• rozwiń

Sposób na "drogowych szeryfów". Policja o zmianach dla kierowców

"Musimy wreszcie skończyć dyskusję na ten temat". Jazda "na suwak" ma być obowiązkowa Odtwórz: "Musimy wreszcie skończyć dyskusję na ten temat". Jazda "na suwak" ma być obowiązkowa
"Musimy wreszcie skończyć dyskusję na ten temat". Jazda "na suwak" ma być obowiązkowa "Źródło: Fakty TVN"

Zmiana w Prawie o ruchu drogowym, która zakłada wprowadzenie obowiązku jazdy na tak zwany suwak, to rozwiązanie, które może upłynnić ruch - ocenia podinspektor Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Pozytywnie ocenił też tworzenie "korytarzy życia".

Na początku lipca Ministerstwo Infrastruktury skierowało do konsultacji międzyresortowych projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, który zakłada wprowadzenie obowiązku jazdy na tzw. suwak i tworzenie "korytarzy życia". Projekt został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Szeryf na drodze

Zdaniem podinsp. Radosława Kobrysia z Biura Ruchu Drogowego KGP przepis dotyczący obowiązku jazdy "na suwak" może usprawnić ruch. Jak dodał, sytuację poprawiło już nawet wcześniejsze ustawianie przez zarządców dróg znaków drogowych zalecających tego typu zachowanie kierowców.

- Jest to przepis, który na pewno pomoże, chociażby w przypadku tzw. szeryfów drogowych, czyli kierowców, którzy blokują lewy pas ruchu po to, by nie pozwolić innym dojechać do końca pasa. Pojawienie się znaków informacyjnych o sugerowanej jeździe "na suwak" spowodowało, że interwencji w stosunku do tamujących ruch było mniej - powiedział Kobryś.

Dodał, że już kilkadziesiąt lat temu uczono kierowców, iż "zasada zamka błyskawicznego, jak było to nazywane wtedy, a obecnie jazda 'na suwak' to zasada, która pomaga w płynności ruchu, bo rzadziej dochodzi do sytuacji, w których kierowca musi się zatrzymywać".

Wskazówka dla kierowcy

Zaznaczył, że z kolei korytarze życia są tworzone jako dobry zwyczaj. - Głównie na drogach szybkiego ruchu i to nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale w ogóle na drogach dwujezdniowych, gdzie jedna jezdnia ma tylko jeden kierunek - zauważył.

Podkreślił, że również w tym przypadku regulacje prawne pomogą tym, którzy "nie do końca wiedzą, jak to zrobić". - Czasem logika nie wystarczy, czasami potrzebny jest przepis, który wskaże dokładne zachowanie kierującego - powiedział.

Kobryś dodał również, że przepis dotyczący "korytarzy życia" jest potrzebny po to, żeby kierowcy, widząc wypadek, od razu, bez względu na to, czy widzą nadjeżdżający pojazd uprzywilejowany, czy nie, tworzyli korytarz, jakby pojazd uprzywilejowany już tam był.

Propozycje ministerstwa

Zgodnie z projektem, w razie zwiększenia natężenia ruchu utrudniającego przejazd pojazdów uprzywilejowanych, szczególnie ratowniczych, kierujący poruszający się drogą z dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku będą mieli obowiązek zjechać jak najbliżej - odpowiednio - lewej i prawej krawędzi jezdni.Z kolei na jezdni z więcej niż dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku poruszający się skrajnym lewym pasem będzie obowiązany do usunięcia się z drogi pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej lewej krawędzi pasa, a poruszający się pasami sąsiednimi będą obowiązani do usunięcia się z drogi pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej prawej krawędzi swoich pasów.

Proponowane zmiany przewidują też, że jeżeli nie ma możliwości ciągłej kontynuacji jazdy pasem ruchu na jezdni z więcej niż jednym pasem w tym samym kierunku z powodu utrudnienia na tym pasie lub zanikania tego pasa, kierujący pojazdem na sąsiednim pasie jest obowiązany umożliwić kierującemu pojazdem na takim pasie z utrudnieniem jego zmianę na sąsiedni. Manewr zmiany pasa powinien następować w sposób pojedynczy i naprzemienny (zasada zamka błyskawicznego, jazda "na suwak").

Od kiedy?

Jak zaznaczono w uzasadnieniu do projektu nowelizacji, regulacje dotyczące tworzenia "korytarza życia" weszłyby w życie od 1 października 2019 r., a dotyczące jazdy "na suwak" po 60 dniach od ogłoszenia.

"Zróżnicowanie terminu wejścia w życie ustawy w powyższych zakresach spowodowane jest potrzebą zapewnienia odpowiedniego odstępu czasowego na przygotowanie i przeprowadzenie działań informujących społeczeństwo o jej przedmiocie" - napisano w uzasadnieniu projektu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Gość235
 • 0
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
NowyX
Może jakiś szeryf się wypowie
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
marme_lada
NIE wierzę co słyszę-myślałem że jazda "na suwak" to kwestia kultury na drodze...AHA to Polska...
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
phantomas111
Na polakow dzialac moze tylko i wylacznie kamera przy takim zwezeniu i jakis gosc wystawiajacy mandaty. Nic innego na te cholote nie zadziala.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
andrzejktpb
Rozumiem problem przy rozwiązywaniu korków na autostradach.Nie mogę się jednak zgodzić na jezdźców miejskich,którzy naruszają zakaz wyprzedzania a potem wciskają się na właściwy pas.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
BOOQ
Nie zawsze wyprzedzają. Często jadą równo z pojazdami z prawego pasa, albo tylko omijają stojące.
BTW, przydałoby się doprecyzowanie, że suwak robimy dopiero na końcu.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane