• rozwiń

Kartę prepaid kupisz w kiosku. Ale nie zarejestrujesz jej przez internet

Spot Ministerstwa Cyfryzacji - "Mam kartę prepaid. Co dalej?" Odtwórz: Spot Ministerstwa Cyfryzacji - "Mam kartę prepaid. Co dalej?"
Foto: Shutterstock | Video: Ministerstwo Cyfryzacji Foto: Karty prepaid trzeba zarejestrować do 1 lutego 2017 roku | Video: Spot Ministerstwa Cyfryzacji - "Mam kartę prepaid. Co dalej?"

Karty prepaid nadal są dostępne w sprzedaży w sklepach i kioskach ale nieaktywne. Decydując się na ich zakup trzeba i tak udać się do operatora. Telekomy zapewniają, że już nawiązały współpracę w punktami sprzedaży.

Karty prepaid nadal będą dostępne w kioskach oraz sklepach. Kto planuje ich zakup musi przygotować się na pewne nowości w związku z wejściem w życie ustawy antyterrorystycznej.

Od 25 lipca br., przy kupowaniu kart przedpłaconych telefonii komórkowej jesteśmy bowiem zobligowani do podania danych osobowych. O to jak będzie wyglądała nowa rzeczywistość postanowiliśmy zapytać operatorów telefonii komórkowych.

Karty prepaid

W przypadku sieci Play karty są i będą dostępne w kioskach, sklepach i innych punktach dystrybucyjnych, ale żeby móc je uruchomić oraz z nich korzystać należy udać się do salonu operatora i je zarejestrować. Na miejscu nabywca będzie musiał okazać dowód osobisty lub paszport.

To jedyna droga rejestracji karty. - W tym momencie zarejestrować kartę prepaid można tylko w naszych salonach, które są przygotowane do tego. Nasi konsultanci w salonach zajmą się całym procesem, który trwa zaledwie kilka minut - wskazuje Ewa Sankowska-Sieniek z Play'a.

Dodaje, że zarejestrować numer mogą osoby dorosłe legitymujące się dowodem osobistym lub paszportem oraz osoby w wieku 13-18 lat posiadające dowód lub paszport. Osoby, które nie mogą dokonać rejestracji numeru, muszą poprosić kogoś innego, uprawnionego.

Kioski i sklepy

W sklepach nadal będą dostępne także karty sieci Orange. I jak wskazuje rzecznik prasowy operatora Wojciech Jabczyński, kupioną kartę należy zarejestrować w salonach Orange Polska. To jednak nie jest jedyna możliwość.

- Kartę będzie bowiem można zarejestrować także w sieci sprzedaży Saturn oraz Media Markt, gdzie mamy w pełni bezpieczny system zabezpieczający dane klientów - podkreśla Jabczyński w odpowiedzi na pytania tvn24bis.pl. - Planujemy wkrótce nowe punkty - dodaje.

Podobne działania podejmuje również Plus. - Finalizujemy rozmowy z innymi podmiotami, by umożliwić z rejestrację kart prepaid także poza salonami sprzedaży naszej sieci. Będziemy o tym informować na bieżąco w najbliższych dniach - informuje tvn24bis.pl Łukasz Krzeski, kierownik Zespołu Promocji i Public Relations.

Droga elektroniczna

Żaden z wymienionych operatorów nie przewiduje możliwości rejestracji karty drogą elektroniczną.

- Co prawda znalazły się w ustawie zapisy mające umożliwić rejestrację drogą elektroniczną, ale mówią one, np. o bezpiecznym podpisie elektronicznym czy profilu zaufanym ePUAP - wskazuje Krzeski.

Jak dodaje, są te sposoby nie są powszechnie stosowane, ale nawet wręcz "nieznane"  dla większości ludzi.

- Być może kwestia rozwiązań pozwalających na rejestrację danych drogą elektroniczną ulegnie jeszcze zmianie, ale dziś deklaracje w tej sprawie byłyby zbyt wczesne - mówi.

Skan nieważny

Zarówno osoby korzystające już teraz z kart prepaid jak i te, które dopiero zamierzają skorzystać z tej opcji będą musiały przejść podobną drogę. Przy rejestracji swoich danych u operatorów będą musiały podać: imię, nazwisko i PESEL albo serię i numer dokumentu tożsamości, a cudzoziemcy spoza Unii Europejskiej - numer paszportu lub karty pobytu.

Gdy karty będzie kupowała firma musi podać swoją nazwę i jeden z numerów - REGON, NIP, KRS, albo numer ewidencji działalności gospodarczej. W formularzu firmy zobowiązane są również do podania: numeru telefonu, numeru karty SIM, nazwy firmy, adresu firmy (miejscowość, ulica, numer domu/mieszkania, kod pocztowy) oraz danych reprezentanta (imię i nazwisko oraz PESEL).

Pracownik operatora na miejscu zweryfikuje poprawność danych. Należy pamiętać, że dostawca nie ma prawa rozpocząć świadczenia usług zanim nie potwierdzi tożsamości osób.

Jak przypomina w rozmowie z tvn24bis.pl rzecznik Ministerstwa Cyfryzacji, Karol Manys niezbędny do tego jest oryginał dowodu. - Skan dowodu, kopia, czy ksero nie są dokumentem stwierdzającym tożsamość - zaznacza.

Zgodnie z tzw. ustawą antyterrorystyczną czas na zarejestrowanie danych osobowych użytkowników wcześniej zakupionych kart przedpłaconych upływa 1 lutego 2017 roku. Po tym dniu zostaną wyłączone karty, których użytkownicy nie podadzą swoich danych. Według operatorów rejestracja może dotyczyć ponad 20 mln kart.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane