• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: PiS

Mordasewicz o skutkach Rodziny 500 plus: droższe kredyty, mniej inwestycji i pracujących

Mordasewicz: 500 zł na dziecko osłabi motywację do pracy Odtwórz: Mordasewicz: 500 zł na dziecko osłabi motywację do pracy
Foto: Mordasewicz: zasiłek będzie osłabiał motywację do pracy | Video: Mordasewicz: 500 zł na dziecko osłabi motywację do pracy

Program Rodzina 500 plus osłabi motywację do pracy i zmniejszy inwestycje - powiedział na antenie TVN24 BiŚ Jeremi Mordasewicz z PKPP Lewiatan. - Lepiej byłoby pomóc osobom wychowującym dzieci poprzez zmniejszenie podatku dochodowego i składek na ubezpieczenie społeczne pobieranych od osób pracujących - dodał.

Jeremi Mordasewicz z PKPP Lewiatan uważa, że obowiązkiem ministerstwa finansów było zwrócenie uwagi politykom, którzy ten program wdrażają, że będzie miał negatywne skutki dla rynku pracy.

Ocena MF

Ministerstwo Finansów w opinii o Programie Rodzina 500 plus oceniło, że wyłączenie świadczeń wychowawczych doprowadzi do wzrostu kosztów programu. A wzrost świadczeń społecznych dla rodzin spowoduje dezaktywację na rynku pracy.

"Należy spodziewać się, że wzrost transferów pieniężnych do rodzin spowoduje dezaktywację (rezygnację z pracy lub zaprzestanie jej poszukiwania) wśród rodziców" - wskazało ministerstwo.

Wpływ na gospodarkę

- Należy zgodzić się z opinią ministerstwa finansów. Potrzeby udzielenia pomocy rodzinom, które mają dzieci na utrzymaniu trzeba załatwić, ale jeżeli robimy to w formie zasiłku, to będzie to wywoływało osłabienie motywacji do pracy. Spowoduje również zmniejszenie inwestycji - ocenił Mordasewicz.

- Jeżeli ktoś może otrzymywać zasiłek w wysokości 500 zł na dziecko, a do tego to wsparcie skumuluje się z zasiłkiem macierzyńskim w wysokości 1000 złotych, to już są dochody, które będą osłabiały motywację do pracy, szczególnie w rodzinach o niskich aspiracjach finansowych i u osób, które mają niskie aspiracje zawodowe - dodał Mordasewicz.

Gość TVN24 Biznes i Świat ocenił, że lepszą metodą wsparcie osób, które mają dzieci na utrzymaniu byłaby ta polegająca na zmniejszenie podatku dochodowego. - Ulga podatkowa nie osłabia motywacji do pracy - dodał Mordasewicz. - Część (programu Rodzina 500 plus - red.) będzie sfinansowana poprzez nałożenie podatku na kredyty bankowe udzielane przedsiębiorstwom i kredyty hipoteczne. Ich koszty wzrosną, a więc popyt na nie będzie mniejszy - mówił Mordasewicz. A to przyhamuje inwestycje.

Pomoc od kwietnia

Jednak te uwagi nie zostały ujęte w projekcie. Program Rodzina 500 plus ma zacząć działać od 1 kwietnia. Sztandarowa obietnica Prawa i Sprawiedliwości zakłada przekazywanie nieopodatkowanych 500 zł na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie, bez dodatkowych warunków. Rodziny o niskich dochodach otrzymać mają wsparcie także na pierwsze dziecko.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Pistolet
 • 0
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
andrzej_kozakd876
bez kredytów ,pozyczek nie będzie odsetek od zysku mniej operacji bankowych,linnji komórkowych,inwestycji,Praca zawodowa zamieni się w tryb osiadły na wikcie Państwowym?Rolnicze przetwórstwo?
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane