• rozwiń

Budujesz, wytniesz drzewo bez zezwolenia. Jest jednak "ale"

Budujesz, wytniesz drzewo bez zezwolenia. Jest jednak "ale"
Foto: Shutterstock Foto: Kiedy rolnik może wyciąć drzewo?

Nie trzeba mieć zezwolenia na wycinkę drzew lub krzewów tylko wtedy, gdy jest to ściśle związane z życiem prywatnym, np. budową domu. Jeśli np. rolnicy chcą postawić nową oborę czy stodołę, to takie pozwolenie muszą uzyskać - wyjaśnia Ministerstwo Środowiska.

Od 1 stycznia 2017 roku osoby fizyczne mogą usunąć ze swojej prywatnej nieruchomości każde drzewo, bez względu na jego obwód, jeżeli nie jest to związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Oba warunki, czyli własność nieruchomości należąca do osoby fizycznej i określony cel usunięcia, muszą być spełnione jednocześnie.

Pod budowę domu czy kurnika?

"Rolnicy są osobami fizycznymi, a zatem jeżeli są właścicielami działki, na której rośnie usuwane drzewo bądź krzew, to pierwszy warunek można uznać za spełniony (czyli własność nieruchomości należąca do osoby fizycznej). Jednak ponieważ działalność rolnicza jest kwalifikowana jako działalność gospodarcza, konieczne jest dokonywanie indywidualnej oceny, czy drzewo/krzew są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej" - poinformował resort w czwartkowym komunikacie.

Przykładowo, jeśli wycięcie drzewa nie jest związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, tylko np. z budową domu, to w takiej sytuacji nie trzeba mieć pozwolenia na wycinkę. Inaczej jest w przypadku budowy stodoły, kurnika, obory czy drogi dojazdowej do pola. Ponieważ jest to związane z prowadzeniem działalności gospodarczej (rolniczej), pozwolenie na wycinkę trzeba już uzyskać.

Nie trzeba mieć też zezwolenia na usunięcie drzew bądź krzewów, jeśli ktoś chce zagospodarować nieużytki.

Wycinka tylko z pozwoleniem

"Jeżeli jednak drzewo jest zadrzewieniem śródpolnym, przydrożnym albo nadwodnym znajdującym się w parku krajobrazowym albo na obszarze chronionego krajobrazu, w których obowiązuje zakaz usuwania takich zadrzewień, to nie może być usunięte" - wyjaśnia MŚ.

Nie można też wycinać bez pozwolenia tej części drzew pokrywających całą działkę, które rosną bezpośrednio przy drodze lub w wodzie.


Zobacz: Nowe zasady i nowe opłaty. Kiedy można ściąć drzewo na działce? (Film z 25.01.2017)

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane