• rozwiń

KGHM ustaliło wysokość dywidendy dla akcjonariuszy. Bez zaskoczenia?

KGHM ustaliło wysokość dywidendy dla akcjonariuszy. Bez zaskoczenia?
Foto: kghm.com Foto: Dywidenda dla akcjonariuszy KGHM Polska Miedź za 2014 r. wyniesie 4 zł za jedną akcję

Dywidenda dla akcjonariuszy KGHM Polska Miedź za 2014 r. wyniesie 4 zł za jedną akcję. Taką decyzję, zgodną z wcześniejszą rekomendacją zarządu miedziowej spółki, podjęło obradujące w środę Zwyczajne Walne Zgromadzenie (ZWZ) spółki.

Na dywidendę dla akcjonariuszy KGHM Polska Miedź przeznaczyła 800 mln zł. Dniem nabycia praw do dywidendy będzie 27 maja. Zostanie ona wypłacona w dwóch ratach – 18 czerwca (2 zł na akcję) oraz 19 października (2 zł na akcję) – podała spółka w komunikacie. Dywidendą objęte są wszystkie akcje spółki tj. 200 mln sztuk.

Specyfika warunków

Zysk netto KGHM Polska Miedź w 2014 r. wyniósł ponad 2 mld 413 mln zł. Zgodnie z rekomendacją zarządu na kapitał zapasowy spółki przeznaczono z tej kwoty ponad 1 mld 613 mln zł.

- Rekomendowane środki przekazane na kapitał zapasowy, w opinii Zarządu, pozwolą Spółce na utrzymanie poziomu finansowania kapitałem obcym na bezpiecznym poziomie, nie narażającym Spółki na nadmierne ryzyko utraty płynności finansowej - podano w uchwale ZWZ ws. podziału zysku spółki za rok 2014.

Rekomendując wysokość dywidendy zarząd KGHM Polska Miedź wskazał na specyfikę warunków w jakich funkcjonuje miedziowa spóła. To m.in. zmienny poziom cen na rynku metali, wrażliwość wyników spółki na warunki makroekonomiczne, oraz długoterminowe procesy inwestycyjne.

Dywidenda jest zgodna z wcześniejszymi zapowiedziami zarządu. Do rekomendacji przychyliło się też MSP. Minister skarbu Włodzimierz Karpiński informował niedawno dziennikarzy, że resort skarbu nie planuje wyższej dywidendy z KGHM niż propozycja zarządu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane