• rozwiń

Właściciel Biedronki podnosi wydatki na inwestycje. Będzie jeszcze więcej sklepów

Właściciel Biedronki podnosi wydatki na inwestycje. Będzie jeszcze więcej sklepów
Foto: Materiały prasowe Jeronimo Martins Polska S.A. Foto: Na koniec roku sieć Biedronka liczyła 2 tys. 722 sklepy

Grupa Jeronimo Martins, właściciel sieci Biedronka, planuje wydać w 2017 roku na inwestycje ok. 400 mln euro. Chce otworzyć w Polsce ponad 100 sklepów Biedronka - podała spółka w komunikacie. Obecnie liczy ponad 2,7 tys. placówek. "Jesteśmy przygotowani na kolejny wymagający rok i przekonani o naszej zdolności do osiągania dalszego wzrostu w 2017 roku" - podało Jeronimo Martins.

Jeronimo Martins podało, że znaczącą część tegorocznych nakładów pochłonie sieć logistyczna grupy. Planowana jest budowa kilku centrów dystrybucyjnych: po jednym w Polsce i Portugalii oraz trzech w Kolumbii.

Prawie połowa wydatków na Biedronkę

W 2016 roku CAPEX grupy (wydatki inwestycyjne na rozwój produktu lub wdrożenie systemu) wyniósł 482 mln euro. 48 proc. wydatków grupy, czyli 233 mln euro przypadło na Biedronkę. Otwarte zostały w ubiegłym roku w Polsce 83 sklepy tej sieci, a odnowionych zostało 221 placówek. Zamkniętych zostało 28 Biedronek.

Na koniec roku sieć Biedronka liczyła 2 tys. 722 sklepy.

Grupa Jeronimo Martins pozytywnie ocenia perspektywy dla konsumpcji w Polsce. W planach jest otwarcie w tym roku netto ponad 100 sklepów Biedronka.

Sprzedaż rośnie

W 2016 roku sprzedaż Biedronki wzrosła do 9,781 mld euro (o 10,8 proc. rdr w walucie lokalnej i o 6,3 proc. w euro). Sprzedaż całej grupy Jeronimo Martins wzrosła o 6,5 proc. do 14,6 mld euro. Zysk EBITDA wzrosła o 7,8 proc. rdr do 862 mln euro. Zysk netto jednostki dominującej wyniósł 593 mln euro wobec 333 mln euro rok wcześniej. Po wyłączeniu transakcji sprzedaży Monterroio zysk netto wyniósł 361 mln euro (wzrost o 14,5 proc. rdr).

"Jesteśmy przygotowani na kolejny wymagający rok i przekonani o naszej zdolności do osiągania dalszego wzrostu w 2017 roku" - podało Jeronimo Martins.

Grupa nie spodziewa się w tym roku zmniejszenia presji kosztowej, zwłaszcza presji na koszty płacy. Nie przewiduje też zmniejszenia intensywności akcji promocyjnych na wszystkich rynkach, na których funkcjonuje.

Zarząd Jeronimo Martins rekomenduje wypłatę 380,2 mln euro dywidendy, czyli 0,605 euro na akcję brutto.

Polski handel na dużych plusach:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (7)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Sebek 1
A zyski są wysyłane do Portugali ciekawe jak by Polska otwarła 2000 tysiące marketów w Portugali i była zwolniona z nie których danin...wyśmiali by Nas od razu...
  • 1
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij
sieboc
Wlasciciel Biedronki placi wszystkie podatki w Polsce,zyski to sprawa wlasciciela co z nimi zrobi.Nic nie stoi na przeszkodzie zebys otworzyl siec sklepow w Portugali jesli potrafisz.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
przemek_przemyslaw
Nie wiem jak w innych sklepach, ale w moim da się często wyczuć brak personelu, gdy się robi mega kolejka przy jednej kasie , jak są ze trzy osoby na drugiej zmianie i trafi się dostawa to trzeba sobie postać.
  • 1
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane