• rozwiń

Temat: Ropa naftowa

Były dyrektor z Trybunału Konstytucyjnego z posadą w spółce Skarbu Państwa

Były dyrektor z Trybunału Konstytucyjnego z posadą w spółce Skarbu Państwa
Foto: naftoport.pl Foto: Naftoport stanowi istotny element logistyki dostaw ropy dla polskich rafinerii

Kamil Zaradkiewicz, były dyrektor jednego z zespołów w Trybunale Konstytucyjnym, został członkiem Rady Nadzorczej Naftoportu, czyli spółki z udziałem Skarbu Państwa - ustalił tvn24bis.pl. Kilka tygodni wcześniej w jednym z wywiadów prawnik przekonywał, że nie każde orzeczenie wydane przez TK ma charakter ostateczny, za co został zdegradowany.

Chodzi o wywiad dla "Rzeczpospolitej" z połowy kwietnia. Prawnik Trybunału Konstytucyjnego przekonywał w nim, m.in., że nie każde orzeczenie wydane przez TK ma charakter ostateczny.

Orzeczenia TK

- Oczywiście skład orzekający tak go będzie przedstawiał i traktował, bo inaczej by go nie wydał. Natomiast w razie wątpliwości konieczne jest obiektywne ustalenie na podstawie przepisów, czy z takim właśnie aktem w naszym przypadku mamy do czynienia - tłumaczył Zaradkiewicz.

Po tamtym wywiadzie Biuro TK zaproponowało mu "dobrowolne rozważenie rezygnacji ze stanowiska, ale nie z pracy w biurze". Pod koniec czerwca o to, na czym polega konflikt z Zaradkiewiczem, był pytany na łamach "Tygodnika Powszechnego" prezes TK prof. Andrzej Rzepliński.

- Nie wiem. Wiem, że to bardzo chory człowiek, bo ma zwolnienie lekarskie i nie przychodzi do pracy od ponad trzech miesięcy. Niepokoję się o jego zdrowie - stwierdził Rzepliński.

Nowa funkcja

Informacje o powołaniu na stanowisko w Radzie Nadzorczej tvn24bis.pl potwierdził w Naftoporcie.

"Kamil Zaradkiewicz został wskazany do Rady Nadzorczej PPPP Naftoport przez Ministra Skarbu Państwa i powołany do niej 27 kwietnia 2016 roku" - informuje Jerzy Starnawski, członek zarządu i zastępca dyrektora Naftoportu. 

Ustaliliśmy również, że miesięczne wynagrodzenie członka RN spółki wynosi 4,280 zł brutto. Władze Naftoportu zapytaliśmy również o kompetencje Zaradkiewicza kwalifikujące go do zasiadania w Radzie Nadzorczej spółki.

"Pan Kamil Zaradkiewicz jest doktorem habilitowanym nauk prawnych i spełnia w ten sposób wymogi kwalifikacyjne dla członków Rad Nadzorczych spółek z udziałem Skarbu Państwa" - poinformował Starnawski.

Spółka podała również, że Rada Nadzorca działa kolegialne i jej członkowie nie mają ustalonych indywidualnych zakresów obowiązków. "Pan Kamil Zaradkiewicz nie sprawuje funkcji przewodniczącego ani sekretarza Rady Nadzorczej" - wyjaśnia w piśmie do tvn24bis.pl Starnawski.

Ma kompetencje?

Sam zainteresowany na portalu społecznościowym Twitter napisał, że "jako prawnik poza TK od wielu lat specjalizuje się m.in. w problematyce urządzeń przesyłowych oraz prawie kontraktów handlowych". W innym tweecie pisał, że "wynagrodzenie rady nadzorczej jest niewspółmierne do wynagrodzenia w TK".Pozew

W poniedziałek dr hab. Kamil Zaradkiewicz złożył pozew przeciwko TK m.in. o naruszenie praw pracowniczych. O swojej decyzji dotyczącej pozwu Zaradkiewicz poinformował na Twitterze.

"Dziś złożyłem pozew przeciw TK z zarzutami dyskryminacji, naruszenia praw pracowniczych i dóbr
osobistych (27 s.). Sprawiedliwość zwycięży!" - napisał pracownik Trybunału.

Ważna spółka

Naftoport wykonuje przeładunki ropy naftowej i produktów naftowych w Porcie Gdańskim. Spółka stanowi istotny element logistyki dostaw ropy dla polskich i niemieckich rafinerii oraz jej tranzytu, a także lądowo-morskiego przeładunku produktów naftowych.

Infrastruktura terminalu przeładunkowego Naftoportu obejmuje pięć stanowisk przeładunkowych o potencjale przekraczającym 44 mln. ton paliw płynnych rocznie.

Udziały w Naftoporcie ma m.in. Skarb Państwa, PKN Orlen, Grupa Lotos oraz spółka PERN, która jest największym akcjonariuszem i posada 66,67 proc. akcji.

W Sejmie trwa praca nad nowym projektem ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Obrady sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka miały wyjątkowo niespokojny przebieg. Materiał TVN24:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (25)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Schift
Patrz młodzieży i ucz się. Tak w państwie, zwanym Polską, winien postępować człowiek, aby się nie napracować a żyć dostatnio. Tak postępujcie w szkole, domu i przyszłej pracy. Zawsze stójcie przy silniejszym.
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
jethro
To panstwo jest chore. Przyszlosc wyglada tragicznie.
  • 3
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Janko Emigrant
Kolejny przykład na to jak PIS odpłaca się za wazeliniarstwo. Codziennie więcej PRL-u.
  • 7
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane