• rozwiń

Bruksela wierzy w polską gospodarkę. Prognozy wzrostu w górę

Morawiecki: dochody z VAT w górę o 23 procent Odtwórz: Morawiecki: dochody z VAT w górę o 23 procent
Morawiecki: dochody z VAT w górę o 23 procent "Źródło: TVN24 BiS"

Komisja Europejska szacuje, że w 2017 roku wzrost gospodarczy Polski wyniósł 4,6 procent, a w 2018 roku sięgnie 4,2 procent. Przedstawione w środę zimowe prognozy gospodarcze są wyższe niż jesienne przewidywania. Komisja Europejska podniosła także prognozy wzrostu gospodarczego dla strefy euro.

Jeszcze w listopadzie analitycy z Brukseli spodziewali się, że wzrost w tym roku wyniesie 4,2 proc. PKB, a teraz szacuje się, że było to 4,6 proc. Taki też poziom podał pod koniec stycznia br. w szacunku wstępnym Główny Urząd Statystyczny.

Jesienią KE przewidywała, że dynamika PKB wyniesie w 2018 roku 3,8 proc. PKB, tymczasem teraz prognozuje wzrost na poziomie 4,2 proc.

Silnikiem wzrostu konsumpcja

W opublikowanym w środę raporcie KE wskazuje, że głównym silnikiem wzrostu w Polsce pozostaje konsumpcja prywatna.

"Kompozycja wzrostu pozostanie prawdopodobnie podobna do 2017 roku, z największym wkładem popytu wewnętrznego. Konsumpcja indywidualna będzie wspierana przez szybszy wzrost płac i rekordowo wysokie zaufanie konsumentów" - napisano w dokumencie.

Komisja przewiduje, że w 2018 roku postępować będzie odbudowa inwestycji, dzięki odbiciu w inwestycjach publicznych. KE szacuje, że w minionym roku inflacja osiągnęła średnio 1,6 proc. W 2018 r. ma wynieść 2,1 proc. oraz 2,6 proc. w 2019 r.

Prognozy dla strefy euro

Komisja Europejska podniosła także w środę prognozy wzrostu gospodarczego dla strefy euro.

W 2018 roku PKB strefy euro ma wzrosnąć o 2,3 proc. - jest to najwyższy przewidywany wzrost od dekady. Jesienią 2017 roku Komisja zapowiadała, że gospodarka strefy euro będzie rozwijała się w tempie 2,2 proc. PKB w roku 2017 i 2,1 proc. PKB w roku 2018.

Ostatecznie wzrost w 2017 roku oceniono na 2,4 proc. Taki sam wzrost odnotowano również w gospodarce całej Unii Europejskiej.

Nieco mniej optymistycznie analitycy KE zapatrują się na wyniki strefy euro w roku 2019. Według ich przewidywań wzrost ten wyniesie 2,0 proc., ale ma być i tak nieco wyższy od prognoz z jesieni 2017 roku, wskazujących na 1,9 proc.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane