• rozwiń

Temat: Motoryzacja

Ważny odcinek oddany do ruchu. Łączy trasy międzynarodowe

Droższe paliwo na stacjach przy autostradach. Dlaczego? Odtwórz: Droższe paliwo na stacjach przy autostradach. Dlaczego?
Droższe paliwo na stacjach przy autostradach. Dlaczego? "Źródło: tvn24bis.pl"

Od czwartku kierowcy mogą korzystać z ponad 6-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S19 od węzła Świlcza do węzła Rzeszów Południe. To część autostradowej obwodnicy stolicy Podkarpacia.

Jak czytamy w komunikacie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, odcinek ten połączy dwie trasy międzynarodowe: E40 i E371 oraz wyprowadzi ruch tranzytowy z centrum miasta.

O inwestycji

Odcinek drogi ekspresowej S19 realizowało konsorcjum: Eurovia Polska S.A. i Warbud S.A., za kwotę ponad 342 mln zł.

Projekt był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

W ramach projektu wybudowano między innymi cztery łącznice, drogi serwisowe, elementy ochrony środowiska oraz dwanaście obiektów inżynierskich - w tym węzeł Rzeszów Południe (Kielanówka).

Wskazano, że roboty na odcinku zakończono wprawdzie na początku września tego roku, ale do jego uruchomienia konieczne było ukończenie budowy 3,5 km łącznika realizowanego przez miasto i marszałka województwa podkarpackiego. Odcinek, który także oddano do ruchu w czwartek, kosztował ponad 105,5 mln zł.

Część szlaku

W ramach budowy drogi ekspresowej S19 Via Carpatia na Podkarpaciu oddano już do użytku odcinki: Sokołów Małopolski - Stobierna, Stobierna - Rzeszów Wschód, Rzeszów Zachód - Świlcza i Świlcza - Rzeszów Południe.

Via Carpatia to planowany szlak międzynarodowy, który ma przebiegać z Kłajpedy i Kowna na Litwie przez Białystok, Lublin, Rzeszów i słowackie Koszyce do Debreczyna na Węgrzech, a dalej do Rumunii, Bułgarii i Grecji. Ma docierać m.in. do rumuńskiego portu w Konstancy nad Morzem Czarnym oraz greckich Salonik nad Morzem Egejskim. Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.) wskazuje budowę szlaku jako priorytet inwestycyjny. Całkowita długość Via Carpatia w Polsce wyniesie ok. 760 km.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane