• rozwiń

Potężny bank podnosi prognozę dla Polski. Wyjaśnia dlaczego

Potężny bank podnosi prognozę dla Polski. Wyjaśnia dlaczego
Foto: Flickr (CC BY SA 3.0)/ fkwiatkowski Foto: JP Morgan podwyższył prognozę dynamiki polskiego PKB

Ekonomiści JP Morgan podwyższyli prognozę dynamiki polskiego PKB w 2017 r. do 3,4 proc. wobec 3 proc. wcześniej, a w 2018 r. do 3,2 proc. z 3,1 proc. Ich zdaniem w 2017 r. inflacja nie osiągnie celu NBP, a pierwsze podwyżki stóp procentowych nastąpią w połowie 2018 r.

"Nadal oczekujemy, że momentum wzrostowe będzie umiarkowane w I kw. 2017 r., gdyż normalizować się będą zapasy. NBP spodziewa się w tym roku wzrostu o 3,6 proc. i ta prognoza jest według nas coraz bardziej prawdopodobna. Niemniej, nie wydaje nam się, żeby nawet taki wynik skłonił RPP (Radę Polityki Pieniężnej - PAP) do zacieśniania polityki - chyba, że osiągnięty zostanie cel inflacyjny" - napisali ekonomiści JP Morgan.

Ich zdaniem inflacja nie dotrze jednak do celu NBP w 2017 r.

"Dalszy wzrost inflacji powinien być stopniowy, ale przekroczenie celu inflacyjnego wydaje się nieosiągalne. Spodziewamy się, że po osiągnięciu szczytu na poziomie 2,2 proc. rdr (rok do roku - PAP) na przełomie marca i kwietnia, inflacja ustabilizuje się bliżej 2 proc. rdr, do czego przyczyni się obniżka taryf na paliwo gazowe. Ze względu na efekty bazowe, inflacja zakończy rok w okolicach dolnego przedziału odchyleń od celu inflacyjnego (1,5 proc. - red.)" - napisali.

"Dopiero gdy zarówno inflacja CPI, jak i bazowa trwale przekroczą 1,5 proc. spodziewamy się, że NBP rozpocznie zacieśnianie polityki pieniężnej - z naszych prognoz wynika, że nastąpi to w połowie 2018 r., co zbiegnie się w czasie z prawdopodobnym końcem skupu aktywów przez EBC. Łącznie w 2018 roku spodziewamy się podwyżek o 50 pb" - dodali.

Zobacz. Oceny zarówno bieżącej, jak i przyszłej koniunktury wśród konsumentów w październiku są gorsze niż były w badaniu z września tego roku - podał GUS. (wideo z 19.10.2016)

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
ahun
He!He!Balcerowicza zęby rozbolały.."Albo i co inne..":-))
  • 7
  • 7
  • zgłoś naruszenie
zamknij
baldie
Raczej nie.. Myślę, że pamięta jak pseudo-premier Jarosław zrobił w 2007 oszczędności wstrzymując budowę autostrad. Teraz jeżeli PiS znowu ograniczy wydatki wspierane funduszami europejskimi to skończymy na 1,5 PKB w 2017.
  • 2
  • 3
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Piotru70
jeżeli, jakby zrobili, jakby niezrobili. Wy peowcy grzebiecie wiecznie kijem w błocie. Zero konkretów i zero pomysłów. Same przypuszczenia. Dlatego przegrywacie na wszystkich frontach bo niemyślicie.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane