• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Ministerstwo Finansów

Kapica: kontrole podatkowe tańsze i przyjazne podatnikom

Kapica: kontrole podatkowe tańsze i przyjazne podatnikom
Foto: tvn24 Foto: Wiceszef MF Jacek Kapica oczekuje mniejszej liczby kontroli skarbowych i przeniesienie akcentu na analizę rozliczeń

Celem MF jest to, by pobór podatków był tańszy, bardziej efektywny i przyjazny dla podatnika, bo OECD i Komisja Europejska wytykają nam wysokie koszty poboru i słabość administracji podatkowej, a luka podatkowa jest duża - mówi PAP wiceszef MF Jacek Kapica.

- Według raportu PwC w roku 2013 luka podatkowa w naszym kraju wyniosła 36,9 mld zł. Dzięki zmianom wprowadzonym od zeszłego roku, w 2014 r. luka ta spadła do 31,5 mld zł - powiedział Kapica. Wiceminister wyjaśnił, że blisko 5-miliardowe zmniejszenie luki podatkowej w ubiegłym roku, to efekt wielu zmian wprowadzanych przez Ministerstwo Finansów - zarówno w zakresie prawa podatkowego, zmiany rozliczeń VAT-owskich, działania kontroli skarbowych i urzędów skarbowych.

Oczekiwana mniejsza liczba kontroli

Zgodnie z nowymi regułami - opisywał Kapica - oczekiwana jest mniejsza liczba kontroli i przeniesienie akcentu na analizę rozliczeń i kontakt telefoniczny lub czynności sprawdzające. - A jeżeli już kontrola podatkowa jest wszczynana, to powinna być dobrze przygotowana, wsparta analizą przedkontrolną i przeprowadzana w przypadku poważniejszych spraw - wskazał. Podał, że już w 2014 r. liczba kontroli spadła o 22 tys., z czego 19 tys. dotyczyło mikroprzedsiębiorców.

- Dzisiaj mówimy, że kontroli urzędu skarbowego ma być mniej, ale skuteczniejsze w ujawnianiu unikania opodatkowania. Oczywiście może to rodzić obawy zarówno kontrolerów, wobec których wymagania są większe, jak i tych, którzy nie płacą podatków. Jednak naszym celem jest podniesienie efektywności działania administracji w tym zakresie - mówił Kapica, pytany skąd tak gwałtowne reakcje na zmianę działania administracji podatkowej.

- To oczywiście narusza dotychczasowe przyzwyczajenia kontrolerów, którzy prowadzili dużo kontroli, których efektem była tylko niepotrzebna ingerencja w biznes tych, którzy prawidłowo się rozliczali z podatków. Taki system pasował zapewne tym, którzy podatków nie płacili - przyznał.

Minister Finansów popełnił przestępstwo?

Z kolei jeśli chodzi o reakcje środowisk pracodawców, to - jak mówił - rozumie "obawy wynikające z nieufności". - Ta nieufność jest dla mnie zrozumiała. Do tej pory brakowało pozytywnych doświadczeń, może zabrakło prezentacji propozycji zmian w tej sprawie. By rozwiać wątpliwości i uspokoić nastroje, spotkamy się z zainteresowanymi - powiedział wiceszef MF.

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców doniósł do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa m.in. przez ministra finansów Mateusza Szczurka - podał w czwartek związek w komunikacie. Według MF doniesienie jest absurdalne. Według ZPP przedstawiciele Ministerstwa Finansów mieli przekroczyć swoje uprawnienia nakłaniając pracowników Izb Skarbowych do takiego prowadzenia kontroli, by kończyły się one nakładaniem na przedsiębiorców kar finansowych. Dowodem w sprawie ma być notatka "Protokół z narady naczelników urzędów skarbowych województwa opolskiego z dnia 4 listopada 2014 r. w Izbie Skarbowej w Opolu", która została przekazana do ZPP z anonimowego źródła.

Kierunek transformacji

Na poniedziałek minister finansów zaprosił przedsiębiorców do dyskusji nt. kierunków transformacji administracji podatkowej. Według MF udział w spotkaniu potwierdzili liderzy największych organizacji zrzeszających przedsiębiorców i podatników: Andrzej Malinowski – prezydent Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej, Marek Goliszewski - prezes Business Centre Club, Rafał Iniewski, wiceprzewodniczący - Konfederacji Lewiatan, Ryszard Petru – przewodniczący Rady Towarzystwa Ekonomistów Polskich, prof. Andrzej Blikle - Prezes Zarządu Stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych, Andrzej Sadowski – Prezydent Centrum im. A. Smitha. Do dyskusji zaproszono również przedstawicieli Krajowej Izby Gospodarczej i Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Gospodarzami spotkania będą minister finansów Mateusz Szczurek, sekretarz stanu w MF Janusz Cichoń oraz Jacek Kapica.

W intencji resortu spotkanie ma być pierwszym krokiem do stworzenia platformy umożliwiającej merytoryczną dyskusję z liderami wiodących organizacji zrzeszających przedsiębiorców na tematy dotyczące relacji z administracją podatkową.

Podczas spotkania przedstawione zostaną planowane kierunki zmian w funkcjonowaniu administracji podatkowej. Zaprezentowane zostaną główne elementy nowego systemu obsługi i wsparcia podatników, w tym projekt wzmocnienia Krajowej Informacji Podatkowej, utworzenie centrów obsługi, powołanie asystentów podatnika (wsparcie osób rozpoczynających działalność gospodarczą w ciągu pierwszych 18 miesięcy od jej zarejestrowania), zmiany w wyspecjalizowanych urzędach skarbowych oraz nowe podejście do systemu weryfikacji prawidłowości rozliczeń podatkowych, jego elementów i standardów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
korek105
Niszczym biznes i miejsca pracy brawo min.finansow.
Nieuczciwy i rabujacy bezmyslnie przedsiebiorstwa jest fiskus.
Dosc picowania takie sa bandyckie intenecje fiskusa.
Pokazujcie jak najwiecej ta perfidie i hipokryzje fiskusa.
Moze uratujeci choc kilka firm od ruiny i tragedii.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane