• rozwiń
  • WIG20 2165.81 +0.45%
  • WIG30 2452.37 +0.42%
  • WIG 57086.12 +0.33%
  • sWIG80 11458.83 -0.27%
  • mWIG40 3644.81 0.00%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:14

Dostosuj

Ważne przelewy warto zrobić wcześniej

Prezes NIK o sytuacji banków w ostatnich latach Odtwórz: Prezes NIK o sytuacji banków w ostatnich latach
Prezes NIK o sytuacji banków w ostatnich latach "Źródło: NIK"

W zbliżającym się okresie Świąt Wielkanocnych bankowe systemy rozliczeniowe nie będą funkcjonować w trybie standardowym. Planowane w najbliższym czasie przelewy warto zrealizować z wyprzedzeniem, aby pieniądze dotarły do odbiorców terminowo - przypomina w czwartek Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR).

KIR informuje, że w dni ustawowo wolne od pracy i weekendy system Elixir nie realizuje sesji rozliczeniowych.

Zatem 22 kwietnia - w Poniedziałek Wielkanocny, system Elixir nie będzie działać. Przelewy zlecone przez banki do KIR w piątek, 19 kwietnia po godz. 16.00 zostaną rozliczone w trakcie porannej sesji pierwszego dnia roboczego, czyli 23 kwietnia.

Dłuższa przerwa w euro

Izba podaje też, że w przypadku Euro Elixir, systemu rozliczającego przelewy w unijnej walucie (krajowe i kierowane do strefy euro), przerwa w działaniu potrwa dłużej.

System nie będzie funkcjonować również w piątek, 19 kwietnia. Tego dnia, w wielu krajach europejskich Wielki Piątek to tzw. banking holiday, czyli dzień wolny od pracy.

KIR zaznacza jednocześnie, że niezależnie od funkcjonowania systemów Elixir i Euro Elixir, możemy skorzystać z płatności natychmiastowych wykonywanych w systemie Express Elixir, który umożliwia przesyłanie pieniędzy między kontami prowadzonymi w różnych bankach w czasie liczonym w sekundach. System działa całą dobę, przez cały rok, także w weekendy i święta.

Elixir to elektroniczny system rozliczeń międzybankowych do wymiany detalicznych zleceń płatniczych (przelewów) w złotych, który funkcjonuje w Polsce od 25 lat.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane