• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Miliony na produkty do restauracji. Kancelaria Sejmu idzie w gastronomię

Kukiz o alkoholu w Sejmie Odtwórz: Kukiz o alkoholu w Sejmie
Kukiz o alkoholu w Sejmie "Źródło: tvn24"

Kancelaria Sejmu przejmuje prowadzenie sejmowych stołówek. Wydatki związane z nowymi obowiązkami szacuje się na ponad 3,5 miliona złotych. Pieniądze na ten cel zostaną wzięte z przyszłorocznego budżetu państwa.

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych opowiedziała się w piątek za uchwaleniem budżetu na 2018 r., jednocześnie wprowadzając do projektu kilkadziesiąt poprawek. Wśród nich jest poprawka zwiększającą wydatki Kancelarii Sejmu o prawie 13 mln zł. Jak tłumaczył przewodniczący komisji Jacek Sasin, powodem są nowe zadania kancelarii.

Stołówki sejmowe

Jednym z tym nowych obowiązków, które przejmie Kancelaria Sejmu, będzie prowadzenie sejmowej stołówki. Jak wynika z uzasadnienia, na restaurację zostanie przeznaczone łącznie ponad 3,5 mln zł. W tej kwocie przeznaczono na: artykuły spożywcze - 3 mln zł, drobny sprzęt gastronomiczny - 145 tys. zł, na tak zwaną bieliznę stołową (obrusy, serwety, itp.) - 60 tys. zł, zastawę stołową - 120 tys. zł, ekspresy ciśnieniowe - 100 tys. zł.

"Konieczne jest również zatrudnienie niezbędnej obsługi do dwóch restauracji i coctail baru oraz zatrudnienie obsługi księgowej, płacowej i kadrowej zatrudnionych osób" - wynika z tekstu uzasadnienia.

Przejęcie prowadzenia gastronomii przez Kancelarię Sejmu także łączy się z koniecznością "podjęcia szeregu czynności i poniesienia wydatków w celu uzyskania wymaganych zezwoleń, certyfikatów i koncesji oraz przygotowania zaplecza i sal restauracyjnych".

Sprawę skomentował na portalu społecznościowym poseł PO Michał Szczerba.

"Kuchenne Rewolucje Pana Marszałka. Kancelaria Sejmu będzie prowadzić gastronomię. PiS przegłosował poprawki: 3 miliony na produkty do sejmowych restauracji i 3 miliony na marszałkowskich kucharzy. Budżet 2018 coraz bardziej zaskakuje" - napisał poseł PO na Twitterze.
 

Firmy odchodzą z Sejmu

Zapewnienie zaplecza gastronomicznego Sejmu przez jego Kancelarię to nowe rozwiązanie. Do tej pory sejmowe restauracje prowadziły firmy zewnętrzne. Jednak, jak zauważono w uzasadnieniu do poprawki, taką decyzję podjęto "w wyniku wypowiedzenia umowy na prowadzenie usług gastronomicznych kolejnemu ajentowi/restauratorowi."

W październiku portal tvn24.pl podał, że w sejmowych restauracjach sprzedawany jest alkohol bez koncesji. Do nagrań sprzedaży alkoholu dotarł tygodnik "Wprost". Po tej informacji Kancelaria Sejmu  wypowiedziała umowę firmie Movin Restauracje i zawiadomiła o sprawie prokuraturę.

Czytaj więcej o sprzedaży alkoholu w Sejmie bez koncesji.

Firma Movin przejęła prowadzenie restauracji w sierpniu br.

Wcześniej pieczę nad lokalami przez lata sprawowała krakowska firma Hawełka, którą następnie zastąpiła francuska firma Sodexo. Zakończyła jednak działalność po niespełna roku. Potem, na pół roku prowadzenie restauracji przejęła polska spółka Melon. Decyzja o zaprzestaniu współpracy z Sejmem miała szerokie podłoże. Restauratorzy skarżyli się między innymi na niską rentowność prowadzenia biznesu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
dugma
Nareszcie posłowie będą mieli obiady po złotówce - z naszych pieniędzy. Przedtem Morawiecki miał towary po złotówce w Lewiatanie. Komuna wraca - kiedy zostaną otwarte sklepy "za żółtymi firankami"?
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
bazar
No to będą mieli wyżerkę. Jak w restauracji będą podawane posiłki z najwyższej półki a dodatkowo będzie się można napić i to w2szystko za darmo to sala Sejmowa jeszcze bardziej będzie świeciła pustkami. Celowym by było jeszcze aby rodziny tych posłów mogły za darmo korzystać z tych dobrodziejstw
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane