• rozwiń
  • WIG20 2200.95 +0.54%
  • WIG30 2501.93 +0.53%
  • WIG 58144.64 +0.45%
  • sWIG80 11589.85 +0.23%
  • mWIG40 3798.73 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-13 17:15

Dostosuj

Temat: Gospodarka

Gowin żalił się na niską pensję. Sprawdzamy, ile zarabiał jako minister sprawiedliwości

Gowin: czasami nie starczało mi do pierwszego Odtwórz: Gowin: czasami nie starczało mi do pierwszego
Gowin: czasami nie starczało mi do pierwszego "Źródło: Radio Zet"

Jarosław Gowin, obecnie wicepremier i minister szkolnictwa wyższego, żalił się na niskie zarobki członków rządu. - Kiedy byłem jeszcze ministrem sprawiedliwości, to czasami nie starczało mi do pierwszego - powiedział w Radiu Zet. Za te słowa później przepraszał w mediach społecznościowych. Sprawdzamy, ile Jarosław Gowin zarabiał jako szef resortu sprawiedliwości.

ZOBACZ CAŁE OŚWIADCZENIE MAJĄTKOWE JAROSŁAWA GOWINA

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin stwierdził w Radiu Zet, że zarobki ministrów i wiceministrów są za niskie. Dodał również, że "wiceministrowie, którzy przyjeżdżają spoza Warszawy, po prostu biedują".

Nie starczało

Gowin wspomniał też, że kiedy w latach 2011-2013 kierował w rządzie PO resortem sprawiedliwości, miał  na utrzymaniu trójkę dzieci i "czasami nie starczało do pierwszego".

- Kiedy byłem jeszcze ministrem sprawiedliwości, to czasami nie starczało mi do pierwszego. Miałem wtedy jeszcze trójkę dzieci na utrzymaniu. Sytuacja, w której minister, zamiast skupiać się na sprawach państwa, zastanawia się, jak dożyć do pierwszego, nie jest zdrowa - stwierdził w Radiu Zet.

Jaki majątek?

Jarosław Gowin ministrem sprawiedliwości w rządzie Donalda Tuska był od 18 listopada 2011 do 6 maja 2013 roku. Według oświadczenia majątkowego za rok 2012, złożonego w kwietniu 2013 roku, czyli tuż przed odejściem ze stanowiska, na jego koncie znajdowało się 15 tysięcy złotych. Gowin deklarował również, że posiada na współwłasność dwa mieszkania: pierwsze o powierzchni 98 mkw., które wycenił na 350 tysięcy złotych i drugie o powierzchni 40 mkw. i wartości 200 tysięcy złotych.

Gowin wśród dochodów wymienił roczne wynagrodzenie ministra sprawiedliwości w wysokości 174,2 tysięcy złotych brutto, dietę poselską - 29,5 tys. zł, dietę członka Krajowej Rady Sądownictwa - 3,8 tys. zł, uposażenie poselskie - 2,2 tys. zł oraz dochód z tytułu praw autorskich - 330 zł.

Oznacza to, że łączny roczny dochód Jarosława Gowina wyniósł ponad 210 tysięcy złotych. W przeliczeniu daje to średnią miesięczną pensję na poziomie około 17,5 tysiąca złotych.

Dla porównania w 2012 roku, czyli w okresie kiedy Gowin pełnił przez cały rok funkcję ministra sprawiedliwości, najczęstszym wypłacanym pracownikom w Polsce wynagrodzeniem, czyli dominantą, była kwota 2189,11 zł brutto (dane GUS). Zaś płaca minimalna wynosiła 1500 złotych brutto.

Zarobki ministrów

Jarosław Gowin w Radiu Zet zadeklarował, że obóz rządowy byłby skłonny wystąpić z inicjatywą podniesienia od przyszłej kadencji pensji ministrów i wiceministrów, gdyby opozycja była gotowa poprzeć tego typu rozwiązanie.

- Czyli nie podwyżki dla nas, ale ustalmy, że ktokolwiek będzie rządził od 2019 r., to już nie będzie tak, że minister zarabia mniej niż jego podwładni - powiedział Gowin.

Przeprosiny

Wkrótce po wypowiedzi dla Radia Zet Jarosław Gowin na Twitterze przeprosił za - jak to określił - swoją "niefortunną wypowiedź".

"Zwłaszcza tych, którzy zmagają się z prawdziwym niedostatkiem. Moim zamiarem nie było uskarżanie się na własną sytuację, która bez wątpienia jest o wiele lepsza niż milionów Polaków” - napisał.
Nagrody

W grudniu ubiegłego roku poseł PO Krzysztof Brejza zwrócił się z interpelacją ws. nagród przyznanych członkom Rady Ministrów. W przygotowanej w lutym odpowiedzi wiceszef Kancelarii Premiera Paweł Szrot zamieścił tabelę z łącznymi kwotami nagród brutto dla poszczególnych ministrów w 2017 r. Wynika z niej, że nagrody otrzymało 21 konstytucyjnych ministrów (od 65 100 zł rocznie do 82 100 zł), 12 ministrów w KPRM (od 36 900 zł rocznie do 59 400 zł) oraz b. premier Beata Szydło (65 100 zł). Jarosław Gowin otrzymał w ubiegłym roku również 65 100 zł

W reakcji na przekazane informacje Brejza złożył do Kancelarii Premiera kolejną interpelację, w której zapytał m.in. o to, kto podjął decyzje w sprawie przyznania nagrody dla b. premier i ministrów oraz jak zostały one uzasadnione.

W datowanej na ubiegły piątek odpowiedzi na interpelację, której skan opublikował na Twitterze poseł Platformy, szef Kancelarii Michał Dworczyk poinformował, że decyzje o wypłacie nagród podjęła Beata Szydło "i do niej należała ostateczna ocena pracy poszczególnych ministrów i ich resortów oraz zaangażowania w realizację priorytetowych zadań rządu". Według posła oznacza to, że b. premier przyznała nagrodę m.in. dla siebie oraz że "nie ma żadnych uzasadnień" decyzji ws. ich przyznania.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (7)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
marcin_karasinskimsbu
 • 0
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij
garou
Minister Gowin mając na uwadze, że został wybrany przez naród któremu służy, i w którym to narodzie ludzie nierzadko zarabiają 2000zł brutto winien ugryźć się w język, zanim coś chlapnie....
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
marassralas
Nie ile się zarabia (no chyba, że dużo poniżej najniższej krajowej), a jak się tymi zarobkami zarządza decyduje o tym, czy starczy do pierwszego.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
dosad
 • 4
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
latajacyNL
Bez przesady, naskakiwanie na człowieka za to że powiedział prawdę. Oczywiście że ludzie zarabiają mniej, ale 200tys z hakiem brutto na rodzinę z trójką dzieci(studiujących) to żaden majątek.
 • 0
 • 3
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Wielkie nerwy
Faktycznie "gafa" najciekawsze jest to, ze te bajońskie uposażenia nie są ni jak adekwatne do czynności jakie wykonują tp. politycy - no i oczywiście p.Gowin nie wspomniał o przywilejach i wysokościach emerytalnych
 • 11
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane