• rozwiń
  • WIG20 2365.36 -0.54%
  • WIG30 2717.60 -0.43%
  • WIG 60910.11 -0.42%
  • sWIG80 12106.14 -0.11%
  • mWIG40 4204.24 -0.05%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Duża sieć handlowa ostrzega przed oszustami

Emilewicz: rok 2018 był rekordowy dla sektora handlu detalicznego w każdym segmencie Odtwórz: Emilewicz: rok 2018 był rekordowy dla sektora handlu detalicznego w każdym segmencie
Emilewicz: rok 2018 był rekordowy dla sektora handlu detalicznego w każdym segmencie "Źródło: tvn24"

Na swojej stronie internetowej Kaufland ostrzega przed podszywającymi się pod sieć oszustami. Wiadomości zawierające informacje o możliwości odbioru karty podarunkowej z limitem tysiąca złotych oraz e-maile o konieczności zwrotu nadpłaty na rzecz sieci handlowej to próba wyłudzenia danych osobowych i pieniędzy.

"Kaufland w żaden sposób nie oferuje kart podarunkowych z limitem 1000 zł ani nie współpracuje z jakimkolwiek podmiotem w tym zakresie. Ponadto Kaufland nie rozsyła żadnych informacji do swoich klientów, kontrahentów czy innych osób o konieczności zwrotu na rzecz Kauflandu rzekomej nadpłaty" – czytamy w komunikacie sieci handlowej.

Apel o ostrożność

Firma wskazała też, że "podmioty je (wiadomości – przyp. red) rozsyłające w sposób wprowadzający w błąd i bezprawny posługują się danymi Kauflandu, w tym nazwą, logo oraz innymi elementami graficznymi charakterystycznymi dla marek Kaufland i PAYBACK".

W komunikacie zasugerowano, by w przypadku otrzymania takiej lub podobnej wiadomości "zachować szczególną ostrożność przede wszystkim w zakresie udzielania tym podmiotom jakichkolwiek informacji czy też klikania w linki podane w tych wiadomościach".

Nie pierwszy taki przypadek

To nie pierwsza próba podszywania się oszustów pod sieci handlowe. W pierwszej połowie ubiegłego roku eksperci ostrzegali przed SMS-ami, w których przestępcy podszywali się pod Biedronkę i Lidla. Odbiorcy w wiadomościach dostawali informację o rzekomej wygranej bonu na 300 złotych. Ten, kto się nabrał, zamiast bonu mógł stracić około 178 złotych.

Również MediaMarkt ostrzegał w połowie kwietnia ubiegłego roku przed fałszywą promocją, o której informacje były rozsyłane za pośrednictwem wiadomości SMS. Wiadomości zachęcały do odbioru paczki, w której miał znajdować się drogi smartfon. Telefon miał być nagrodą dla klientów sklepu z okazji rzekomego jubileuszu.

Po kliknięciu w link, nadesłany SMS-em, abonent sieci komórkowej był przekierowywany do strony internetowej, gdzie w kolejnych krokach miał podać dane osobowe oraz dane karty płatniczej, aby zabezpieczyć wysłanie nagrody.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane