• rozwiń
  • WIG20 2154.80 +0.29%
  • WIG30 2439.89 +0.34%
  • WIG 56781.82 +0.24%
  • sWIG80 11451.18 -0.23%
  • mWIG40 3620.92 +0.21%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Kaczyński: czasy, kiedy Rosjanie nam dyktowali, co możemy, się skończyły

Minister Gróbarczyk o przekopie Mierzei Wiślanej Odtwórz: Minister Gróbarczyk o przekopie Mierzei Wiślanej
Minister Gróbarczyk o przekopie Mierzei Wiślanej "Źródło: tvn24"

Jestem przekonany, że pierwsza łopata pod przekop Mierzei Wiślanej zostanie wbita w trakcie tej kampanii wyborczej - zapowiedział w poniedziałek prezes PiS Jarosław Kaczyński. Dodał, że inwestycja jest ważna ekonomicznie, ale jest także demonstracją polskiej suwerenności.

- Jeszcze nie wiem, kto to zrobi, ale ktoś z członków rządu tę łopatę wbije, bo wszystkie formalności w zasadzie są załatwione. Jest już możliwość rozpoczęcia budowy, bo wiadomo, że jak się buduje w dzisiejszych warunkach prawnych nie tylko polskich, bo chodzi tu o Unię Europejską, to trzeba załatwić wiele formalności, często to trwa dłużej niż sama budowa - podkreślił prezes PiS w Polskim Radiu Olsztyn.

"Polska musi zrzucić z siebie pozostałości państwa zależnego"

Pytany o zarzuty Rosji, że inwestycja może być niebezpieczna ze względów ekologicznych odparł: - Wiadomo, że zawsze byli temu przeciwni.

- Kiedy po raz pierwszy myśmy podjęli tę decyzję natychmiast ogłosili, że otwierają możliwość wpływania na Zalew Wiślany. Tylko później się okazało, że ta możliwość jest za pozwoleniem, jak to zwykle z nimi. Po prostu ten przekop jest ważny ekonomicznie dla Elbląga i dla tej części województwa warmińsko-mazurskiego, tej wokół Elbląga, ale to jest także pewna demonstracja polskiej suwerenności - podkreślił Kaczyński.

Według niego inwestycja, to "takie pokazanie, że czasy kiedy Rosjanie nam dyktowali, co my możemy, a czego nie możemy na naszym terytorium się skończyły". - To jest ważne z punktu widzenia statusu Polski. Polska musi ostatecznie zrzucić z siebie wszelkie pozostałości tego statusu państwa zależnego. Z tego punktu widzenia, nawet gdyby on był jedynym, warto to zrobić - podkreślił lider Pis.

Negatywna opinia sejmiku województwa pomorskiego

Jak mówił "teraz oczywiście różnego rodzaju siły odwołują się do ekologii". - A ja bym tutaj wspomniał o Nord Stream 1 i Nord Stream 2. No to jest dopiero naruszenie na Bałtyku bezpieczeństwa ekologicznego na ogromną skalę, a tu zagrożenia żadnego nie ma - ocenił polityk.

Odnosząc się do negatywnej opinii sejmiku woj. pomorskiego ws. przekopu Mierzei Wiślanej Kaczyński zauważył: - Większość, która obecnie jest w sejmiku na Pomorzu Wschodnim jest w ogóle bardzo nieprzychylnie nastawiona do naszych rządów, cokolwiek byśmy zrobili.

- Sądzę, że gdybyśmy tam zaczęli z szansami na sukces wiercić, żeby znaleźć wielkie złoża gazu i ropy to też by powiedzieli, że źle. Po prostu tacy są. To jest swego rodzaju choroba, bo przecież demokracja opiera się na tym, że partie ze sobą konkurują nawet można powiedzieć walczą, ale jakoś nawzajem się akceptują - zaznaczył Kaczyński.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (9)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
emex74
no wiadomo, że wbita łopata w TEJ kampanii wyborczej. A potem nic. Pamiętamy jak było w Szczecinie, PIS położył stępkę pod budowę promu ponad rok temu. Od tego czasu NIC się nie działo. Tak będzie i tu.
 • 4
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
nero21
"Polska musi zrzucić z siebie pozostałości państwa zależnego"no trzeba wywalić z niej pis wraz z amerykanami
 • 4
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
lastanetaarion
A po co? Jakiś transport intensywny tam się odbywa? Czy tylko robią to tak dla picu? Bo w port w Elblągu to śmiech na sali, a innych większych brak przy Zalewie Wiślanym :D... Się okaże, że wydadzą setki milionów, a w Elblągu będzie jak jest... I tylko dojazd do Krynicy utrudnią...
 • 3
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane