• rozwiń

Temat: Telefonia komórkowa

Koniec anonimowego prepaid. Rejestracja telefonu na kartę w pięciu krokach

Koniec anonimowego prepaid. Rejestracja telefonu na kartę w pięciu krokach Odtwórz: Koniec anonimowego prepaid. Rejestracja telefonu na kartę w pięciu krokach
Foto: Shutterstock | Video: tvn24 Foto: Telefon rozmowa | Video: Koniec anonimowego prepaid. Rejestracja telefonu na kartę w pięciu krokach

Telefon na kartę zadziała tylko po zarejestrowaniu go u operatora - to efekt zmian w prawie, które obowiązują od poniedziałku. De facto wciąż każdy może kupić kartę prepaid w kiosku, na stacji benzynowej, czy w salonie operatora. Ale z numeru skorzystać będziemy mogli dopiero wtedy, kiedy zarejestrujemy go u odpowiedniego operatora. By to zrobić należy zgłosić się do salonu i podać nasze dane.

1. Zakup z dowodem?

Nowe przepisy, które obowiązują od poniedziałku, znacznie utrudniają życie użytkownikom taz. prepaidów (czyli numerów na doładowanie).

Ale nie oznacza to, że idąc do punktu sprzedaży należy mieć przy sobie dowód osobisty. I nie musimy tego dokumentu pokazywać sprzedawcy w kiosku, salonie prasowym, czy na stacji benzynowej. Tak zwane startery wciąż kupimy w tych miejscach bez problemu i nikt nie powinien nas pytać o nasze dane.

Ustawa jasno mówi, że nabywcy nowych numerów oferowanych w systemie przedpłacowym będą mogli skorzystać z nich dopiero po zarejestrowaniu się u jednego z operatorów.

Jeśli kupiliśmy kartę np. w kiosku, to należy udać się z nią do salonu jednego z operatorów i tam zarejestrować. Bez tego numer po prostu nie będzie działał.

2. Formularz

Wydaje się, że dla tych, którzy dopiero planują zakup karty najlepszym i najszybszym rozwiązaniem będzie zatem jej zakup u konkretnego operatora, który już przy zakupie dokona rejestracji niezbędnych danych.

By tak się jednak stało abonenci muszą wypełnić stosowny formularz.

Należy podać imię, nazwisko i PESEL albo serię i numer dokumentu tożsamości, a cudzoziemcy spoza Unii Europejskiej - numer paszportu lub karty pobytu.

- Abonent podaje dane dostawcy usług przy zawieraniu umowy. Dane mogą być podane również drogą elektroniczną albo w inny sposób, określony przez dostawcę tych usług. Przepisy prawa nie precyzują, jaką dokładnie formę ma przybrać sam proces przekazywania danych, może on przybrać formę formularza wypełnianego samodzielnie przez abonenta jak również wypełnianego przez przedstawiciela dostawcy usług - wskazuje Anna Lewandowska z Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Pracownik operatora na miejscu zweryfikuje poprawność danych. Należy pamiętać, że dostawca nie ma prawa rozpocząć świadczenia usług zanim nie potwierdzi tożsamości osób.

UKE wskazuje, że możliwa jest rejestracja karty prepaid przez internet. Potwierdzenie tożsamości odbywa się za pomocą systemów bankowych, podpisu cyfrowego i innych narzędzi informatycznych. Na razie żaden z operatorów telefonii komórkowych nie zdecydował się na takie rozwiązanie.

3. Używane karty

Podobna procedura obowiązuje w przypadku rejestracji już używanych kart. W tym celu użytkownik musi wybrać się do salonu swojego operatora jednak nie tylko z dowodem tożsamości, ale również z kartą, aby móc wprowadzić jej numer do systemu.

W przypadku niepełnoletnich klientów nieposiadających dowodu osobistego, będą oni mogli zarejestrować numer prepaid wraz z opiekunem prawnym.

- Osoby niepełnoletnie, które ukończyły 13 lat (młodzież między 13 a 18 rokiem życia), mogą zarejestrować kartę prepaid na siebie. Aby rozpocząć świadczenie usług telekomunikacyjnych dostawca musi potwierdzić zgodność podanych przez takie osoby dane w związku z powyższym muszą one posiadać dokument potwierdzających tożsamość tj. dowód osobisty lub paszport - dodaje Anna Lewandowska.

4. Firmy

Nieco więcej danych do podania czeka na przedsiębiorców. Gdy karty będzie kupowała firma będzie musiała podać swoją nazwę i jeden z numerów - REGON, NIP, KRS, albo numer ewidencji działalności gospodarczej.

To jednak nie wszystko.

W formularzu firmy zobowiązane są do podania numeru telefonu, numeru karty SIM, nazwy firmy, adresu firmy (miejscowość, ulica, numer domu/mieszkania, kod pocztowy) oraz danych reprezentanta (imię i nazwisko oraz PESEL).

5. Do kiedy?

Zgodnie z tzw. ustawą antyterrorystyczną czas na zarejestrowanie danych osobowych użytkowników wcześniej zakupionych kart przedpłaconych upływa 1 lutego 2017 roku. Po tym dniu zostaną wyłączone karty, których użytkownicy nie podadzą swoich danych.

Według operatorów rejestracja może dotyczyć ponad 20 mln kart.

 

Zobacz rozmowę z dr Tomaszem Kulisiewiczem na temat zmian dla użytkowników telefonów na kartę (25.04.2016):

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (12)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
szydar
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
andrzej_cebulatiug
Poczekaj do początku przyszłego roku, dzisiaj jest dopiero pierwszy dzień. Z czasem operatorzy powinni oferować inne sposoby rejestracji. Jeden z nich już umożliwia potwierdzenie tożsamości za pomocą przelewu z imiennego konta bankowego. Ustawa to umożliwia, problemem jest interpretacja przepisu przez operatora.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
arkowas
No to teraz bezdomni zarobią. Tak jak dotychczas rejestrowano na słupy konta bankowe, czy całe firmy, to teraz będą rejestrować karty pre-paid. Każdy bezdomny będzie miał na siebie zarejestrowanych po kilka tysięcy takich kart, a alkoholu to mu do końca życia nie zabraknie.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
panpiotruncio
a gdzie ochrona danych osobowych, nie dość, że firmy wymieniają się naszymi danymi na lewo i prawo to jeszcze sklepikarze będą mieli dostęp
 • 3
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
denm
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
zajadacz
Ad. 3. Niekoniecznie. Jeden wirtualny operator komórkowy (celowo nie wymieniam nazwy, żeby nie reklamować) odgraża się, że u nich będzie można rejestrować przez skan dowodu osobistego wysłany im elektronicznie.
 • 0
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
sentinel26
brawo dla ludzi którzy to zrobią... może jeszcze dla lepszej weryfikacji można by wysyłać skan karty kredytowej
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane