• rozwiń

Temat: Rząd PiS

Amerykański bank otworzy siedzibę w Polsce. Morawiecki: zatrudnienie dla kilku tysięcy osób

Morawiecki: JP Morgan na 99,9 proc. ulokuje siedzibę w Polsce Odtwórz: Morawiecki: JP Morgan na 99,9 proc. ulokuje siedzibę w Polsce
Morawiecki: JP Morgan na 99,9 proc. ulokuje siedzibę w Polsce

Bank JP Morgan otworzy swoją siedzibę w Polsce, w ciągu kilku lat zatrudnienie znajdzie kilka tysięcy osób - poinformował w piątek wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

Morawiecki pytany był w radiowej Trójce o to, czy zapadła już klamka, że bank inwestycyjny JP Morgan będzie w Polsce.

- Mogę potwierdzić, że rzeczywiście tak jest. My te rozmowy żmudne, trudne, prowadzimy od wielu miesięcy, ale tak, ta klamka już zapadła i rzeczywiście największy bank świata - bo tak jest, to jest kapitalizacja 330 miliardów dolarów - największy pod względem wartości bank świata, jeden z najbardziej dynamicznych, rzeczywiście utworzy swoją siedzibę (w Polsce - red.) - powiedział.

Kto poszukiwany

Wicepremier zapowiedział, że "w ciągu najbliższych paru lat będzie tutaj już pracowało kilka tysięcy nowych osób z kompetencjami takimi jak zarządzanie danymi, zarządzanie ryzykiem kredytowym, łańcuchami dostaw, czyli kompetencje matematyczne, statystyczne, ale też w dużym stopniu inżynierskie i zarządcze".

- To mnie bardzo cieszy, bo to są lepiej płatne miejsca pracy i rzeczywiście jest to ogromny sukces, bo to trochę taki Mercedes w sektorze usług - powiedział Morawiecki.

Wizyta w USA

Na początku września Morawiecki podczas swojej wizyty w USA spotkał się między innymi z kierownictwem JP Morgan w Nowym Jorku. Po tym spotkaniu wicepremier informował, że bank chce ulokować w Polsce jedną ze swoich siedzib. Zaznaczył wówczas, że "tego typu biura i inwestycje są rozwojowe, tworzą przestrzeń dla wielu małych i średnich przedsiębiorców".

Zwrócił uwagę, że JP Morgan nie jest "bankiem detalicznym, tylko głównie prowadzi działalność bankowości inwestycyjnej". - To są zupełnie różne dziedziny działalności gospodarczej i niekonkurencyjne względem polskich banków" - mówił wówczas Morawiecki. "Działalności, o których rozmawialiśmy właśnie z tym bankiem, podobnie jak wcześniej w Londynie z Goldman Sachs i innymi wielkimi instytucjami, to głównie jest wsparcie procesów w zakresie zarządzania ryzykiem, kredytami, projektami - czyli kompetencje techniczne, inżynierskie, informatyczne - tłumaczył.

O banku

JP Morgan Chase jest międzynarodową firmą specjalizującą się w bankowości i usługach finansowych; jest też największym bankiem w USA i trzecim bankiem na świecie pod względem wartości aktywów. JP Morgan specjalizuje się w bankowości inwestycyjnej, komercyjnej i prywatnej, zarządzaniem aktywami oraz papierami dłużnymi.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane