• rozwiń

Rewolucja w kasach fiskalnych. Zielone światło od posłów

Targi o handel w niedzielę Odtwórz: Targi o handel w niedzielę
Targi o handel w niedzielę "Źródło: tvn24"

Sejm przyjął w piątek ustawę, wprowadzającą nowy rodzaj kas rejestrujących (kas online). Nowe przepisy mają ograniczyć szarą strefę, dzięki automatycznemu przekazywaniu danych do szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

Nowelę ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach poparło 376 posłów, przeciw było 6, wstrzymało się 24.

Nowe prawo będzie wprowadzało konieczność posiadania kas fiskalnych, które będą rejestrowały i przesyłały dane do systemu teleinformatycznego - prowadzonego przez szefa KAS Centralnego Repozytorium Kas. Ma to utrudnić nadużycia w podatku VAT. Dane z kas rejestrujących będą stanowiły w praktyce elektroniczny obraz paragonów, na których nie podaje się żadnych informacji dotyczących konsumenta.

Jak tłumaczył w toku prac sprawozdawca Wiesław Janczyk (PiS), kasy starego typu (jest ich 2,1 mln, z czego czynnych jest 1,6 mln) będą mogły być stosowane do momentu wygaśnięcia zezwoleń na ich użycie - w praktyce kilka lat.

Wyjątkiem będzie działalność gospodarcza branż, które - jak to nazwał poseł - "są szczególnie narażone na nieprawidłowości w ewidencji". Jako pierwsi będą musieli wymienić kasy przedstawiciele branż: oponiarskiej, paliwowej czy zajmującej się naprawą pojazdów.

Założenia ustawy

Ustawa zakłada, że do 31 grudnia 2019 roku ze starych kas będą mogli korzystać: przedsiębiorcy - świadczący naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania, oraz w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów; sprzedający benzynę, olej napędowy czy gaz przeznaczonego do napędu pojazdów.

Do 30 czerwca 2020 roku ze starych kas będą mogły korzystać: placówki gastronomiczne (w tym również te działające sezonowo); przedsiębiorcy oferujący usługi hotelarskie; sprzedający węgiel, brykiet i podobne paliwa stałe wytwarzane z węgla, koksu i półkoksu przeznaczone do celów opałowych.

Do końca grudnia 2020 roku kasy będą musieli wymienić podatnicy świadczący usługi: fryzjerskie, kosmetyczne, budowlane, w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i dentystów, prawnicze oraz usług związanych z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej - wyłącznie w zakresie wstępu.

Po wejściu w życie nowych przepisów podatnicy nadal będą mogli nabywać do prowadzenia ewidencji kasy rejestrujące "starego" rodzaju (kasy z papierowym zapisem kopii do 30 czerwca 2019, natomiast kasy z elektronicznym zapisem kopii do 31 grudnia 2022 r.).
Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Franek36
Czyli największa dziura zostaje nadal czyli myjnie samochodowe i automaty do wydawania spożywki. A powinno być tak że jak wrzucam 2 zł do myjni samochodowej to powinien wychodzić paragon na 2 zł.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane