• rozwiń

Prezes PiS proponuje podpisanie deklaracji w sprawie euro

Prezes PiS proponuje podpisanie deklaracji w sprawie euro Odtwórz: Prezes PiS proponuje podpisanie deklaracji w sprawie euro
Prezes PiS proponuje podpisanie deklaracji w sprawie euro "Źródło: tvn24"

Wysłałem do szefów formacji parlamentarnych projekt deklaracji; chodzi o to, żeby te wszystkie formacje zagwarantowały, iż w Polsce nie będzie wprowadzone euro, zanim Polska nie osiągnie poziomu gospodarczego państw Zachodu - powiedział w środę prezes PiS Jarosław Kaczyński. Poparcie deklaracji zapowiedział lider Kukiz'15 Paweł Kukiz.

Europejska waluta może być w naszym kraju wprowadzona dopiero wówczas, gdy Polska gospodarczo będzie na poziomie największych krajów UE, a Polacy osiągną europejski poziom życia - głosi deklaracja podpisana przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, skierowana do Grzegorza Schetyny i Pawła Kukiza.

- Chodzi o to, żeby wszystkie te formacje, łącznie z naszą, zagwarantowały, że w Polsce nie będzie wprowadzone euro, zanim Polska nie osiągnie poziomu gospodarczego państw, które leżą na zachód od naszych granic. Tutaj punktem odniesienia są przede wszystkim Niemcy - powiedział Kaczyński na środowej konferencji prasowej.

Jak mówił jest to deklaracja partii i koalicji ponad podziałami politycznymi, ponieważ odnosi się do interesów finansowych państwa i polskich obywateli. - Mam nadzieję, że ta deklaracja pokaże jednak dojrzałość polskiej kasy politycznej, bo w tym wypadku chodzi o oczywisty interes naszego kraju i jego obywateli. Ten interes jest tutaj całkowicie spójny - podkreślił lider PiS.

Co w dokumencie?

W dokumencie wskazano, że na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat dystans między Polską a rozwiniętymi krajami Europy Zachodniej ulega sukcesywnemu zmniejszaniu. Jak oceniono, jest to "zasługa ciężkiej pracy naszych Rodaków oraz strategicznych decyzji o uczestnictwie Polski w europejskich strukturach gospodarczych".

"Wspólnie zabiegaliśmy o to, by Polska była w Unii Europejskiej, wspólnie też musimy zadbać o jej bezpieczeństwo i dalszy dynamiczny rozwój. W tak ważnej kwestii, jak przyszłość polskiej waluty, polskiego złotego, wszyscy musimy zadeklarować się jednoznacznie. Tego wymaga odpowiedzialność za przyszłość Polski i jej obywateli" - napisano w deklaracji.

"Dlatego, ponad politycznymi podziałami, deklarujemy, że wspólna europejska waluta może być w naszym kraju wprowadzona dopiero wówczas, gdy Polska gospodarczo będzie na poziomie największych krajów UE, a Polacy osiągną europejski poziom życia, którego głównym wyznacznikiem będzie wysokość płac Polaków, porównywalna z zarobkami w najbardziej rozwiniętych krajach Unii Europejskiej" - głosi deklaracja.

Jak wskazano, deklaracja ta jest gwarancją zabezpieczenia interesu finansowego państwa polskiego i wynika z odpowiedzialności za rozwój Polski i bezpieczeństwo oraz stabilność polskiej polityki monetarnej.

"Złotówka chroni nas przed wstrząsami"

Kaczyński wyraził nadzieję, że deklaracja pokaże "dojrzałość polskiej klasy politycznej". - Bo w tym przypadku chodzi o oczywisty interes naszego kraj i jego obywateli - podkreślił.

- Ten interes jest tutaj całkowicie spójny, z tego względu, że złotówka chroni nas przed wstrząsami, zapewnia szybszy rozwój, wiadomo - sfera euro to jest dzisiaj sfera stagnacji - powiedział Kaczyński.

Prezes PiS mówił także, że złotówka chroni osiągnięty już poziom stopy życiowej i umożliwia jej podwyższanie, zarówno poprzez rozwój gospodarczy jak i właściwą politykę państwa.

- Liczymy na to, że ewentualne zobowiązania niektórych formacji politycznych wobec ich zewnętrznych sojuszników - ja tutaj stosuję formę przypuszczeniową - nie będą miały znaczenia, bo interes polskiego społeczeństwa, polskich obywateli i polskiego państwa jest tutaj zupełnie oczywisty - powiedział prezes PiS.

- Stąd nasza wiara w to, że ta deklaracja zostanie podpisana i że ona jednocześnie stworzy pewną płaszczyznę wspólnego myślenia o polskiej przyszłości - dodał Kaczyński.

Kukiz'15 poprze deklarację

Paweł Kukiz w rozmowie z PAP przypomniał, że "w marcu 2018 roku złożyliśmy wspólnie z Prawicą Rzeczypospolitej projekt uchwały Sejmu, aby zostało zagwarantowane, że złoty jest naszą walutą i nie będziemy przechodzić do strefy euro".

- Oczywiście, że poprzemy deklarację, zaproponowaną przez pana Kaczyńskiego, ale dawno już mogło nie być tematu - podkreślił lider Kukiz'15.

Kukiz przekonywał, że zostawienie złotego jest ważne. - Jest tego prosta przyczyna - żeby nasza gospodarka mogła się rozwijać, zgodnie z własnym rytmem, a nie żeby waluta była używana jako część składowa kapitału francusko-niemieckiego - zaznaczył.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (10)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Ryszard111
Jak my dojdziemy gospodarczo do Niemiec za 20 lat to Niemcy uciekną nam przy tej naszej polityce o 30 lat i dalej będziemy do tyłu zwiększając nasze zacofanie.
 • 10
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Skwaram
taaa. Bo przez 8 lat cudownych rządów PO strasznie mocno zbliżyliśmy się gospodarczo do Niemiec.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Jacek25uu
 • 18
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij
rychelie77
Panie nie jestem godzien przyjąć Euro do portfela mego - naszego,
ale rzeknij tylko słowo, a odczujemy gospodarcze zbawienie jego.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
wajda
chyba nie wiesz co piszesz człowieku wejście w euro to jak strzał w kolano, to się opłaca tylko Niemcom i Francuzom, i nic się nie zmieni ceny zostaną przeliczone z np 1zł na 1euro a pensja będzie przeliczona z 1euro na 50groszy,
brawo dla pana prezesa za takie posunięcie ale wiadomo że nigdy nie będzie euro i dobrze
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
KP2015
Właśnie po to należy wprowadzić w Polsce euro aby ta osiągnęła poziom gospodarczy państw zachodu. Oczywiście nie stanie się to jutro ani pojutrze, bo Polska po prostu nie spełnia norm aby to euro wprowadzić.
 • 20
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Skwaram
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane