• rozwiń
    • WIG20 2188.20 +0.70%
    • WIG30 2521.46 +0.73%
    • WIG 56753.79 +0.71%
    • sWIG80 11547.10 +0.62%
    • mWIG40 3939.78 +0.74%

Ostatnia aktualizacja: 2019-05-24 17:15

Dostosuj

Temat: Gospodarka

Państwo sprawdzi, czy nie oszukujesz. Ważny termin dla prowadzących własny biznes

Państwo sprawdzi, czy nie oszukujesz. Ważny termin dla prowadzących własny biznes
Foto: Shutterstock Foto: Przedsiębiorcy mają ostatni dzień na wysłanie JPK

Do 27 lutego mali i średni przedsiębiorcy muszą złożyć Jednolity Plik Kontrolny. Chodzi o dokumenty, które są zbiorem danych finansowych o firmie.

Dziś mija termin złożenia tzw. JPK_VAT, czyli pierwszego z dokumentów z Jednolitego Pliku Kontrolnego.

Chodzi o zbiór danych finansowych o przedsiębiorstwie, czyli m.in. ewidencje zakupu i sprzedaży VAT, faktury, wyciągi bankowe, czy księgi przychodów i rozchodów, który przygotowany jest przy użyciu specjalnego programu komputerowego.

Co to jest?

Jednolity Plik Kontrolny (ang. Standard Audit File-Tax – SAF-T) jest zbiorem danych, tworzonym z systemów informatycznych podmiotu gospodarczego poprzez bezpośredni eksport danych, zawierającym informacje o operacjach gospodarczych za dany okres, posiadającym ustandaryzowany układ i format (schemat XML) umożliwiający jego łatwe przetwarzanie.

Według resortu finansów celem wprowadzenia JPK ma być ułatwienie życia podatnikom, którzy mogą przekazać informacje podatkowe drogą elektroniczną. Jest to szybsze, wygodniejsze i mniej kosztowne. Oczywiście ministerstwo dzięki JPK zyskuje też większą kontrolę i efektywność podatkową. Słowem: będzie mogła dokładniej sprawdzić, czy firmy nie oszukują.

Kto ma obowiązek?

Od stycznia 2017 roku każda mała (mniej niż 50 pracowników i roczne obroty do 10 mln euro), średnia (mniej niż 250 pracowników i roczne obroty do 50 mln euro) i duża firma ma obowiązek co miesiąc przesłać informacje do Ministerstwa Finansów.

Od przyszłego roku taki obowiązek będą miały też mikro przedsiębiorstwa (poniżej 10 pracowników).

Firmy topią się w bogactwie. Zobacz, ile mają wolnej gotówki. Materiał wideo:

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane