• rozwiń
  • WIG20 2188.24 +0.40%
  • WIG30 2481.46 +0.42%
  • WIG 57863.03 +0.42%
  • sWIG80 11638.04 +0.42%
  • mWIG40 3734.43 +0.52%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Ropa naftowa

Kazachstan zawiesza import benzyny z Rosji

Kazachstan zawiesza import benzyny z Rosji
Foto: Shutterstock Foto: Astana chce chronić swój rynek wewnętrzny

Kazachstan poinformował w czwartek, że zawiesza na 45 dni import z Rosji benzyny i oleju napędowego, których zakup stał się korzystniejszy niż paliw krajowych z racji spadku wartości rubla. Astana chce chronić w ten sposób swój rynek wewnętrzny.

Od 5 marca do 20 kwietnia roku 2015 zakazany jest import do Kazachstanu benzyny i oleju z Rosji - powiadomiło kazachskie ministerstwo energetyki na swej stronie internetowej.

Dlaczego?

Kazachstan, jak pisze AFP, już wcześniej wyrażał zaniepokojenie napływem od początku roku rosyjskiej benzyny, która znacznie potaniała z powodu spadku wartości rubla; rosyjska waluta straciła w tym roku niemal połowę swej wartości w stosunku do dolara, na czym zaważyły zachodnie sankcje i spadek cen ropy naftowej.

Ministerstwo energetyki wyrażało zwłaszcza obawy, by to nie doprowadziło do zamknięcia rafinerii ropy w Kazachstanie, kraju bogatym w węglowodory, który produkuje dwie trzecie konsumowanych przez siebie źródeł energii.

Kryzys

Dewaluacja rubla i spadek cen ropy naftowej spowodowały też obniżenie wartości walut w kilku innych poradzieckich republikach. Azerbejdżan - kolejne państwo bogate w ropę - zdewaluował pod koniec lutego swą walutę, manata, o 33,5 proc. względem dolara amerykańskiego.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane