• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Polski wegiel

Katowicki Holding Węglowy czekają lepsze czasy? Zarząd przyjął plan naprawczy

Katowicki Holding Węglowy czekają lepsze czasy? Zarząd przyjął plan naprawczy
Foto: TVN24 Archiwum Foto: Zarząd Katowickiego Holdingu Węglowego przyjął uchwałę w sprawie planu naprawczego dla spółki

Zarząd Katowickiego Holdingu Węglowego przyjął uchwałę w sprawie planu naprawczego dla spółki na lata 2015-20. Dzięki planowi Holding, który w ubiegłym roku na sprzedaży węgla stracił 220 mln zł, obecny rok ma zamknąć zyskiem – podał prezes Zygmunt Łukaszczyk.

Podczas piątkowej konferencji prasowej Łukaszczyk poinformował, że porozumienie w sprawie planu naprawczego w ostatnich dniach podpisały prawie wszystkie działające w spółce związki zawodowe. Wstrzymały się dwa.

Kluczowy czas

Prezes dziękował związkowcom, którzy - jak podkreślał - wykazali się dużym poczuciem odpowiedzialności za przyszłość firmy. Wcześniej, w listopadzie w spółce zawarto porozumienie zmieniające m.in. zasady wypłaty Barbórki i 14. pensji.

Prezes wielokrotnie powtarzał, że bez działań naprawczych spółka utraciłaby w kwietniu br. płynność finansową. Z końcem marca upływa bowiem termin spłaty kredytów na kwotę 170 mln zł. Podpisane właśnie porozumienie umożliwia negocjację z bankami.

KHW jest jedną z trzech największych spółek węglowych. Do Holdingu należą cztery kopalnie: Murcki-Staszic, Mysłowice-Wesoła, Wieczorek i Wujek. Zgodnie z przyjętym planem, część kopalni Mysłowice-Wesoła, tzw. ruch Mysłowice ma w maju trafić do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK). Działając już samodzielnie kopalnia Wesoła ma przynosić pokaźne zyski.

Największy opór związkowców wzbudzało wygaszenie wydobycia w części kopalni Murcki-Staszic, tzw. ruchu Boże Dary, który w ubiegłym roku przyniósł spółce 212 mln zł strat. Zgodnie z porozumieniem także Boże Dary trafią do SRK, do listopada. Wcześniej zostanie wydobyty węgiel z pokładów przygotowanych do eksploatacji. Maszyny i urządzenia, o wartości zakupu 340 mln zł, trafią do innych kopalń.

W kopalni Wieczorek wydobycie ma być prowadzone do 2020 r., wcześniej ma zacząć się proces likwidacji powierzchni tej kopalni i połączenie jej z kopalnią Staszic. Kopalnia Wujek ma – według Łukaszczyka ma zamknąć rok bez zysku, ale też bez straty.

Przede wszystkim jakość

Prezes podkreślał, że jednym z najważniejszych celów programu jest wprowadzenie takich zmian, które pozwolą na zdecydowaną poprawę efektywności. Dziś na każdego pracownika przypada 760 ton węgla wydobytego rocznie. Zarząd KHW chce, by wskaźnik ten przekroczył 800 ton.

Spółka ma koncentrować się na wydobyciu węgla o najlepszych parametrach, a więc najdroższego na rynku. Duże oszczędności ma przynieść restrukturyzacja majątkowa – KHW ma dużo zbędnego majątku, m.in. obiektów sportowych, 13 tys. mieszkań.

- Podstawowym zadaniem spółki węglowej jest wydobywać dobrej jakości węgiel, utrzymywać miejsca pracy, a za dobrą robotę dobrze płacić - podkreślił.

Zatrudnienie w spółce ma do 2020 r. zmniejszyć się o 4 tys. osób. Prezes Holdingu zaznaczył, że nie będzie zwolnień - redukcja zatrudnienia będzie wynikać z tzw. naturalnych odejść (emerytury) i z programu dobrowolnych odejść (kierowanego głównie do pracowników nieprodukcyjnych). Łukaszczyk zaznaczył, że spółka i jej pracownicy skorzystają z nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane