• rozwiń

Policja kupuje nowe śmigłowce. Pierwszy trafi do funkcjonariuszy do końca roku

Śmigłowce Black Hawk dla policji. "Konieczny krok" Odtwórz: Śmigłowce Black Hawk dla policji. "Konieczny krok"
Śmigłowce Black Hawk dla policji. "Konieczny krok" "Źródło: Fakty TVN"

Szef Komendy Głównej Policji generał inspektor Jarosław Szymczyk podpisał w piątek umowę na zakup trzech śmigłowców patrolowo-obserwacyjnych typu Bell-407GXi. Pierwsza maszyna trafi do policji do końca roku, a dwa kolejne do końca marca 2020 roku. Nowe śmigłowce zastąpią wycofane już z eksploatacji Mi-2.

Umowa została podpisana z producentem śmigłowców typu Bell - amerykańską firmą Bell Textron Helicopter Inc. z siedzibą w Fort Worth. Jak poinformowała Komenda Główna Policji, zakup nowych śmigłowców pozwoli na odbudowę policyjnego lotnictwa.

Zastąpią Mi-2

- Wersja GXi, to najnowsza modyfikacja śmigłowca Bell-407, która do produkcji weszła w ubiegłym roku. Nowoczesna awionika i osiągi szczególnie predysponują te śmigłowce do wykorzystania do zadań wymagających długotrwałego przebywania w powietrzu z jednoczesnym zapewnieniem niskich kosztów eksploatacji. Zamówione śmigłowce będą dodatkowo posiadały modyfikacje dostosowujące je do szczególnych wymagań w zakresie zadań realizowanych na rzecz wszystkich służb policji - poinformował rzecznik prasowy KGP insp. Mariusz Ciarka.

Pierwszy śmigłowiec ma trafić do służby do końca roku, zaś dwa kolejne do końca marca 2020 roku. Nowe śmigłowce mają zastąpić wycofane już z eksploatacji Mi-2.

Śmigłowce S-70i Black Hawk

Pod koniec listopada ubiegłego roku w obecności premiera i szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego oficjalnie przekazano dwa śmigłowce S-70i Black Hawk dla policji. Uroczystość przekazania maszyn i ich poświęcenie odbyła się na lotnisku na warszawskim Bemowie. Sprzęt będzie wykorzystywany głównie w działaniach kontrterrorystycznych.

Śmigłowce S-70i Black Hawk mają być wykorzystywane m.in. dla potrzeb jednostek antyterrorystycznych, które potrzebują sprzętu do szybkiego desantu, ewakuacji i sprawnego przemieszczania się po kraju. Policja informuje, że będą także wykorzystywane w wypadku klęsk żywiołowych oraz do poszukiwania osób zaginionych.

Przed dostarczeniem śmigłowców Black Hawk policja dysponowała 11 śmigłowcami, z których najmłodszy ma 13, a najstarszy 47 lat.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Tyberios
Szkoda, takie rozmydlenie zakupów. Po wyborze H135 dla SG można było się spodziewać że poszli po rozum do głowy i w końcu zacznie się standaryzacja floty lekkich maszyn dla MSWiA w formie H135/145 a potem już tylko kolejne zakupy dla WP i stare Czajniki odeszłyby do lamusa. A tak, tu kupimy to, tam kupimy tamto by wszystkim dobrze było.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Stefan_007
Nie rozumiem: dlaczego nasz rząd, tak popierający polski przemysł, zamawia śmigłowce dla Policji w USA, zamiast kupić podobnej klasy sprzęt całkowicie skonstruowany i produkowany (poza silnikiem) w kraju? Mam na myśli świdnicki SW-4. Może jakiś offset chociaż będzie, chociaż wątpię.
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
MasterYoda najgorszy sort
Teraz wszystko będziemy kupować w Ameryce? W UE też produkują nowoczesne śmigłowce.
  • 2
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane