• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Temat: Gospodarka wg PiS

"To absurdalny pogląd". Przedsiębiorcy odpowiadają Kaczyńskiemu

"To absurdalny pogląd". Przedsiębiorcy odpowiadają Kaczyńskiemu Odtwórz: "To absurdalny pogląd". Przedsiębiorcy odpowiadają Kaczyńskiemu
Foto: Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta | Video: tvn24 Foto: Prezes Jarosław Kaczyński wypowiedział się na temat spowolnienia gospodarczego | Video: "To absurdalny pogląd". Przedsiębiorcy odpowiadają Kaczyńskiemu

To przez związanych z poprzednią władzą przedsiębiorców i samorządy gospodarka rozwija się coraz wolniej. Tak na zarzuty o spowolnienie odpowiada prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Jest to bzdura. Nie można myśleć takimi kategoriami - komentują przedsiębiorcy z Polskiej Rady Biznesu, BCC, Krajowej Izby Gospodarczej, Konfederacji Lewiatan i Pracodawców RP. Suchej nitki na liderze rządzącego ugrupowania nie zostawia też opozycja.

W trzecim kwartale gospodarka zwolniła. PKB wzrósł o 2,5 proc., co jest najgorszym wynikiem od trzech lat. W tym samym okresie ubiegłego roku wzrost wynosił 3,4 proc. Przyczynić do tego, według Jarosława Kaczyńskiego, mieli się przedsiębiorcy oraz samorządy.

Wypowiedź Kaczyńskiego

Zdaniem Marcina Kierwińskiego z Platformy Obywatelskiej ta wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego pokazuje, że "mentalnie nigdy nie wyzwolił się z komunizmu". - Prezes Kaczyński chyba uważa, że można zaordynować przedsiębiorcą odgórnie co można zrobić. To przykład myślenia w kategoriach gospodarki nakazowo-rozdzielczej - dodał jednocześnie zwracając uwagę, że "prezes Kaczyński słynie z tego, że szuka kolejnych wrogów".

Rzecznik PSL Jakub Stefaniak porównał całą sytuację do historii o stonce. - W książkach można przeczytać jak to w latach 50. samoloty amerykańskie wyfrunęły, zrzuciły do Morza Bałtyckiego stonkę, ta stonka później nikczemnie wypełzła i zaatakowała ludową, socjalistyczną ojczyznę. Mam wrażenie jak słucham Prezesa, że pomylił epoki, bo to nic innego jak historia o stonce tylko przełożona na język dzisiejszych czasów - powiedział.

Krok dalej idzie Jerzy Meysztowicz z Nowoczesnej. - Pan Prezes Kaczyński w ogóle nie powinien się wypowiadać na temat kont bankowych, kart kredytowych, przedsiębiorców, firm. Nie ma zielonego pojęcia - powiedział poseł w rozmowie z dziennikarzami. - To jest obrażanie ciężko pracujących przedsiębiorców - dodał.

- To jest taki klimat, który nie będzie absolutnie sprzyjał rozwojowi polskiej gospodarki - wtórowała Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej.

Przedsiębiorcy grzmią

Krytyczne opinie wobec tezy prezesa PiS słychać także wśród przedsiębiorców, których reporterzy TVN24 zapytali o opinię podczas Kongresu 590 w Jasionce. - Jest to bzdura. Nie można myśleć takimi kategoriami - powiedział w rozmowie z TVN24 Zbigniew Kargul.

Jak wskazywał z kolei Ryszard Bonk, "jeśli ktoś jest naprawdę biznesmenem nie ma czasu na to, żeby czekać". - Jeżeli ktoś inwestuje i jest zainteresowany robieniem biznesu, bez względu na to jaka partia rządzi krajem powinien inwestować - dodał przedsiębiorca.

- Nie ma ludzi, którzy nie chcieliby zarabiać pieniędzy tu i teraz. Być może zarabia się mniej, by zarobić więcej w przyszłości, ale to i tak jest prosty mechanizm. Po to się robi biznes, żeby zarabiać pieniądze - wtórował w rozmowie z TVN24 inny przedsiębiorca obecny na Kongresie 590 w Jasionce k. Rzeszowa.

Stanowisko pracodawców

Wspólne stanowisko w sprawie wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego opublikowali także pracodawcy z Polskiej Rady Biznesu, BCC, Krajowej Izby Gospodarczej, Konfederacji Lewiatan i Pracodawców RP.

Ich zdaniem, "to absurdalny pogląd". Jak podkreślono w stanowisku, "Polscy przedsiębiorcy zachowują się racjonalnie: nie sabotują swoich firm i gospodarki".

PRZECZYTAJ CAŁE STANOWISKO PRACODAWCÓW

"Każdy przedsiębiorca wie, że jeśli nie będzie się rozwijał, w szybkim tempie zniknie z rynku. Polscy przedsiębiorcy przy decyzjach inwestycyjnych nie kierują się motywami politycznymi, czy partyjnymi. Decyduje rachunek ekonomiczny: opłacalność, poziom ryzyka, perspektywa rozwojowa i stabilność prawa. A o tych parametrach decyduje z pewnością polityka rządu, która kreuje otoczenie działalności gospodarczej" - podkreślono w piśmie przesłanym tvn24bis.pl.

"To właśnie niekorzystne regulacje dla biznesu oraz złe perspektywy rozwojowe kraju, a nie polityczna niechęć do rządzącej partii, powstrzymują przedsiębiorców od inwestowania" - dodano. Wśród niekorzystnych regulacji wymieniono m.in. podatki branżowe, podwyższenie płacy minimalnej, obniżenie wieku emerytalnego oraz nowelizację ustawy o VAT.

 

PiS broni

Murem za prezesem Jarosławem Kaczyńskim stają zaś członkowie rządzącego ugrupowania.

- Jest jakaś część kapitału spekulacyjnego i widzimy to nie tylko po ruchach giełdowych, ale także nagle po jakimś wysypie firm, które uciekają do Czech, czy innych krajów, czy rajów podatkowych. Zawsze jest jakaś grupa kapitału spekulacyjnego, która boi się uczciwych, rzetelnych rządów - powiedział w rozmowie z TVN24 Arkadiusz Mularczyk z PiS.

Na ten temat już w środę w programie "Jeden na Jeden" w TVN24 wypowiedziała się w środę premier Beata Szydło. - Słyszę, że w samorządach, w których rządzi Platforma, czy PSL nie ma tej chwili takiego nacisku na to żeby inwestycje realizować - powiedziała szefowa polskiego rządu.

Zdaniem niektórych wraz ze zmianą władzy trudniej ukryć szemrane interesy. - Jest pewne poczucie, że trzeba uczciwie funkcjonować - powiedział Jacek Sasin z PiS.

Środki unijne

Dane wskazują - odmiennie od tego o czym mówi prezes PiS - że sektor prywatny nadal chętnie inwestuje swoje środki. Problemem są inwestycje w sektorze publicznym, co może mieć związek z wyhamowaniem środków z Unii Europejskiej.
- Przedsiębiorcy inwestują dzisiaj mniej niż inwestowali wcześniej, co w jakimś stopniu stoi też w korelacji z funduszami unijnymi i z tym, że kolejna perspektywa 2014-2020 się rozkręca - tłumaczył w rozmowie z dziennikarzami w czwartek wicepremier Mateusz Morawiecki.

Zdaniem prezesa NBP Adama Glapińskiego, "nie da się budować silnej gospodarki bez przedsiębiorców i polskiego, własnego kapitału".

- Nie da się tego zrobić bez powstania silnej warstwy przedsiębiorców, liderów i bez docenienia ludzi wielkich, energicznych, którzy są w stanie pociągnąć ten wysiłek narodu w odpowiednim kierunku. Na pół żartobliwie i na pół poważnie chciałbym życzyć obecnemu tu (wice)premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, żeby do tej liczby wspaniałych polskich strategów gospodarczych dołączył. Zrobimy wszystko, żeby mu w tym pomóc - zadeklarował prezes NBP podczas Kongresu 590 w czwartek w podrzeszowskiej Jasionce.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (18)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
prorok czy co
Gdzie są tłumacze? Przecież trzeba koniecznie wyjaśnić co naprawdę miał na myśli naczelnikzanicnieodpowiedzialny! Ciemny lud nie rozumie, że miał zupełnie coś innego do przekazania. Ojjj, brać się do roboty, bo głowy polecą !
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
gustawuciekinier
najlepiej krytykowac i potepiac wszystkich nie samego siebie, Kaczynski powiniec dawac dyrektywy ,patrzac w welkie bardzo wielkie lustro byc morze zrozumie swoje bledy
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
elek_torat
Biedna ta nasza Rzeczpospolita.
 • 6
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
arthur_yonchic
 • 6
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
otannato
No nie wierzę dziś po raz drugi! jak nie pielucha to teraz sam ON! Jak przyjdą święta to strach będzie pod choinkę zajżeć! Oczywiście jak przyjdą...
 • 5
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
van der Lik
Nie pozostaje nic innego, jak uderzyć w spekulantów i kułaków. Towarzyszu Wiesławie...sorry Panie Prezesie! Do dzieła.
 • 9
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Schift
i takie idee przyświecają prezesowi, on uwielbia swoje lata młodości (epoka Gomułki), kiedy tatuś zajmował wysokie stanowisko a on był dzieckiem lepszego sortu
 • 6
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane