• rozwiń

Oddasz klucze i masz kredyt z głowy? Ministerstwo wyjaśnia

Sadowski o spadku dostępności kredytów Odtwórz: Sadowski o spadku dostępności kredytów
Sadowski o spadku dostępności kredytów "Źródło: TVN24 BiS"

Resort sprawiedliwości przygotowuje zbiór propozycji, mających zapobiec problemom kredytobiorców - poinformował rzecznik ministra sprawiedliwości Jan Kanthak.

Jak podał w czwartek "Dziennik Gazeta Prawna" resort sprawiedliwości przygotowuje projekt nowelizacji prawa upadłościowego, zakładający duże odciążenie najgorzej radzących sobie kredytobiorców. W tym celu - jak czytamy w artykule - Ministerstwo Sprawiedliwości przewiduje wprowadzenie koncepcji "klucze za dług", sądowe przewalutowanie i czasową obniżkę długu.

"Jedną z propozycji resoru ma być koncepcja >>klucze za dług<<. Gdy kredytobiorca nie będzie w stanie spłacać rat, uwolni się od reszty kredytu, oddając mieszkanie. Dziś nawet po pozbyciu się nieruchomości, do zapłaty zostają mu niekiedy setki tysięcy złotych. A to dlatego, że wartość lokalu jest niższa niż kwota zadłużenia" - czytamy.

"DGP" podał, że ze strony Ministerstw Sprawiedliwości dla frankowiczów, których umowy już trwają, prezentem ma być układ konsumencki. "W toku postępowania upadłościowego sąd będzie mógł zdecydować o czasowym (do pięciu lat) obniżeniu rat. Sędzia będzie też uprawniony do przewalutowania kredytu" - wskazała gazeta.

Tylko przyszłe kredyty

Rzecznik ministra sprawiedliwości Jan Kanthak w oświadczeniu wydanym po południu doprecyzował jednak, iż "nieprawdą jest, że propozycje w zakresie upadłości konsumenckiej dotyczą obecnych kredytów".

"Dotyczą tylko przyszłych i będą dyskutowane dopiero wtedy, jeśli Unia Europejska przyjmie dyrektywę w tej sprawie. Propozycje są przygotowywane właśnie w związku z koniecznością wdrożenia tej dyrektywy, której projekt został ogłoszony w zeszłym miesiącu przez Radę Unii Europejskiej" - dodał.

Jednocześnie podkreślił, że "przygotowywane propozycje w żaden sposób nie wpływają na sytuację banków i całego sektora bankowego".

"Kwestie ewentualnego przewalutowania kredytów i oddawania mieszkań w zamian za umorzenie wziętych na ich zakup zobowiązań finansowych będą dotyczyć wyłącznie umów kredytowych zawieranych w przyszłości" - wyjaśnił Kanthak.

Wskazał, iż "wynika to z oczywistej zasady, że prawo nie działa wstecz".

Propozycje Ministerstwa Sprawiedliwości

Do informacji podawanych przez "DGP" odniósł się także wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

W rozmowie z PAP przyznał, że resort ma "pewne pomysły mające na celu wdrożenie dyrektywy europejskiej, która jest już w ostatniej fazie negocjacji". Jak dodał, są to propozycje między innymi w sprawie wprowadzenia sprzeciwu wierzyciela hipotecznego, dotyczące kredytów zawieranych w przyszłości.

- To, co dzisiaj się pojawiło (w mediach), to są główne założenia dyrektywy. Pierwsze założenia, to kwestia sprzeciwu wierzyciela hipotecznego i dotyczy to zobowiązań zawieranych w przyszłości. Projekt nasz ujrzy światło dzienne, wtedy gdy dyrektywa UE zostanie uchwalona. Ważne jest też, aby nie wpływało to w żaden sposób na sytuacje banków - podkreślił.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane