• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: 2019-08-23 17:15

Dostosuj

Kasy fiskalne online mają uszczelnić system podatkowy. Można z nich korzystać od dziś

Morawiecki o nowych armatach w walce z luką VAT Odtwórz: Morawiecki o nowych armatach w walce z luką VAT
Morawiecki o nowych armatach w walce z luką VAT "Źródło: tvn24"

Od 1 maja można stosować kasy fiskalne online. Od 1 września natomiast nie będzie już można kupić kas z papierowym zapisem kopii paragonu. Z kolei od 1 stycznia 2020 roku kasy online będą musiały obowiązkowo stosować niektóre branże.

- Od 1 maja 2019 r. podatnicy będą mieli możliwość stosowania nowego rodzaju kas rejestrujących, tzw. kas online - poinformował rzecznik prasowy ministerstwa finansów Paweł Jurek.

- Wprowadzenie kas online co do zasady nie nakłada obowiązku wymiany dotychczas używanych kas (...). Wyjątkiem są niektóre branże szczególnie narażone na nieprawidłowości, które będą musiały zacząć stosować kasy online w miejsce dotychczas używanych kas rejestrujących - dodał.

Branża paliwowa

Z przedstawionego przez rzecznika harmonogramu wymiany kas fiskalnych wynika, że od 1 stycznia 2020 r. kasy online będzie musiała stosować branża paliwowa (sprzedaż paliw), usługi naprawy pojazdów i wulkanizacji.

Od 1 lipca 2020 r. kasy online muszą instalować przedsiębiorcy z branży gastronomicznej, świadczący usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania oraz sprzedający węgiel. W kolejnych latach dołączą do nich branża budowlana, fryzjerzy, lekarze, dentyści i prawnicy.

Nowelizacja wprowadza też terminy, po których nie będzie już można kupić kasy z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii. W przypadku kas z papierowym zapisem kopii data graniczna to 31 sierpnia 2019 r., a kas z elektronicznym zapisem kopii – 31 grudnia 2022 r.

- Podatnik może używać kas rejestrujących starego typu do czasu ich wyeksploatowania lub konieczności wymiany pamięci fiskalnej - w przypadku kas z papierowym zapisem kopii - tłumaczy Paweł Jurek.

Chodzi o uszczelnienie systemu podatkowego

Ministerstwo finansów tłumaczy zmiany w ustawie koniecznością modernizacji istniejącego systemu kas, który funkcjonuje w Polsce od ponad 20 lat w niezmienionej formie. Chodzi też o wykorzystanie nowych rozwiązań technologicznych.

Unowocześniony system posłuży - jak argumentuje ministerstwo finansów - uszczelnieniu systemu podatku VAT, a także walce z szarą strefą, przez co przyczyni się do wzmocnienia uczciwej konkurencji wśród przedsiębiorców.

Wskazano, że obecnie podatnicy mogą stosować kasy rejestrujące z papierowym lub z elektronicznym zapisem kopii. Kasy z kopią papierową nie spełniają wymagań stawianych obecnie. Podatnicy gromadzą dane z tych kas tylko na rolce papierowej, której odczyt i sprawdzenie dla kontrolujących stanowi znaczne utrudnienie. Kasy te nie mają też możliwości przesyłania i gromadzenia danych w formie elektronicznej.

"Stopniowe wycofywanie z rynku kas z papierowym zapisem kopii i zastąpienie ich kasami online będzie służyło zabezpieczeniu interesu publicznego przez większą kontrolę realizowanych transakcji, zwiększenie pewności ewidencjonowania transakcji i poboru podatku, co będzie zabezpieczało interes budżetu państwa" - napisało MF.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane