• rozwiń
  • WIG20 2344.03 +0.97%
  • WIG30 2681.21 +0.94%
  • WIG 60902.04 +1.18%
  • sWIG80 11928.15 +0.52%
  • mWIG40 4035.38 +0.48%

Ostatnia aktualizacja: 2019-07-19 17:15

Dostosuj

Budujesz, wytniesz drzewo bez zezwolenia. Jest jednak "ale"

Budujesz, wytniesz drzewo bez zezwolenia. Jest jednak "ale"
Foto: Shutterstock Foto: Kiedy rolnik może wyciąć drzewo?

Nie trzeba mieć zezwolenia na wycinkę drzew lub krzewów tylko wtedy, gdy jest to ściśle związane z życiem prywatnym, np. budową domu. Jeśli np. rolnicy chcą postawić nową oborę czy stodołę, to takie pozwolenie muszą uzyskać - wyjaśnia Ministerstwo Środowiska.

Od 1 stycznia 2017 roku osoby fizyczne mogą usunąć ze swojej prywatnej nieruchomości każde drzewo, bez względu na jego obwód, jeżeli nie jest to związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Oba warunki, czyli własność nieruchomości należąca do osoby fizycznej i określony cel usunięcia, muszą być spełnione jednocześnie.

Pod budowę domu czy kurnika?

"Rolnicy są osobami fizycznymi, a zatem jeżeli są właścicielami działki, na której rośnie usuwane drzewo bądź krzew, to pierwszy warunek można uznać za spełniony (czyli własność nieruchomości należąca do osoby fizycznej). Jednak ponieważ działalność rolnicza jest kwalifikowana jako działalność gospodarcza, konieczne jest dokonywanie indywidualnej oceny, czy drzewo/krzew są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej" - poinformował resort w czwartkowym komunikacie.

Przykładowo, jeśli wycięcie drzewa nie jest związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, tylko np. z budową domu, to w takiej sytuacji nie trzeba mieć pozwolenia na wycinkę. Inaczej jest w przypadku budowy stodoły, kurnika, obory czy drogi dojazdowej do pola. Ponieważ jest to związane z prowadzeniem działalności gospodarczej (rolniczej), pozwolenie na wycinkę trzeba już uzyskać.

Nie trzeba mieć też zezwolenia na usunięcie drzew bądź krzewów, jeśli ktoś chce zagospodarować nieużytki.

Wycinka tylko z pozwoleniem

"Jeżeli jednak drzewo jest zadrzewieniem śródpolnym, przydrożnym albo nadwodnym znajdującym się w parku krajobrazowym albo na obszarze chronionego krajobrazu, w których obowiązuje zakaz usuwania takich zadrzewień, to nie może być usunięte" - wyjaśnia MŚ.

Nie można też wycinać bez pozwolenia tej części drzew pokrywających całą działkę, które rosną bezpośrednio przy drodze lub w wodzie.


Zobacz: Nowe zasady i nowe opłaty. Kiedy można ściąć drzewo na działce? (Film z 25.01.2017)

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
CHŁOP z jajami
Na szczęście najbardziej bzdurne przepisy odeszły do lamusa. Nikt za mnie nie pielęgnował posadzonych prze zemnie drzew dlaczego więc ma decydować o wycince.
 • 2
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Homopolaccus
Rolnik za PRL a dzis glownie pseudorolnik znowu jest grupa uprzywilejowana.Niech tylko nikt nie mowi abym sobie kupil hektary i takim zostal.Wiekszosc polskich rolnokow otrzymala ziemie z reformy rolnej za darmo w 1945r,i ten przywilej tylko dziedzicza,na koszt podatnika mieskiego.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane