• rozwiń

Napływ uchodźców raczej bez znaczenia dla PKB Unii Europejskiej

KE: napływ uchodźców z pozytywnym wpływem a PKB UE Odtwórz: KE: napływ uchodźców z pozytywnym wpływem a PKB UE
Foto: PAP/EPA | Video: TVN24 BiS Foto: Z prognozy KE wynika, że do tego czasu do UE przybędzie 3 mln uchodźców | Video: KE: napływ uchodźców z pozytywnym wpływem a PKB UE

Napływ uchodźców do państw UE i związane z tym wydatki publiczne, a także zastrzyk dodatkowej siły roboczej wpłyną w nieznacznym stopniu pozytywnie na unijny wzrost gospodarczy - ogłosiła w czwartek KE.

- Nasza prognoza to pierwsza, wstępna ocena, którą trzeba traktować bardzo ostrożnie - zastrzegł na konferencji prasowej w Brukseli unijny komisarz ds. gospodarczych Pierre Moscovici.

Dodatkowe wydatki

Ocena KE uwzględnia dodatkowe wydatki budżetowe, a także napływ siły roboczej, która wynika ze zwiększania liczby uchodźców w UE. - Zakładamy, że wpływ ten będzie nieznaczny, ale pozytywny w całej UE i doprowadzi do wzrostu PKB o 0,2-0,3 proc. PKB w 2017 r. - ogłosił Moscovici.

Z prognozy KE wynika, że do tego czasu do UE przybędzie 3 mln uchodźców, co odpowiada wzrostowi populacji o 0,4 proc.

W analizie zaznaczono, że dla krajów członkowskich, których populacja się starzeje, migracja może przyczynić się do stabilności finansowej państwa. Jednak jeśli potencjał ludzki nie jest wykorzystany dobrze napływ uchodźców może osłabić stabilność fiskalną - podkreślono.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane