• rozwiń

Rewolucja w rolniczych agencjach. "Państwowa ziemia nie powinna być sprzedawana"

Rewolucja w rolniczych agencjach. "Państwowa ziemia nie powinna być sprzedawana"

Resort rolnictwa połączy dwie agencje rolne. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przejmie zadania Agencji Nieruchomości Rolnych i będzie zajmował się m.in. państwową ziemią.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel zapowiada, że utworzona zostanie jedna agencja płatnicza i jedna rozwojowa na bazie trzech dotychczasowych agencji rolnych: ARiMR, ARR i ANR. Te dwie ostatnie zostaną zlikwidowane a w ich miejsce powstanie agencja rozwoju obszarów wiejskich.

- Po konsultacjach zdecydowaliśmy, że przyjmie ona nazwę Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Projekt już jest w pracach rządu - powiedział minister.

Sprzedaż państwowych gruntów

Krajowy Ośrodek przejmie zadania Agencji Nieruchomości Rolnych i będzie zajmował się m.in. państwową ziemią.

- Państwowa ziemia nie powinna być sprzedawana i w tej kadencji Sejmu nie będzie to realizowane. Monitorowany będzie natomiast obrót ziemią, ale głównie w celu kompleksowego wykorzystania obszarów wiejskich do różnych zadań - powiedział Jurgiel.

Jak wytłumaczył, chodzi o to by grunty Skarbu Państwa mogły być przekazane na cele mieszkaniowe, a także na cele rozwoju gmin czy miast, choć głównym sposobem wykorzystania ziemi ma być rolnictwo.

- Ponadto będzie zwiększony nadzór właścicielski nad spółkami, które są obecnie w gestii ANR. Trzeba im zapewnić prawidłowy rozwój poprzez dobre zarządzanie - dodał minister rolnictwa.

Resort nie planuje zmian w ustawie o wstrzymaniu sprzedaży państwowych gruntów.

- Jest trochę do wyjaśnienia problemów, ściśle notarialno-technicznych, ale jeżeli chodzi o samą ideę takiej polityki w zakresie obrotu nieruchomościami rolnymi, to w mojej ocenie jest ona akceptowana przez rolników. Nie będzie więc zmiany ustawy w zakresie samej filozofii gospodarowania ziemią, ewentualnie zmiany mogą dotyczyć spraw technicznych np. rozstrzygnięcia kto ma opiniować przy przetargach itp. - zapewnił minister.

Krzysztof Jurgiel: Bilans rządów PO-PSL w odniesieniu do rolnictwa - nieudolność i opieszałość:

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane