzenie procesu naprawczego przez SKOK Polska - wyjaśnia nam Maciej Krzysztoszek z biura prasowego Komisji Nadzoru Finansowego.

- W tej sytuacji, w związku z głęboką niewypłacalnością Kasy ujawnioną przez zarządcę komisarycznego oraz brakiem perspektyw restrukturyzacji wobec odmowy udzielenia pomocy finansowej przez Kasę Krajową i brakiem zgody banków na przejęcie SKOK Polska, jedynym rozwiązaniem wynikającym z przepisów prawa było zawieszenie działalności SKOK Polska i wystąpienie z wnioskiem o ogłoszenie upadłości - dodał.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (17)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
helowa mgła
Kanclerz nie zapłaci bo nie ma konta w banku. Drżyjcie posiadacze prawa jazdy bo nie zwolni was z dodatkowych opłat brak samochodu a taki szczęśliwiec z samochodem zapłaci dwa razy więcej.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
celek20
Niech pis teraz płaci za swoje przekręty , poza tym gdzie teraz pan Bierecki szef wszystkich szefów w skokach pieniążki przelał za granicę więc martwić się nie musi a i plecy ma solidne w postaci całego pisu .I tak właśnie kręci się lody ludziom mydląc oczy ochłapami.
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Kowarzanin
Dlaczego Prokuratorzy w tym kraju nie zajma sie tworcami KAS SKOKOW przecierz wiadomo ze tworcami tych bankow byli Prezydent Duda i Kaczynski, niech oni pokrywaja te dlugi a nie obywatele.
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
prawdzic
Długo tak jeszcze ? I co na te skoki, na Kasę Skoków..Prokurator ? I co robi w Senackiej Komisji Finansów, niejaki..Borecki ??
 • 4
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
KP2015
Największym błędem było objęcie skoków nadzorem KNF i gwarancjami BFG. Głupi ludzie poczuli by na własnej skórze co to znaczy lokować oszczędności w parabankach. Ambergold przy aferze PISskok to delikatne pierdnięcie.
 • 6
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane